Феноменот на трите сонца

Феномен на трите сонца

El Метеоролошки феномен Денешниот протагонист се чини дека произлезе од роман на научна фантастика, но во реалноста нема ништо измислено во него ... тоа е нешто многу реално и се одвива на Земјата многу почесто отколку што мислиме. Познат е како „феномен на трите сонца“ и нуди неверојатен троен поглед на нашата starвезда.

Нормално, не е дека Сонцето се множи, туку дека тоа се должи на a оптички ефект предизвикани од рефлексија на сончевите зраци на ситните ледени кристали во внатрешноста на облаците. Оваа ситуација, за разлика од другите на кои им се обративме (како што е огнено виножито), тоа се случува доста често, но ние обично не го перципираме затоа што ретко се осмелуваме да зјапаме во Сонцето.

Под овие редови, можете да видите уште неколку слики на оваа curубопитна појава:

Три сонца феномен 2

Три сонца феномен

Повеќе информации - Фотографии од огнено виножито

Фотографии - io9, Атмосферски и копнени феномени, Сега знаеш


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.