Фасцинантната убавина на Антарктикот, во опасност

Антарктикот

Антарктикот е едно од оние места на планетата со фасцинантна убавица, каде научниците ширум светот го проучуваат брзото топење на сантите мраз и глобално затоплување, во исто време кога бараат траги за минатото на човештвото што помагаат на можни проблеми во иднина, па дури и да најдат форми на живот кои преживуваат и во најекстремни можни услови.

На Антарктикот скоро 98% од територијата е покриен со мраз, и овој мраз постојано се движи. Температурите во овој дел од светот може да се движат од нула степени јужно од Шетландс и Антарктичкиот полуостров до неподносливи температури во близина на јужниот пол.

Антарктикот има активен вулкан во областа позната како Остров на измама. На овој остров има области каде што морето врие на 100 ° C, додека на други, морето може да се замрзне до нула степени. Зимите обично се долг и мрачен а сонцето обично не прави многу изглед.

затоплување на Антарктикот

Иако можеби е тешко да се поверува во тоа, Антарктикот е област која има присуство на многу туристи кои се привлечени од убавината на нејзините глетка која го одзема здивот. На другиот крај на скалата се истражувачите кои, благодарение на работата што ја прават секојдневно во областа, бараат решенија разорните ефекти на глобалното затоплување околу планетата.

Според експертите, Антарктикот е голем и тој се менува со текот на годините што негативно влијае до остатокот од планетата, нешто што не може да се игнорира и мора да се дејствува сега. Светот мора брзо да стори нешто и не можете да гледате преку друга страна, за да избегнете да знаете што навистина се случува во оваа фасцинантна и убава област на планетата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.