Ураганот Офелија ја погоди Ирска денес соборувајќи рекорди

ураган офелија

Ураганот Офелија во моментов

Ураганот Офелија пристигнува во Ирска денес. Земјата е во црвена тревога, каде веќе се забележуваат силните ветрови на ураганот. Главниот фокус што се очекува да пристигне во наредните неколку часа ќе биде низ целиот западен брег. Налетите на ветрот ќе стигнат до Англија, а се очекува од вечерва да започне да се влошува, откако ќе ја премине целата земја од југ кон север. Ирска ќе ја има најголемата бура од 1961 година.

Големото прашање на умот на сите е како ураган од оваа големина може да стигне до Европа. Всушност, Офелија само постави рекорд како прв голем ураган формиран и снимен на должина на овој далечен исток. Овој феномен никогаш порано не бил забележан.

Дали Офелија е првиот ураган што ја погоди Европа?

ураган офелија

Прогноза за 6-7 часа

Офелија не е единствениот ураган што ја погоди Европа. Прашањето „Зошто нема урагани во Европа?“ Не е сосема точна. Тоа е нешто нетипично и ненормално, несомнено е, особено поради температурите на водата во океаните што предиспонираат непријателство кон овие големи бури. Но ако продолжи глобалното затоплување, се повеќе експерти се согласуваат дека ефектите се непредвидливи и дека на крајот може да пристигнат дури и урагани.

Гледајќи наназад, го пронајдовме ураганот „Фејт“ кој стигна до Норвешка на ослабен начин во 1966 година. Гордон, кој ги погоди Азорските острови и Велика Британија во 2006 година, како Фејт, беа урагани што стигнаа до Европа откако ја погодија Американски континент. Тие тоа го сторија со слаб интензитет, категорија 1. Во 2005 година го имаме Винс кој влезе на Пиринејскиот полуостров и кој тренираше на брегот на Мароко. Но, тие беа единствените засега.

Така, Офелија станува првиот голем ураган што стигнал до Европа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.