Хелиограф

Апарат за хелиограф

Еден од најчесто користените уреди за мерење на инсолацијата е Хелиограф. Сончаница е бројот на часови што сонцето сјаело на одредено место во текот на еден ден. Благодарение на овој уред, сончевата светлина што паѓа на одредена област може да се снима по два дена. На овој начин, траењето од два дена е познато целосно во текот на однапред на сезоните.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е хелиографот, кои се неговите карактеристики и како се користи.

Што е хелиограф

Хелиограф

Тоа е уред што се користи за мерење на инсолацијата што достигнува површина на одреден ден. Топлотниот удар е исто така познат по количината на „ефективно сонце“ што стигнува до површината. Овој уред е составен од соларен снимач на светлина кој се состои од цврста стаклена топка со дијаметар од околу четири инчи. Оваа масивна видео топка се користи како да е леќа за да може да се концентрираат сите сончеви зраци на место во близина на него. Додека сонцето се движи преку небото, ова рефлектор поминува низ лента од картон што е фиксирана на метална рамка паралелно со видеото.

Оваа лента од картон е во форма на полукруг и се наоѓа зад цврстата стаклена топка. Концентрацијата на светлиот и калоричен фокус трага низ една линија преку повеќе или помалку нагласената карбонизација во зависност од интензитетот на сончевите зраци. Така се мери инсолацијата.

Во бендовите можете да видите како се обележуваат работите и половина час од секој ден. Во текот на денот, картонот се јагленисува додека се создава повеќе или помалку интензивна линија во зависност од количината на светлина што пристигнува. Ако тој постојано трепка само поради присуство на облаци, сијалицата не дејствува и затоа линијата на изгореници е прекината. Ако облачноста повторно исчезне, карбонизацијата на картонот се враќа повторно.

Со додавање на должините на линиите што се изгорени во текот на денот, можно е да се види вкупното време на сончевата светлина и инсолацијата на соодветниот ден. Познато е под името на дел од инсолација на врска што постои помеѓу вистинската инсолација на еден ден и онаа што ќе се случеше ако сонцето постојано грееше на топката на хелиографот.

Како да го користите хелиографот

Овој апарат е поставен на larидарски столб на повеќе или помалку висина од 1.3 метри од земјата. Ова е направено така што нема никаков вид на препрека што може да го скрие од сонцето. Добро место за поставување на Хелиограф е оној што овозможува видливост на целиот хороскоп над хоризонтот во кое било време од годината. На овој начин, можеме да ја измериме количината на сончева изолација од изгрејсонце до зајдисонце.

Хелиографот мора да се постави на прилагоден начин за географска ширина каде што сме. Да не заборавиме дека количината на инсолација сончево зрачење варира во зависност од географската ширина и висината што сме. Сончевите зраци пристигнуваат понаклонети кога се приближуваме до половите. Да се ​​биде целосно нормален во Еквадор. Овие апарати генерално се произведени за мал број на повеќе типични географски широчини кои ја истражуваат инсолацијата. Се дава дозвола за конечно подесување со помош на уред со променлива географска ширина. Така успеваме да го конфигурираме Хелиографот да работи на кој било вид географска ширина.

Негираше дека хелиографот се прилагодува на географската должина, исто така мора да се прилагоди и на географската должина. Најдобар начин да го направите ова се базира на равенката на времето. Оваа акција е одговорна за пресметување со доволно точност на времето на поминување на сонцето преку средната вредност на одредено место. Ако користиме хелиограф и тој не е правилно прилагоден, ознаките или изгорениците нема да бидат паралелни со централната линија на истиот. Така, Ризикуваме да изгубиме податоци за изолација и да немаме точни мерења.

Кога сонцето варира во висина во текот на целата година, фокусот на хелиографот соодветно се поместува. Ова значи дека во металната рамка што е обезбедена со жлебови и водичи, гледаме како може да се прилагоди во потрага по најсоодветната позиција за да се олеснат пресметките во секое време од годината.

Лентите на Хелиографот се рамни зонски ленти. Овие ленти се тесни така што можат да се совпаднат со скоро која било област од сферата.

Како да се интерпретираат податоците

Ако сонцето сјае непрекинато, лесно е да се избројат ефективните часови на сонце. Само испратете ја должината на јагленисаната линија и погледнете го бројот на часови на директна сончева светлина. Ако сонцето сјаело во интервали, вкупната инсолација треба да се смета на друг начин. Потребна ви е лента од хартија или картон што е добро исечен на работ и е поставен покрај лентата за хелиограф. Ние користиме многу остар молив за да можеме да ги обележиме изгорените должини. Сликата на сонцето нема да биде. Математички, ако не и малку круг, така што секој од деловите на центарот на полукругот треба да се земе како потекло и крај.

За да не направите грешки при користење на овие пресметки, препорачливо е да користите специјално парче хартија или картон што има образец што помага да се избегнат дополнителни пресметки. Постојат неколку правила утврдени за броење на часовите на сонце од страна на INM. На пример, ако патеката е чисто изгорена, должината на жлебот ќе се намали за вредност еднаква на половина од радиусот на закривеноста на секој крај.

Ако изгорениците се кружни, средната должина на линијата треба да биде еднаква на половина од дијаметарот на изгорениците. Кога изгореницата не е повеќе од тесен изгореник под едно место, мора да се измери целата должина на трагата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за хелиографот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.