Парадоксот на Ферми

Постоење на живот на други планети

Повеќе од еднаш сте помислиле дали нашата планета е единствената не само од Сончев систем што е за живеење, но единствено во целиот Универзум. Планетата е потенцијално населена ако исполнува одредени услови што и овозможуваат да го развие животот. Сепак, дали е невозможно да постои друга планета што ги исполнува идеалните услови? За да има живот на една планета не само што е потребно да има течна вода. Знаеме дека има планети каде што има вода, но не се наоѓа во таканаречената „зона за живеење“ и, според тоа, животот не се развил. Ако постои голема веројатност да се најде живот на другите планети како и Парадоксот на ФермиЗошто сè уште не го најдовме?

Во оваа статија ќе ви објасниме што е парадоксот на Ферми и што се обидува да ни објасни. Може ли да има живот низ целиот Универзум на друга планета? Ние ви кажуваме сè.

Што е парадокс на Ферми?

Парадоксот на Ферми

Парадоксот на Ферми е противречност помеѓу теоретската и експерименталната наука. Според научниците, има милиони шанси да се најде интелигентен живот на друга планета низ целиот Универзум, но сè до денес, тој сè уште не сретнал ништо или никого.

Денес, еден научник по име Березин даде ново објаснување на оваа теорија и најде решение за парадоксот на Ферми. Сепак, ова решение не е лесно да се претпостави, бидејќи веројатно не е резултатот што сакате да го слушнете. Според Березин, човекот никогаш нема да најде друга интелигентна цивилизација. Ние ќе продолжиме да еволуираме како трка и Планетата Земја ќе престане да може да се живее или ќе исчезне пред да се најде друга цивилизација. Ова се должи на претстојното уништување на нашата starвезда, Сонцето.

Не е важно каква цивилизација има таму во Универзумот. Ако тие се интелигентни субјекти, тие користат машинерија над нашата, ако се планети со колективна интелигенција итн. Не е важно сето ова. Единствено што е важно е дека цивилизацијата што треба да ја најдеме е на „блиско“ и одржливо човечко растојание. Иако парадоксот на Ферми наведува дека, статистички, постои голема веројатност да се најде живот на друга планета, сè до денес не било така.

Технологија и растојание: две ограничувања

Каде се цивилизациите

Бескорисно е ако има цивилизации различни од нас ако технологијата, и твоја и наша, не е доволна за да се покријат растојанијата помеѓу планетите. Парадоксот се објаснува со примерот дека едно дрво во средината на џунглата паѓа и не прави бучава затоа што нема никој таму да го чуе. Бучавата и звукот постојат само затоа што има некој што ги слуша. Истото важи и за друга цивилизација. Можеби има илјадници цивилизации низ целиот Универзум, но во исто време тие нема да постојат за нас затоа што никогаш нема да можеме да ги видиме.

Да претпоставиме дека интелигентната раса е способна да се развива до степен да може да патува меѓу планети, но на средината на својот пат е во состојба да избрише трага од друг живот пред да ја открие. Исто така, ќе нè ограничи кога станува збор за откривање на друга цивилизација.

Не зборуваме дека војните, освојувањето или искористувањето на ресурсите се причините поради кои трката ќе исчезне, туку дека тоа е целосен геноцид, моментален, но не со умисла. Така што може да се разбере со пример: секој пат кога човечко суштество гради зграда, можно е процесот на поплочување на земјата уништи цел мравјалник и сите поединци што живееле во него. Очигледно, тоа не беше направено намерно или од зло, но поради разликите во перспективите меѓу луѓето и мравките, не ни знаевме дека е таму.

Не мислиме дека мравките се вид со кој можеме да водиме дијалог и да воспоставиме разговори. Нешто слично може да се случи со останатите други видови или цивилизации во Универзумот.

Каква цивилизација сме ние?

Паметна врска со животот

Во овој момент е кога мислиме дека, ако сме го дале примерот на мравката, дали сме мравки за други раси? За да го објасниме нашиот профил како трка, треба да го примениме антропичниот принцип. Тоа е дека секоја теорија за постоењето на животот во Универзумот тоа мора да дозволи човечките суштества да постојат како раса. Ова се должи на нашиот состав базиран на јаглерод и неговото постоење во многу специфични области на Универзумот.

Со овој антропичен принцип, ќе му го дадеме решението на парадоксот на Ферми. Значи тогаш, дека единственото решение што го има е дека ние сме мравки за други видови или други видови на цивилизации низ целиот универзум. Ако шансите за живот се многу големи и не сме ги откриле, единственото објаснување е дека, за нив, или сме неоткриени или безначајни.

Го наоѓаме и спротивното. Ние сме првите што пристигнавме и го поминавме одличниот филтер и, според тоа, ќе оставиме последни што ќе бидат уништувачи на другите цивилизации.

Каде се сите?

Парадоксот на Ферми и животот на друга планета

Од парадоксот на Ферми нема одржливо решение, можеме да понудиме само некои шпекулации. Нашето Сонце е многу помладо по возраст отколку Универзумот по неговото создавање во Биг Бенг. Затоа, може да се процени дека сигурно имало планети со локација во рамките на населената зона на нивната соодветна starвезда и чија цивилизација се развила пред нашата.

Ако е така, нивната технологија беше во можност да се развие многу повеќе од нашата, но, иако тоа можеше да биде случај, тие сè уште не можат да ја надминат далечината што нè дели. Размислете дека ако технологијата беше развиена до тој степен што би можеле да ја користиме целата енергија на планетата, тогаш користете ја таа на Сонцето целосно, па дури и повеќе, така што на користењето на енергијата на Млечниот Пат, би можеле да се прошириме во Универзумот до точка да откриеме нови цивилизации или уништи многу други. Истото може да се случи и со нас.

Се надевам дека оваа информација ви помогна да го разјасните проблемот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.