Фауна на Едиакара

Фауна на Едиакара

Денес ќе разговараме за Фауна на Едиакара. Тоа е збир на организми кои ги претставуваат сите видови кои ја населувале Земјата за време на геолошки период познат како Едиакара. Овој период се случил пред околу 600 милиони години. Се смета дека оваа фауна може да биде поврзана со зголемување на глобалното ниво на кислород присутно во атмосферата во тоа време.

Во овој пост, ние темелно ќе ја испитаме фауната на Едиакара за да ги откриеме сите нејзини тајни.

Потекло

Фауна на Едиакара

Научниците сметаат дека фауната Едиакаран го има своето потекло во зголемувањето на атмосферскиот кислород што се случи пред 600 милиони години. Овој факт го фаворизирал развојот на разни примитивни метазоани кои имале заеднички карактеристики: тело со многу мека текстура и разни форми. Оваа фауна е откриена на палеонтолошкиот локалитет пронајден на планините Едиакара, Австралија.

Фосилните записи за оваа фауна се зачувани во различни региони на светот. Оваа фауна е претставник на важен развој кај повеќеклеточните организми пред експлозијата на Камбриј. Тој е еден од првите форми на живот на кој му беше потребен кислород во атмосферата за да може да се развие. Покрај тоа, научниците сметаат дека тоа е претходник на организми кои имаат скелети.

И покрај фактот дека Земјата е формирана 4550 милијарди години, дури во Протерозоикот постоела атмосфера или премин во атмосфера со висока содржина на кислород. Претходно, постоеле само метаногени организми, бидејќи концентрацијата на метан во атмосферата била многу висока и овие организми се прилагодиле на анаеробните услови.

Последната фаза од неопротерозојската ера е позната како период Едиакаран. На почетокот на овој геолошки период е кога започнале да се развиваат најстарите повеќеклеточни организми. Овие организми сè уште постојат и денес и се најпримитивните за кои знаеме. Ова се првите сунѓери и анемони. Овој геолошки период започнал пред 635 милиони години и завршил пред 542 милиони години.

Нема фосили пред фауната во Едиакара

Најстарото животно

Едно од објаснувањата што може да се даде на фактот дека нема фосили од ниту една фауна присутни пред овој геолошки период е дека претходните живи суштества немале колаген. Колагенот е влакнест протеин кој помага да се зајакне телото на животното и овозможува да се зачува со текот на времето.

Ова органско соединение се јавува само кога нивото на кислород во атмосферата е поголемо од 3%. Оттука, колагенот не беше формиран порано во анаеробна атмосфера.

Постојат некои теории за сличноста на фауната Едиакаран и сегашните форми на фауна. Една хипотеза е дека повеќето од овие животни се директни предци на видовите што ги познаваме денес. Од друга страна, постои друга шпекулација дека фауната Едиакара има сосема поинаква и изолирана еволуција. Ова значи дека нема никаква врска со живите суштества што ги познаваме денес. Ова е причината зошто е класифицирана во различен пожар познат како изумрен пензија Вендозоа.

Ако се направат проценки на пронајдените фосили, можеме да видиме дека некои видови на фауната во Едиакара се слични на оние што живееле во камбрискиот. Овој факт значи дека, на некој начин, тие можат да бидат поврзани со сегашните организми. Еден од најкористените примери е оној на Кимбелера Куадрата. Тоа е вид што живеел во периодот на Едиакаран и има голема сличност со сегашните мекотели.

И, иако има некои пристапи кои изгледаат тотално контрадикторни, постоењето на фауната Едиакаран може да биде објаснување за еволуцијата на многу современи видови што ги имаме денес.

клучните карактеристики

Градини Едиакара

Фосилите пронајдени во палеонтолошките наслаги се формирани со покривање на морското дно со кал и ситен песок. Така се создадоа одредени депресии во телата што се наоѓаат во основата на песоците. Бидејќи има висок процент на вода, таа е намалена во дебелината, давајќи им на фосилите позарамнет и заоблен изглед.

За овие животни се смета дека живееле во близина на седименти пронајдени на плитката континентална полица. Ова им овозможи да се населат и во длабочините на континенталните маргини што постоеле во тоа време.

De записите на фосилите во Едиакаран добиле организми кои имале меко тело. Се смета дека тоа е случај, бидејќи има форми на дискови формирани од концентрични ребрести структури. Внатрешните радијали исто така може да се набудуваат или со комбинација на обете.

Друг аспект на фосилите е дека некои биле пронајдени со неправилни и аморфни маси кои можеле да припаѓаат на попримитивните структури на спорофитите.

Исчезнување на фауната Едиакара

Веб-страница Едиакара

Се вели дека оваа фауна целосно изумрела на крајот на прекамбрискиот. Причината веројатно била поради големото пасење на овие примитивни животни и варијациите што ги имаше морското ниво. Претераното пасење предизвика исчезнување на бројни растенија кои служеа како издршка за животните.

Сепак, и покрај старото верување, од новите понови студии е познато дека некои видови Едиакаран живееле за време на периодот на Камбријан.

Некои од причините зошто сите видови исчезнаа се:

  • Глацијации: Тие се интензивни периоди на студ што создаваат пречки за проширување и развој на организмите.
  • Предација: Сите организми во камбрискиот период биле предатори на микробите. Ако ова предание започна за време на падот на фауната во Едиакара, тоа е веројатно главната причина за истребување на многу од видовите.
  • Промени во животната средина. Големите геолошки, биолошки и климатски промени што се случија на крајот на прекамбрискиот и почетокот на камбрискиот, направија многу од видовите да не можат да се прилагодат на новите услови на животната средина.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за фауната во Едиакара.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.