Усогласување на планетите

усогласување на уникатни планети

Астрономијата е наука која ни помага да знаеме од каде потекнуваме и да ја испланираме иднината и сите активности на човекот. Зборуваме за постоење на планети и различни небесни тела во вселената. Денес ќе разговараме за усогласување на планетата, бидејќи кај овие стари луѓе има големо значење за тоа. Во денешно време, благодарение на напредокот на науката, насоката на планетите изгуби голем дел од сите свои натприродни карактеристики. Како што може да очекувате, ова беше полно со митови и легенди.

Затоа, во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за усогласувањето на планетите и кога тоа ќе се случи.

Карактеристики на сончевиот систем

усогласување на планетата

Комо Плутон повеќе не се смета за планета, Сончевиот систем е составен од Сонцето, осум планети, планетоид и неговите сателити. Не само што се овие тела, туку има и астероиди, комети, метеорити, прашина и меѓупланетен гас.

До 1980 година се сметаше дека нашиот сончев систем е единствениот што постои. Сепак, некои starsвезди беа пронајдени релативно блиски и опкружени со плик од материјал што орбитира. Овој материјал има неодредена големина и е придружен со други небесни објекти како кафеави или кафени џуџиња. Со ова, научниците сметаат дека мора да има бројни сончеви системи во универзумот слични на нашите.

Нашиот соларен систем се наоѓа на периферијата на Млечниот пат. Оваа галаксија е составена од многу краци и ние сме во едно од нив. Раката таму каде што се наоѓаме се нарекува Рака на Орион. Центарот на Млечниот пат е оддалечен околу 30.000 светлосни години. Научниците се сомневаат дека центарот на галаксијата е формиран од огромна супермасивна црна дупка.

Усогласување на планетите

планетарен сврзник

За сите луѓе кои го набудуваат вселената, постојат два начина да видат усогласување на планетите. Од една страна, не мислиме дека ако застанеме двајца на сонцето, би можеле од сите планети во една линија. Од друга страна, моментот во кој целата планета ја следи истата линија се нарекува и усогласување.

Невозможно е да се цени порамнувањето на планетите што се гледаат од сонцето. Ова се должи на наклонот на планетите. Најнормално е што во учебниците гледаме дека планетите се во иста линија во однос на оската. Сепак, тоа не е така. Планетарната конфигурација можеме да ја видиме само во еден квадрант. Ова се случува само на секои 200 години, што не е многу честа појава.

И покрај тоа што планетите навистина не се редат, многу од нив се обично во истиот регион во одредено време. Следното порамнување на планетите ќе биде во 2040 година кога тоа го прават Сатурн, Венера, Јупитер и Марс, но како што можеме да видиме, не учествуваат сите планети во ова.

Вистината за порамнувањето на планетите

Јупитер и Сатурн

Реалноста на сето ова е дека планетите не се усогласувајте совршено во линија како што обично гледаме во различните приказни за просторот и во учебниците. Ги има само во истиот регион. Орбитите на планетите не се доволно совршени за да се преминат едни со други, туку тие се движат во 3-димензионални простори. Од друга страна, фактот дека некои планети се од истиот аспект во истиот регион, не значи дека се и такви ако ги видиме од сонцето.

Можеме да кажеме дека усогласувањето на планетите е нешто што зависи од местото од каде што го гледаме, а не нешто што планетите го имаат независно од другите. Најблиску тоа дали планетите ќе бидат исцртани во однос на блиските региони ќе бидат на 6 мај 2492 година. Иако навистина е феномен што нема да влијае на нашата планета, интересно е да се види бидејќи е многу привлечен визуелен феномен. Ако можете да почекате да видите нешто од овој стил, најдобро е да почекате до 2040 година.

Неодамна ги обединивме Јупитер и Сатурн на небото. Тие беа на само 800 милиони километри едни од други, што беа најголемите планети во целиот Сончев систем. Овој настан не беше повторен уште од средниот век. На секои 20 години обично произведува она што е познато како Голем спој. Овде станува збор за положбата на Земјата како виновник дека усогласувањето помеѓу нив е повеќе или помалку совршено.

Усогласување и зимска краткоденица

Вчера, 21 декември 2020 година, коинцидираат со зимската краткоденица, овие два гасни гиганти имале многу прецизна врска. Она што треба да се бара на небото беше само одлична starвезда со голема осветленост. И тоа е осветленоста на Јупитер додадена на матот на Сатурн. Овој спој можеше да се забележи пред да падне ноќта од 19:2080 часот. Ова усогласување на планетите нема да се повтори дури во XNUMX година.

И покрај фактот дека овој спој се случил во средниот век, на 15 април 1623 година, тој ден не бил видлив затоа што степените на близина помеѓу сонцето и земјата биле преголеми. Ова го направи сјајот од земјата не видлив. Бидејќи ова е прилично исклучителен вид феномен, се додава исклучителноста што ја имаше оваа година за да се покренат теориите што се однесуваат на Витлеемската leвезда. Во христијанската традиција се вели дека оваа starвезда е таа што ги водела мудрите до јаслите во кои се родил Исус Христос. Оваа врска се случи со усогласувањето на планетите вчера.

Научната заедница ја дискредитираше оваа идеја бидејќи во тоа време немаше такво усогласување што може да се меша со theвездата на Витлеем. Како што можете да видите, тоа е прилично iousубопитен феномен и вреди да се види.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за усогласувањето на планетите и вистинската реалност за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.