Тропска бура

формирање на тропска бура

На нашата планета има бројни врнежи во зависност од формата, потеклото и последиците. Една од нив е тропска бура. Познато е како тропска бура до метеоролошкиот систем со низок притисок од кој ветровите се вртат околу централната оска и содржат затворена циркулација. Ова го прави тоа може да биде уништувачко ако се задржува со текот на времето.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за тропската бура, нејзините карактеристики, потекло и последици.

клучните карактеристики

тропска бура

Кога зборуваме за тропска бура, се повикуваме на метеоролошки систем каде преовладуваат ниските притисоци. Ветровите се доста интензивни и се вртат околу централната оска во затворен циркулација. Така, Сите овие бури ја добиваат својата енергија од кондензацијата на влажниот воздух во топлото јадро. Јадрото на овие бури е топло и генерира низок притисок бидејќи топол воздух има тенденција да се крева и остава простор во средниот дел од атмосферата. Овој пад на притисокот предизвикува остатокот од околниот воздух да го „пополни“ просторот што го остава топол воздух.

Сето ова предизвикува атмосферско движење на воздухот што ја создава тропската бура. Бурите ја добиваат енергијата на кондензацијата на влажниот воздух и обично се карактеризираат со поројни дождови и силни ветрови. Интензитетот и степенот на уништување на овие ветрови варираат во зависност од нивото на енергија што го имаат. Покрај тоа, во зависност од интензитетот, тропските депресии се разликуваат од тропски бури и урагани или тајфуни. Некои од тропските бури обично да бидат толку големи што можат да се набудуваат од надворешната атмосфера на планетата. Тоа е, астронаутите можат да видат некои тропски бури од вселенските летала.

Видови тропска бура

урагани

И тропската бура е вид на тропски циклон, постојат неколку специфични типови на циклони што се јавуваат, како што покажува нивното име, во тропските предели. Ураганите и тајфуните спаѓаат во оваа категорија. Ајде да видиме кои се различните видови на тропска бура што постојат:

  • Екстратропски циклони: тие се формираат во географски широчини повисоки од 30 степени од две или повеќе различни воздушни маси. Овие маси имаат различни температури.
  • Поларни циклони: имаат пократок живот и се појавуваат во поларните региони.
  • Суптропски циклони: тие имаат средни карактеристики помеѓу двете претходни категории.

Што се однесува до нејзиното формирање, тропска бура се одвива во квалитетно време од годината, бидејќи е потребна голема количина на сончево зрачење. Тие обично се генерираат во океанот кога помала бура прима енергија од испарување на топла вода на површината на морето. Нормално, тоа обично се случува во време кога има високи температури или премногу сончево зрачење. Сето ова генерира фронт на топла и влажна вода што се крева и се соочува со предниот дел на студениот воздух што предизвикува и двете да ротираат на заедничка оска. Речено е дека се наоѓа во централното подрачје и е познато под името на окото на бурата.

Колото се повторува кога бурата добива енергија и се движи. На овој начин се создаваат фронтови за дожд и интензивни ветрови. Тропските бури добиваат сила во топлите води и ја губат силата на копно. Тропска бура е природен метеоролошки феномен што се јавува кога се среќаваат два фронта на влажен ветер во многу посебни услови: топол ветер и студен ветер се „туркаат“ едни со други.

Од друга страна, кога влегуваат на континентот, тие имаат тенденција да губат сила и да се распрснат поради прекинување на циркулацијата на топли и студени ветрови.

Последици од тропска бура

формирање на поројни дождови во Шпанија

Тропските бури се способни да стават крај на животот на многу луѓе. Дури и ако не станат урагани, тропските бури можат да предизвикаат голема штета на населението. Нивното влијание е особено видливо во крајбрежните области, бидејќи може да ги однесе силен ветер, може да преврти предмети, да подигне крајбрежни бранови или да произведе силни дождови што можат да предизвикаат поплавување.

Сето ова може да чини многу животи. Ако луѓето не се подготвени и внимаваат на ваквите екстремни временски услови, материјалните загуби се често сериозни и обновувањето на погодените области може да трае долго. Парадоксално, циклоните, исто така, имаат позитивен ефект врз глобалната клима: носат дождовница во суви или полусуви региони. Затоа, тие индиректно промовираат навлажнување на земјиштата што инаку би претрпеле пустеризација, како што се јужните САД или Јапонија.

Најголемиот циклон во светот се случи кон крајот на летото, кога морето стана потопло. Иако секој регион може да претстави свои услови и сезони на невреме, забележано е дека во однос на невремето, мај е обично најмалку активниот месец, додека септември е најфреквентен месец. Ова се должи на феноменот на аклиматизација. За да се загрее водата во океаните, таа мора да го помине скоро целото лето. На овој начин, морето ќе биде потопло во текот на месец септември и ќе предизвика идеални услови за создавање тропска бура.

Тропска депресија, урагани и имиња

Тропските бури се именувани за да можат да ги идентификуваат за време на нивното патување, за ова се користат имиња на луѓе, жени и мажи. Тие беа избрани по азбучен ред од првата буква и продолжија по редоследот на сезоната на бури. Затоа, тојпрвиот се нарекува со А, вториот со Б и така натаму.

Тропските депресии се претвораат во бури со добивање енергија. Тропската депресија е најслабиот вид на тропски циклон што постои. Неговиот ветер има затворена циркулација до 17 метри во секунда, иако налетите можат да достигнат поголема брзина. Ако ниските притисоци (т.н. затоа што се формула за низок притисок) добиваат енергија во движење, тие ќе продолжат да растат сè додека не станат тропски бури со брзина на ветер од 17 до 33 метри во секунда.

Ураганите се најинтензивни меѓу тропските циклони. Тие потекнуваат од тропски бури и добиваат енергија сè додека брзината на ветерот не се изедначи или надмине 34 метри во секунда. Според скалата Сафир-Симпсон, ураганите се класифицираат во 3, 4 или 5 нивоа во зависност од јачината на овие ветрови.

Тајфуните се периодични и се јавуваат на исток, како што е брегот на Хонг Конг. Ова име може да се користи за именување на депресии, бури и тропски урагани, бидејќи терминот се однесува на периодичноста на овие метеоролошки појави.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тропската бура и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.