Универзални планини

Универзални планини

Денес ќе разговараме за уште еден планински масив кој е од големо значење на Пиринејскиот полуостров. Станува збор за Универзални планини. Тоа е планински систем кој се наоѓа во југоисточната граница на Пиринејскиот систем. Неговото проширување опфаќа голем дел од регионот Арагон, Сиера де Албаракин во Теруел и југоисточната област на Алто Тахо, помеѓу Гвадалахара и Куенка. Тоа е област добро позната по многуте пешачки патеки и руралниот туризам.

Во оваа статија ќе можете да ги знаете карактеристиките и геологијата на Универзалните Планини, како и една од најдобрите пешачки патеки што можете да ги направите. Вие сакате да дознаете повеќе? Овде објаснуваме сè.

клучните карактеристики

Реки Универзални Планини

Универзалните планини имаат некои од најмоќните карактеристики на планинските области на Шпанија. Врвовите што ги поседува се високи меѓу 1.600 и 1.935 метри. На овие планини е изворот на реката Гвадалавиар. Оваа река е позната како Турија откако ќе се приклучи на реката Алфамбра во градот Теруел.

Сите планини што се наоѓаат во овој систем се распоредени во правец северозапад кон југоисток во внатрешноста на иберискиот внатрешен лак. На северо-исток се граничи со масивот Каимодоро, чија старост се проценува дека потекнува од палеозојскиот. Покрај тоа, таа се граничи и со Лома Алта де Вилар дел Кобо. На југоисток, тие се судираат со планинскиот венец Куенка и на исток со долината Гвадалавиар.

Ние сме во нејзината хидрографија до важна река на Алто Тахо. Роден е во пазувите на Универзалните планини и, поради оваа причина, е доста познат. Реката Тагус е најголема на целиот полуостров. Тие исто така ги имаат Левантите кои ги сочинуваат Турија и Јахар.

Што се однесува до неговите планински масиви, тие се формирани од слоеви кои доаѓаат од Мезозоик. Некои области имаат варовнички висорамнини од Јура со изобилство карстификација. Карстниот терен е најпознат по својата чудна формација. Во Лома Алта и Григос наоѓаме размножување на полиња со дупки и лапиаз.

На југот на палеозојското јадро се подредени некои табеларни синклини од креда потекло. Некои варовнички карстифицирани корнизи се издвојуваат и се спуштаат низ делови од долина во форма на лулка, поради формација на периглација. Во карстното јадро наоѓаме потопни дупки што имаат некои речни текови. Главата на овие курсеви е во Универзалните планини.

Universites Montes, каде што е роден Тагот

Карактеристики на универзалните планини

Не само што е родена реката Тагус во Монтес Универзалес (позната како најдолга на целиот полуостров), туку и Кабриел и Гвадалавијар. Ова прави универзалните планини се туристичка цел со рурални одмори, пешачење и конзерваторски туризам. За изнајмување има бројни кабини за да поминете одлични викенди со семејството и пријателите, огромни прекрасни рути и цело место за уживање во природата и ослободување од обврските.

Во овие области се издвојува традиционалната архитектура, која нè оддалечува од модерните области. Можеме да видиме одлични дела во огради, пејзажи што наизменично се ливади и борови шуми, итн. Понатаму, трансхуманцијата се практикувала во античко време. Овој пејзаж е во хармонија благодарение на провалиите и дупките што доведуваат до вистински спектакуларни форми. Вреди да се одмори и да ужива во природата.

Исто така има и музеи, дегустации на многу локални деликатеси и патеки за пешачење и велосипедизам на село. Ние детално ќе објасниме една од најдобрите правци што може да се направат низ Универзалните Планини.

Рута низ универзалните планини

Музеј во универзални планини

Трасата трае цел викенд. Предлогот е да се започне трасата преку Мирадор дел Порти Portо. Можеме да го оставиме возилото и да одиме до гледиштето што е условено. Сместено е на висина од 1.800 метри, што ќе ни понуди неверојатни предели на природата и сè што ја опкружува. Од оваа точка, ние исто така можеме да идентификуваме некои точки на интерес благодарение на постоењето на некои индикативни панели кои ни покажуваат каде треба да го истакнеме нашето видување.

Продолжуваме по патот да се спуштаме кон долината Тагос. Во оваа област наоѓаме алтернација на пасишта и борови шуми. Каналот каде се роди реката Тагос е совршено обележан и можеме да го видиме одблизу. Оваа точка е местото каде што реката привремено прима први придонеси за вода. Иако се смета како извор на Тагос, не можете да видите стабилно корито, но тоа е првиот придонес на вода што ќе започне да тече од тоа место сè додека не помина 1072 км низ цела Шпанија, додека не стигне до Лисабон.

Продолжуваме да напредуваме по должината на патот во правец на Фриас де Албарачин. Патуваме 3 км пред да стигнеме до градот и ве наоѓаме со некои борови шуми кои изгледаат како голема дупка во земјата. Тоа е Сима де Фриас. Theидовите се заштитени со дрвена ограда. Тој е со дијаметар од 80 метри и длабок околу 60 метри. Ако сакаме да го видиме тоа целосно добро, мора да го опкружиме.

Попладне ќе имаме многу помирен план. Willе го посетиме градот Грци и целата околина. Таа е една од највисоките локации на целиот полуостров. Висока е 1600 метри. Findе се најдете тотално опкружени со пасишта каде има многу крави.

Втор ден од трасата

Сиера Албарачин

Тргнавме во потрага по Кампо де Долинас де Вилар дел Кобо. Е видиме голема депресија од околу 350 метри и 50 метри длабочина со мала вегетација. Овие димензии ја изненадуваат дури и камерата што нема да може да снима сè.

Можеме да го завршиме утрото со посета музејот Трашумација лоциран во центарот на градот Гвадалавиар. За да го завршиме викендот, ќе го посетиме градот Вилар дел Кобо каде ќе можеме да видиме примери на традиционална архитектура со варосани фасади и каде се истакнуваат делата од железо.

Се надевам дека со овие совети ќе можете да уживате во одличен викенд на Универзалните планини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.