Хелиоцентризам

хелиоцентризам

Порано се сметаше дека сите планети се вртат околу земјата. Оваа теорија беше позната како геоцентризам. Подоцна во XNUMX век дојде Никола Коперник да постулира дека тоа е сонцето во центарот на универзумот. Тоа беше централниот дел во кој се вртеа останатите планети и starsвезди. Оваа теорија беше позната како хелиоцентризам.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за хелиоцентризмот, неговите карактеристики и главните разлики со геоцентризмот.

Карактеристики на хелиоцентризмот

соларен систем

Во средината на XVI век, хелиоцентричната теорија или хелиоцентризмот предложена од Никола Коперник претпоставува дека сонцето е центар на универзумот, а планетите и starsвездите се вртат околу него наместо Земјата, како што се сметаше од XNUMX век н.е.

Пред објавувањето и ширењето на Коперник, Де Револуционибус Орбиум Коелестиум (За Револуциите на небесните орби, 1543), најпозната и прифатена теорија во Европа беше теоријата на хеленистичкиот астроном Клавдиј Птоломеј (XNUMX век н.е.). Птоломеј ја поддржал теоријата на Аристотел дека земјата е центар на универзумот и создала модел за објаснување на различните движења на сонцето, планетите и starsвездите околу земјата, што беше изложено во неговото дело „Алмагест“, кое го дисеминираа Арапите и христијаните. Тоа беше широко распространето и сè до XNUMX век.

Првиот автор кој предложил дека сонцето е центар на универзумот бил Аристарх од Самос (270 п.н.е.). Тој бил светец во Александриската библиотека. Тој исто така ја процени големината на земјата и растојанието помеѓу земјата и сонцето. .далечина. Но, оваа идеја нема да надвладее над онаа развиена од Аристотел. Земјата беше фиксирана, опкружена со низа сфери во кои беа вметнати сонцето, месечината, планетите и другите starsвезди. Овој систем подоцна го усовршува Клавдиј Птоломеј (145 г. н.е.), друг светец од Александриската библиотека.

Но, мора да почекаме до XNUMX век, а делото на полскиот свештеник, математичар и астроном Никола Коперник, пред земјата може да биде заменета од сонцето и да стане центар на универзумот. Хелиоцентричната теорија го става Сонцето во центарот на универзумот, а Земјата, другите планети и starsвездите се вртат околу неа. Коперник исто така претпоставил дека земјата има три вида на движење: движење околу сонцето, ротација и отклонување околу својата оска. Коперник ја заснова својата теорија врз теоретско оправдување и врз низа табели и пресметки за предвидување на движењето на .вездите.

Во гореспоменатата книга, Коперник го наведе следново за хелиоцентризмот:

„Сите сфери се вртат околу Сонцето, што е во средината на сите нив […] секое движење што се чини дека се случува во сферата на фиксните starsвезди, всушност не се должи на какво било движење на последното, туку повеќе од движењето на земја “.

Мала биографија за Коперник

хелиоцентрична теорија

Никола Коперник е роден во богато семејство чија главна работа е деловна активност. Сепак, тој остана сираче на 10-годишна возраст. Соочен со осаменоста, неговиот чичко се грижеше за него. Влијанието на неговиот чичко му помогна на Коперник да добие голем развој во културата и исто така дополнително ја поттикна убопитноста на луѓето за универзумот.

Во 1491 година влегол на Универзитетот во Краков под раководство на неговиот чичко. Се верува дека ако Коперник не беше сирак, Коперник немаше да биде ништо повеќе од бизнисмен како неговото семејство. Веќе на повисоко ниво на универзитетот, тој продолжи да оди во Болоња за да ја заврши обуката. Посетувал курсеви по канонско право и добил насоки од италијанскиот хуманизам. Сите културни движења од тоа време имаа одлучувачко влијание врз неговата инспирација да ја развие хелиоцентричната теорија што доведе до револуција.

Неговиот вујко почина во 1512 година. Коперник продолжи да работи во црковната позиција на канонски. Веќе беше во 1507 година кога тој ја разработи својата прва изложба на хелиоцентричната теорија. За разлика од она што се сметаше дека Земјата е центар на Универзумот и дека сите планети, вклучувајќи го и Сонцето, се вртат околу него, спротивното беше изложено. Но, делото што конечно ја прави позната неговата теорија „За револуциите на небесните тела“ е објавено во 1543 година, истата година кога Коперник почина од мозочен удар.

Хелиоцентризам и геоцентризам

геоцентризам и хелиоцентризам

Во оваа теорија беше забележано како Сонцето стана центар на Сончевиот систем и Земјата кружеше околу него. Врз основа на оваа хелиоцентрична теорија, сите што учат астрономија започнаа да произведуваат и дистрибуираат голем број рачно напишани копии од планот. Поради оваа теорија, Никола Коперник се смета за неверојатен астроном. Целото истражување за универзумот мора да се заснова на теоријата дека планетите се вртат околу Сонцето.

Работата на Коперник е проширена за детално објаснување и одбрана на хелиоцентричната теорија. Изненадувачки, за да се открие теоријата што ги модифицира сите сегашни верувања за универзумот, таа мора да се брани со докази што можат да ја побијат теоријата.

Во делото, можеме да видиме дека универзумот има конечна сферична структура, во која сите главни движења се кружни, бидејќи тие се единствените движења погодни за природата на небесните тела. Во неговата теза, многу контрадикторности може да се најдат со концептот на универзумот пред овој. Иако Земјата веќе не е центар и планетите повеќе не се вртат околу неа, не постои единствен центар што го делат сите небесни тела во нејзиниот систем.

Од друга страна, претходно геоцентризмот беше на сила. Тоа е модел кој го сочинува универзумот во однос на положбата на Земјата. Меѓу основните изјави на оваа теорија наоѓаме:

  • Земјата е центар на универзумот. Останатите планети се во движење на неа.
  • Земјата е фиксна планета во вселената.
  • Тоа е единствена и посебна планета ако ја споредиме со остатокот од небесните тела.. Ова е затоа што не се движи и има уникатни карактеристики.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за хелиоцентризмот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.