Тропски птици загрозени од климатските промени

Примерок од Florisuga mellivora.

Климатските промени директно влијаат на сите суштества што живеат во планетата, некои повеќе од другите, но секој од нас мора или ќе мора да ги надмине проблемите што се јавуваат ако сакаме да преживееме. Едно од животните кое поминува најлошо се тропски птици.

Ивеејќи во региони каде има само две сезони, едната сува, а другата влажна, со благи и топли температури во текот на целата година, тие се особено ранливи на климатските промени, покажува студија спроведена од истражувачи од Универзитетот во Илиноис (САД). ) и објавено во списанието »Природни климатски промени».

Студијата, спроведена во Националниот парк Собераниа де Панама, која има околу 260 км2 заштитена шума во центарот на земјата, е дом на повеќе од 500 видови тропски птици. Овде, околу 90% од годишните врнежи паѓаат во влажна сезона, која започнува кон крајот на април и завршува на почетокот на јануари.

Истражувачите заробиле повеќе од 250 различни видови птици со мрежи со магла; Сепак, собраа доволно податоци само во 20 од нив. За студијата да биде целосна, тие морале да ги фатат, обележат и повторно да ги фатат; за да можат да знаат како и колку расте секоја популација птици.

Птици што летаат над Панама.

Благодарение на ова истражување, тие беа во можност да го знаат тоа Подолгите и поинтензивни суви сезони имаат негативен ефект врз популацијата на овие животни, бидејќи само еден од анализираните 20 вида, Sclerurus guatemalensis, имаше тенденција да го зголеми своето население со оскудни услови за дожд.

Тропските птици, кои живеат во стабилни временски услови, се особено ранливи на климатските промени, бидејќи не мора да управуваат со стресот на животната средина што го прават птиците од умерена или студена клима.

Можете да ја прочитате целосната студија овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.