Ураганот Доријан

ураган доријан

Знаеме дека климатските промени ја зголемуваат фреквенцијата и интензитетот со кои се појавуваат метеоролошки појави со извонреден опсег. Во овој случај, ќе разговараме за Ураганот Доријан. Се одржа во септември 2019 година и беше наведен како категорија 5. Ова ниво на категорија е максимално. Тоа предизвика сериозни катастрофи и нè научи на тенденцијата на климатските промени да создаваме почесто вакви видови екстремни временски прилики.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за ураганот Доријан, неговите карактеристики и последиците од тоа.

клучните карактеристики

стагнација на ураган доријан

Скалата Сафир-Симпсон е систем за мерење на урагани. Поделен е во 5 категории, кои ја земаат предвид брзината на ветерот и циклонската активност по ураганите и го земаат предвид абнормалното покачување на нивото на морето по невремето. Ураганот Доријан стигна до категоријата 5, што е најголем и најопасенИако забави кога стигна на Бахамите, предизвикувајќи сериозни повреди и најмалку пет смртни случаи.

Да видиме каква е брзината на ветерот во зависност од категоријата:

 • Категорија 1: Ветрови меѓу 118 и 153 КМ / час
 • Категорија 2: Ветрови меѓу 154 и 177 КМ / час
 • Категорија 3: Ветрови меѓу 178 и 209 КМ / час
 • Категорија 4: Ветрови меѓу 210 и 249 КМ / час
 • Категорија 5: Ветрови со повеќе од 249 КМ / час

Песна на ураганот Доријан

Бахамите како цел

Кога беше откриен ураганот Доријан, Националниот центар за урагани беше изненаден од „неизвесноста во предвидување на патеката“ на циклонот. Националниот центар за урагани сметаше дека поради широкиот спектар на решенија за моделирање, сигурноста на прогнозите за интензитет сè уште е мала. Треба да се напомене дека компактните тропски циклони како Доријан честопати е тешко да се предвидат.

Доријан имаше период на вооружена и пумпна моќ, главно затоа што прашината од Сахара стигна до Карипското Море и го забави неговиот развој. Дури и овој феномен предизвикува дијаметарот на циклонот да осцилира помеѓу 35 и 75 км. Од првиот дел, оваа траекторија покажува дека поминала низ Порторико и северо-источно од Доминиканската Република. Некои дури предвидоа дека може да стигне до северот на Куба. Но, тој повторно се изненади, остави само неколку дождови во Порто Рико. На крајот, се упати кон северозапад и стигна до Бахамите и Флорида во САД.

Панорамата што Доријан ја остави во архипелагот на Бахамите беше мрачна. Најмалку 5 мртви и повеќе од 20 повредени. Според извештајот на Меѓународниот црвен крст, издаден во понеделникот, 2 септември 2019 година, повеќе од 13 XNUMX куќи беа пронајдени сериозно оштетени и неколку директно уништени. Покрај тоа, поплавите ги предизвикаа и Островите Абако, група кејови на северозапад на Бахамите. Бунарите за вода за пиење беа контаминирани со солена вода.

Услуги погодени од ураганот Доријан

Во САД, преминот на ураганот погоди повеќе од 600 летови. Поради пристигнувањето на ураганот, аеродромите во Орландо, плажата Дејтона, плажата Фернандина, acksексонвил и плажата Помпано ќе останат затворени до среда. Покрај тоа, пристаништата во Флорида исто така престанаа да даваат услуги, а возовите исто така беа суспендирани. Во Georgiaорџија, Јужна Каролина и Северна Каролина, сите жители кои живееја источно од I-95 беа евакуирани поради потенцијал за поплавување.

Ураганот беше присутен на Бахамите 18 часа. Тоа беше вистински кошмар. Иако се очекуваше да забави, па дури и да запре, многу малкумина очекуваа дека неговото застанување над Бахамите ќе трае толку долго.

Од понеделникот попладне, Доријан остана скоро на истото место до зората во вторникот, кога започна да се движи северозападно со брзина на желка: 2 км на час што подоцна се искачи на 7 км на час.

Тренд на урагани

ураган и климатски промени

Според научниците, постои вознемирувачки тренд што доаѓа од климатските промени. Тропските циклони станаа поверојатно да застанат во близина на крајбрежјето и да поминат неколку часа над овие региони. Очигледно, ова е прилично вознемирувачки податок, бидејќи негативните ефекти врз градовите ќе се гледаат подолго време. Според студиите, просечната брзина на ураганите е намалена за 17%, помеѓу 15,4 км на час и 18,5 км на час.

Фактот дека ураганот застанува во одредена област значи дека штетата во таа област ќе се зголеми експоненцијално. Ова е затоа што ветерот и дождот влијаат подолго на регионите. На пример, Харви истури над 1.500 милиметри дожд над Хјустон откако беше таму неколку дена. Ураганот Доријан ги погоди Бахамите со плима и дваесет и повеќе метри повеќе од 48 часа.

Причини

Според студиите, во последниот половина век, секоја бура што запре или забави има посебна причина. Причината е поврзана со слабеење или колапс на моделите на ветер од големи размери. Сепак, се верува дека оваа ситуација се должи на општото забавување на циркулацијата на атмосферата (глобален ветер), формирајќи урагани во тропските предели и движејќи се кон половите во средните географски широчини.

Ураганите не се движат самостојно: тие се придвижуваат од глобалните струи на ветрот, врз кои влијаат градиентите на притисок во атмосферата.

Малку експерти се сомневаат во влијанието на глобалното затоплување врз тропските циклони. Филип Клотбабах, метеоролог од Државниот универзитет во Колорадо во САД, рече дека нема докази дека климатските промени создаваат повеќе урагани, но има докази дека климатските промени создаваат услови тие да станат поразурнувачки. На пример, Доријан е петтиот ураган од категорија 5 што се формира во Атлантикот за само четири години, рекорд без преседан. Потопла атмосфера може да задржи повеќе влага и затоа да донесе повеќе дожд. Покрај тоа, со зголемувањето на нивото на морето, бранот бран продира и во внатрешноста на копното, бидејќи нивото на морето е повисоко.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ураганот Дориан и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.