Ултравиолетовиот индекс

сончев ултравиолетов индекс

Различни количини на зрачење од сонцето стигнуваат до нашата планета. Една од овие зрачења е ултравиолетова. Тој ултравиолетовиот индекс Тоа е мерка за интензитетот на ултравиолетовото зрачење што е способна да ја достигне површината на земјата. Знаеме дека сонцето емитува зрачење во широк опсег на електромагнетниот спектар. Особено, тој емитира значителна количина на зрачење во зоната на ултравиолетовите зраци. Ова зрачење е од голема важност бидејќи е потребно, но и опасно.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме за сите карактеристики и важност на ултравиолетовиот индекс.

клучните карактеристики

дејство на сонцето

Споменавме дека ултравиолетовиот индекс не е ништо друго освен мерка за интензитетот на ултравиолетовото зрачење што е способен да ја достигне површината на земјата. Целото зрачење кое го емитува сонцето е поделено на различни делови од електромагнетниот спектар. Ултравиолетовото зрачење е поделено на 3 зони во зависност од неговата енергија. Најенергичните ултравиолетови зраци се познати како UVC и тие работат на бранови должини од 100-280 nm. Брановата должина на УВБ зраците се движи од 280-315 nm. Конечно, УВА-зраците, така да се каже, се најмалку опасни и опфаќаат области на електромагнетниот спектар кои се движат од 315-400 nm.

Најштетниот дел од ултравиолетовото зрачење е УВЦ зрачење. Ова зрачење, за среќа, не ја достигнува површината на земјата бидејќи се апсорбира од нашата атмосфера. Особено, голем дел од ова зрачење се апсорбира во озонската обвивка. Сепак, УВБ зраците се апсорбираат во атмосферата за 90% приближно Иако UVA исто така се апсорбираат во помала мера, дел од нив стигнуваат до нашата површина.

Знаеме дека сончевите зраци се неопходни за развој на животот каков што го знаеме. Мора да се запомни дека фотосинтезата кај растенијата се одвива благодарение на дејството на ултравиолетовите зраци и луѓето треба да бидат изложени на сончева светлина за да синтетизираат витамин Д во кожата. Недостаток на овој витамин во организмот може да доведе до дефицитарна минерализација на коските. Затоа, од суштинско значење е да се сончате секој ден најмалку половина час. Меѓутоа, ако имаме преголема изложеност на изгледот на овие ултравиолетови зраци, тоа може да биде штетно за здравјето. И, тоа е дека ултравиолетовото зрачење може да предизвика оштетување на колагенот на кожата и затоа да го зголеми предвременото стареење.

Оштетување на УВ-индексот

сончево зрачење

Делта-виолетовиот индекс е оној што ги мери брановите должини и количината и интензитетот на ултравиолетовите зраци што се способни да ја достигнат површината на земјата. Сепак, ултравиолетовото зрачење може да предизвика оштетување на ДНК и мутации. Постојат бројни докази од студии кои покажуваат дека може значително да го зголеми ризикот од рак на кожата. Исто така, може да предизвика сериозни проблеми со очите, како што се катаракта. Постојат различни типови на кожа, а некои се поранливи од другите. Чувствителноста на ултравиолетовото зрачење на кожата зависи од она што е познато како фототип. Фототипот е одговорен за мерење на способноста на кожата да апсорбира сончево зрачење. Тоа е, способноста на кожата да генерира меланин. Виолетовиот индекс мора да биде добро познат за да се знае заштитата што мора да ја нанесуваме на кожата за сончево зрачење според чувствителноста што ја имаме. Црвенокосите или русокосите луѓе се почувствителни од бринетите.

Таканаречениот ултравиолетов индекс е одговорен за мерење на интензитетот на ултравиолетовото зрачење што ја достигнува површината на земјата на секоја бранова должина измерена со неговото штетно дејство врз луѓето. Овој индекс е воведен од научници од животната средина Канада во 1992 година. Оттаму, неколку земји воведоа свои индекси се додека СЗО не воведе стандарден индекс за светот.

Вредности на УВ индекс

ултравиолетовиот индекс

УВ-индексот има теоретска минимална вредност од 0 и нема максимална вредност. Стандардниот индекс е оној што ни овозможува да правиме разни предвидувања за споредливи UVI низ целиот свет. Боите што се користат за претставување на почетната лопатка се зелена за ниски вредности на UVI помеѓу 0 и 2, жолта за умерени вредности на UVI помеѓу 3 и 5, портокалова со поголем ризик помеѓу 6 и 7 и црвено за многу високи вредности на UVI кои се помеѓу 8 и 10. Конечно, исто така виолетовата боја се наоѓа за екстремни вредности на UVI со бројки повисоки од 11.

Во зависност од вредноста на UVI и во зависност од типот на кожата на секоја личност, возраста итн. Мора да се преземат соодветни мерки за заштита од ултравиолетово зрачење. UVI зависи од неколку фактори и може да се менува во текот на целата година. На пример, тоа зависи од количината на озон во атмосферската колона, издигнувањето на сонцето, надморската височина на местото каде што сме и облачноста присутни во тој момент. Не е исто да се биде на ниво на морето отколку на врвот на една планина. Количината на сончево зрачење што ќе влијае на нашата кожа е многу променлива. Истото важи и за озонската обвивка. Страшната озонска дупка се должеше на намалувањето на концентрацијата на стратосферскиот озон и сега поголема инциденца на ултравиолетово сончево зрачење на нашата површина.

Мерки за ублажување на ултравиолетовото зрачење

Toе дадеме некои од основните мерки за да можеме да се заштитиме од дејството на ултравиолетовото зрачење на нашата кожа:

 • Намалете го изложувањето на сонце во најсилните часови во денот. Ова се централните часови во кои количината на сончево ултравиолетово зрачење е најголема.
 • Прошетајте во сенка во централните часови на денот. Исто како што мора да избегнеме изложување на сонцето во централното време, ако немаме друга опција, мора да одиме на сенка.
 • Носете заштитна облека
 • Носете капа со широк раб за да ги заштитите очите, лицето и вратот.
 • Заштитете ги нашите очи со очила за сонце
 • Користете крем за заштита од сонце со широк спектар.
 • Избегнувајте кревети за сончање

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ултравиолетовиот индекс и неговата важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.