Фармистичка фарма

Фармистичка фарма

Во палеозојската ера има 6 периоди во кои се дели геолошкото време. Во текот на Пермиски период, сместена помеѓу јаглеродни и Тријас животот се одвиваше со големи промени. На Фармистичка фарма ја имаше за свој протагонист првата скица на цицачи, како и диверзификација и ширење на другите живи суштества што веќе постоеја. Пермискиот период траеше приближно 48 милиони години и се сметаше за време на транзиција на планетата и на геолошко и на климатско ниво.

Во оваа статија ќе ви кажеме за карактеристиките и еволуцијата на пермиската фауна.

Пермиски период

Постојат многу специјалисти кои постојано го испитуваат овој период бидејќи може да се добие голема количина вредни информации. Особено на крајот од Пермскиот јазик е од научен интерес бидејќи е презентиран  најкатастрофалниот и најразорниот настан за масовно истребување на целата планета. Овој процес на масовно истребување бил поважен од истребувањето на диносаурусите во креда.

Периодот на истребување стана познат како „Големото умирање“ и во него Повеќе од 90% од сите видови живи суштества исчезнаа. Преживеале само неколку видови кои им отстапиле место на другите познати животни во историјата на земјата, како што се диносаурусите. Вкупното времетраење на Пермјан се проценува на 48 милиони години, почнувајќи пред 299 милиони години и завршува пред 251 милиони години.

Во овој временски период времето беше прилично променливо. И на почетокот и на крајот на овој период, беа доживеани глацијации, а климата во својата средна фаза беше прилично топла и влажна.

Големото умирање во Пермиската фауна

Во овој период, некои видови животни доживеале голема диверзификација. Во овој случај, наоѓаме голема еволуција кај влекачите кои се сметале за цицачи. И тоа е дека во некои фосилни записи може да се најдат предците на сегашните цицачи. Тоа е, сегашните цицачи доаѓаат од рептил.

Во однос на Големото умирање претставуваше еден од најважните настани за масовно истребување на целата планета. Тоа се случи во текот на овој период веќе при крајот, скоро на почетокот на периодот на тријасот. Тоа е најразорниот процес на истребување што го поминала целата планета. И тоа е дека 90% од видовите живи суштества што ја населувале планетата изумреле. Причините за ова масовно истребување не се целосно познати, но постојат некои теории кои се обидуваат да претпостават што се случило.

Меѓу најпогодените теории е теоријата на а интензивна вулканска активност што предизвика исфрлање на големи количини јаглерод диоксид во атмосферата. Како што знаеме, овој јаглерод диоксид е стакленички гас со можност да ја задржува топлината. Големата количина на јаглерод диоксид ослободена во атмосферата предизвика зголемување на просечната температура на животната средина. Така предизвика атмосферска нестабилност на глобално ниво и многу живи суштества не можеа да се прилагодат на условите на животната средина.

Друг предлог е причината за ослободување на јаглеводороди од дното на океанот и влијанието на метеоритот. Без оглед на причината за тоа, станува збор за многу катастрофален настан кој многу влијаеше на сите услови на животната средина што постоеле на планетата во тоа време.

Фармистичка фарма

голема смртност во фармата за пермина

Во овој период биле чувани некои видови животни кои потекнувале од претходните периоди. Сепак, важна група на нови животни како што се биле влекачите кај цицачите. Овие животни се сметаат за предци на сегашните цицачи. Во морињата се најде многу разновиден живот.

Безрбетници

Меѓу без'рбетниците кои се издвојуваат од Пермската фауна, се споменуваат некои морски групи како што се ехинодерми и мекотели. Благодарение на различните научни студии, можно е да се најдат фосилни записи на бивалви и гастроподи, како и некои брахиоподи. Во рамките на оваа група и морските екосистеми, се издвојуваат членовите на пориферниот раб каде се наоѓаат сунѓерите. Овие животни биле оние што потекнувале од повеќето бариерни гребени.

И покрај фактот дека повеќето од овие животни изумреле, пронајден е фосилен запис во кој се разликуваат повеќе од 4 илјади видови. Неговата препознатлива карактеристика беше што овие животни беа заштитени со обвивка од варовнички материјал. Од друга страна, членконогите, особено инсектите, имале добар развој како и во претходните периоди. Во тоа време треба да се напомене дека големината на инсектите беше нешто позначајна отколку денес. Во оваа група животни се појавија неколку нови нарачки, како што се Диптера и Колеоптера.

'Рбетници

Поминувајќи кон проучување на 'рбетниците, гледаме дека тие исто така претрпеа голема експанзија и диверзификација, како во копнените, така и во водните екосистеми. Рибите биле најрепрезентативните животни во овој период. Тука наоѓаме хондрихтијани како ајкули и коскени риби. Една од ајкулите што изумрела за време на периодот на креда веќе живеела во тоа време. Ајкулите во тоа време биле многу слични на денешните ајкули, иако не големи. Тие можеа да достигнат само 2 метри во должина.

Го гледаме и Ортакантус. Тоа е еден вид риба што сега е изумрена. Припаѓа на групата ајкули и нејзиниот изглед беше сосема поинаков. Телото личело на јагулата и имало разни видови на заби. Имаме и водоземци. Овие животни биле подложени на развој. Тие беа прилично разновидна група и можеа да се движат од неколку сантиметри до 10 метри.

Конечно, го гледаме тоа влекачите биле животни кои претставувале најголемо разновидување. Меѓу овие влекачи наоѓаме терапсиди кои биле група цицачи сметани за предци на денешните цицачи. Меѓу нивните карактеристични карактеристики, откривме дека тие презентираат неколку видови на заби и секој е прилагоден на различни функции. Покрај тоа, тие имале 4 екстремитети или нозе и нивната исхрана била разновидна. Имало и месојади и тревојади видови.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за фармата во Пермија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.