Фотографии од пустошот предизвикан од ураганот Ендру во 1992 година

Ураганот Ендру 1

Во 1992 г. Ураганот Ендру, уништувачки тропски циклон, ги погоди Соединетите држави со категорија 5, највисок по скалата Сафир-Симпсон. Како што може да се види на фотографиите, моќта на уништување ова екстремен временски феномен беше страшно

Уништи сè што му се најде на патот: згради, возила ... И остави зад себе 45 милијарди долари загуба (мнозинството во областа Мајами), во овој поглед го надмина само Катрина во 2005 година. Бројот на загинати се искачи на 23, иако можеше да биде многу поголем доколку не беше спроведен ефективен план за евакуација.

Ураганот Ендру 2

Ураганот Ендру 3

Ендру беше третиот ураган од категорија 5 што ги погоди Соединетите држави. За среќа, земјата веќе знаеше со што се соочува и беше подготвена. Ураганот на Денот на трудот и Камил беа нивни претходници во 1935 и 1969 година, соодветно и предупредија за опасноста од најмоќните тропски циклони.

Ураганот Ендру 4

Повеќе информации - Научете што да правите за време на екстремни временски настани

Фотографии - Смртоносни бури


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.