Тропската бура Офелија може да стигне до Галиција

Офелија

Мислевме дека ќе имаме „нормална“ недела, со температури над она што би било вообичаено во овој момент и без прогноза за дожд, но Офелија, нова тропска бура во сезоната на урагани во Атлантикот, може да остави значителни врнежи од дожд во северозападна Шпанија.

Тоа е нешто curубопитен феномен, бидејќи не го следи курсот запад-исток што обично го следат циклоните, туку се насочува кон запад, кон Азорските Острови.

Офелија, многу чуден феномен

Тековна температура на источен Атлантски океан

Тековна температура на Атлантскиот океан во Шпанија и Португалија.
Слика - Meteociel.fr

Топол океан, од околу 22 Целзиусови степени или повеќе, е неопходен за да се формира ураган и да остане подолго или пократко време, но на Офелија ќе му биде доста тешко. Иако во овој дел од светот температурата на океанската површина е повисока отколку што треба да биде, таа не е доволно топла за да стане толку силен ураган како оние што се формираат во тропските води. И покрај тоа, ако е во интеракција со некој ладен воздух во висина, тоа би можело да ја одржи нестабилноста што ќе ја продолжи конвекцијата.

Која е неговата можна траекторија?

Можни траги од Офелија

Слика - Accuweather.com

Сè уште не е јасно кој курс ќе го преземе, но се знае дека се оди на запад. Каде точно? Не е познато. Можеби го допира северозападниот дел на Галиција или се насочува кон Велика Британија. Постојат многу сомнежи во врска со тоа. До сега, она што е познато е дека има притисок од 996mb, и максимални налети на ветрови од 120km / h.

Во секој случај, утре, четврток, може да достигне категорија урагани, со налетот на ветрот надминува 150 км на час, но во случај на минување низ Галиција, нешто што може да се случи помеѓу недела и понеделник, не би пристигнал како ураган, туку како екстратропски циклон откако се формирале во не-тропски води.

Whatе видиме што ќе се случи на крајот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.