Ураганот Ирма, најмоќниот во историјата на Атлантикот, предизвикува огромна штета

ураганска ирма гледана од вселената наса

Ураганот Ирма виден од Меѓународната вселенска станица

Irma сега официјално стана најмоќниот ураган во историјата создаден во Атлантикот. Со некои одржлив ветер од скоро 300 км / ч, и големина слична на онаа во Франција, продолжува со својот напредок предизвикувајќи голема штета. Неговата јачина е толку голема што дури и сеизмографите можат да го забележат неговото присуство. Веќе ги допре карипските острови Ангилја, Антигва и Барбуда. И сега се упатува кон Куба, Порторико и државата Флорида.

Градоначалникот на Мајами-Даде, Карлос Гименез, го увери тоа „Ураганот Ирма претставува сериозна закана за Флорида, Јужен Даде и особено за нашата област“. Во разни области има наредби за масовна евакуација. Исто така тие имаат обезбедено мапа за луѓето што живеат во Мајами и околните области, во зоните за евакуација во зависност од ризикот да останат таму за време на многу можниот премин на ураганот. Покрај силниот ветер, каде и да помине се очекуваат обилни врнежи од дожд и опасни поплави.

Совршени услови кои ја создадоа Ирма

Според предупредувањата на метеоролозите, па дури и вонредната состојба, тие уверуваат во тоа неговото влијание би можело да биде многу покатастрофално отколку што се очекуваше. Добар пример е Харви, кој претрпе многу силно засилување пред да слета. Ирма, и покрај тоа што стигна до категоријата 5, се чини дека не ја следи нормалната шема на останатите урагани од Атлантикот. Обично кога ураганот ја достигнуваше максималната категорија, тие порано беа „покревки“ и секогаш имаше редок феномен. Ирма издржа.

Меѓу најрелевантните фактори, температурата на морето е потопла помеѓу 1 и 1ºС, што го прави посилен ураган. Ножицата на ветерот е мала, односно воздухот може да се движи послободно нагоре и надвор. Нема облаци од прашина од Сахара што кружат во Атлантикот, и доволно брзо што топлата вода што се издига од ураганот има влијание врз неговата температура. Покрај тоа што таа сè уште не допрела долу, сите овие фактори играле улога да и помогнат на Ирма да стане она што е.

Прашањето што останува и за кое се дискутира во последно време е, дали скалата Сафир Симпсон ќе мора да се зголеми во категорија 6?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.