Фенологија

Фенолошки промени

И во метеорологијата и во биологијата се изучува фенологија на организмите. Ова не е ништо повеќе од набудување на еволуцијата на организмите во нивниот животен циклус. Тоа е, варијацијата на неговите карактеристики и животниот циклус во зависност од карактеристиките на животната средина што постојат во тоа време. И климата и почвата и биотичките аспекти имаат врска со фенологијата на организмите. Климатските промени сериозно ја модифицираат фенологијата на многу живи суштества, што ги прави помалку успешни за опстанок.

Во оваа статија ќе ги анализираме во длабочина карактеристиките на фенологијата на живите суштества и како климатските промени влијаат на нивниот животен циклус. Дали сакате да знаете како живеат животните и растенијата? Треба само да продолжите да читате

Цел на фенологијата

Растителна фенологија

Фенологија проучете ги датумите со кои започнуваат различните фази на развој на растенијата. На овој начин, тие се снимаат по хронолошки редослед и се прават набationsудувања за да се анализираат интеракциите со другите живи суштества. На пример, во случај на ларви на пеперутки, времето кога ќе станат ларви е близу до времето кога на пилињата на некои видови птици им треба храна за да пораснат. Па, тоа време е од суштинско значење да се случи истовремено за да можат да растат пилињата. Ако е изменета фенологијата на ларвите, пилињата нема да имаат храна.

Набationsудувањата се прават во текот на целата година и се снимаат за да имаат сигурна меморија на животниот циклус на проучуваните организми. Исто така, се изучуваат квантитативни податоци поврзани со развојот на растенијата. Ова се однесува на споредување на зголемувањето на големината што го доживеала предметното растение, неговата тежина, волумен, перформанси во фотосинтезата и хемискиот состав.

Откако ќе се добијат сите податоци, можете знаат однесување на многу организми во зависност од годишното време во кое се наоѓаме.

Проблеми на птиците

Фенологија кај птиците

Важно е да се знае фенологијата за да се изградат, на пример, места каде што можат да се гнездат птиците и да им се гарантира успех во репродукцијата. Постојат многу видови птици кои се во опасност од истребување поради урбаната експанзија на човечките суштества.

Птици преселници имаат сериозни проблеми да ги направат своите сезонски патувања до други области со попријатни температури. Тоа е затоа што влијанијата врз луѓето значат дека птиците немаат безбедни места за одмор по нивното долго патување и гнездење. На младите им е потребна неопходна грижа и храна што родителите мора да ја обезбедат. Сепак, постои еколошка рамнотежа што е оштетена од луѓето.

Ластовиците и нивната миграција

Влијаејќи врз специфичен вид, се засегнати сите видови од кои зависиле на одреден начин. Ако растителен вид со кој се храни зајак умира во одредена област, популацијата на зајак ќе падне, а со тоа и грабливите видови кои се хранат со зајаци. Ова е познато како синџир на исхрана.

Затоа, фенологијата на птиците е внимателно проучена. Тоа е да се каже, нивните циклуси на репродукција, гнездење, додворување, миграција итн.. Како што ќе видиме подоцна, климатските промени сериозно влијаат на рамнотежата на овие видови и успехот на нивниот опстанок.

Фенологија на култури и фенолошки набудувања

Фенологија на култури

Во одгледувањето, исто така, се анализира фенологијата. Служи за подобрување на приносот на културите, како што е познато најдобро време за оплодување, вода повеќе или помалку, или кастрење за да може да расте и да се развива совршено. Покрај тоа, потребно е да се спречат штетници и болести. Постојат периоди од годината кога штетниците од инсекти се најактивни и побрзо се размножуваат. Знаејќи го ова, техниките за превенција може да се започнат кога ќе се приближи времето на активност на повеќето инсекти.

Истото важи и за болести. Во зима, со оглед на почестите неповолни услови и дождовите, има поголема влажност. Вишокот на влага вообичаено доведува до болести кај земјоделските култури.

За да се подобрат приносите на земјоделските култури, основно разбирање на метеорологијата е од суштинско значење. Знае за температурите, ветрови што преовладуваат, видови облациитн. Може да помогне енормно во грижата за земјоделските култури.

Не само во земјоделството, туку и неговите деривативни индустрии сигурни фенолошки податоци се важни. На пример, мора да го знаете просечниот датум на кој многу од засадените култури цветаат, овошје и созреваат. Овие податоци се од суштинско значење за правилно земјоделско и индустриско планирање.

Ако е познато и влијанието на условите на животната средина врз секоја фаза од развојот на земјоделските култури, можно е да се предвиди напредувањето или доцнењето на нивната манифестација.

Фенолошките опсервации што се вршат подолго време овозможуваат да се извлечат заклучоци од областа на научните истражувања. Исто така, тоа е многу корисно во земјоделството и индустријата. Тоа во голема мера го фаворизира познавањето на веројатните датуми на различните фази на развој, времетраењето на различните под-периоди, роковите и фреквенцијата на појава на биолошки појави.

Фенологија на винова лоза

Држави на лозови насади

Toе ги именуваме фазите на фенологијата на винова лоза за да дадеме пример за неговата корисност.

 • Зимска пупка
 • Винова лоза
 • Отечена жолчка
 • Зелени совети
 • Се појавуваат првите лисја (почетни лисја)
 • Продолжување на листот
 • Први гроздови
 • Раси кои се оддалечени (тие се соцвети)
 • Цветни пупки (гроздовете се целосно развиени)
 • Пад на исушени столбови (се нарекува мелење)
 • Затворање на кластери (зголемување на големината на овошјето)
 • Почеток на вераисон (губење на хлорофил)
 • Созревање
 • Паѓање лист

Во секоја од фазите на лозата можете знаат работата и развојот на нејзините делови. Важно е да се знаат за да се избегнат некои штетници и болести и да се оптимизира нивното оплодување и наводнување. Во секое време од годината, тоа бара различна грижа и, затоа, потребно е да се чуваат добро згрижени.

Со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за фенологијата на организмите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.