Тропосфера

тропосфера

Во рамките на слоеви на атмосферата имаме најниско што е местото каде што живееме и кое е познато под името на тропосфера. Тие се протегаат од површината на земјата до почетокот на стратосферата, ова е слојот каде што се наоѓа озонскиот слој. Тропосферата го вклучува воздухот што го дишеме и сите метеоролошки и климатски процеси на планетата. Поради оваа причина, тој стана еден од најважните слоеви на атмосферата на Земјата.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и значење на тропосферата.

клучните карактеристики

слоеви на атмосферата

Кога одиме по улицата и го чувствуваме ветерот во лицата или ги набудуваме облаците на небото, птиците летаат, сите овие компоненти припаѓаат на тропосферата. Се карактеризира главно со намалување на неговата температура со зголемувањето на висината. Секој пат кога ќе се искачиме во висина ја намалуваме температурата затоа што сончевото зрачење што паѓа на земјата повеќе не делува како регулатор на температурата. За секои илјада стапки температура се протега 6.5 степени.

Воздухот во тропосферата станува помалку густ со зголемувањето на надморската височина. Ова е причината зошто планинарите често користат кислород во шишиња за да им помогнат да дишат. Овој слој е дебел приближно 8-14 километри во зависност од областа каде што сме. Најтенок е во областите на северниот пол и јужниот пол и најширокиот дел може да се најде во делот на Екваторот.

Слојот веднаш над тропосферата е стратосферата. Границата помеѓу овие два слоја е позната под името на тропопауза. Во стратосферата е озонската обвивка што е тоа што не штити од штетните ултравиолетови зраци на сонцето и ја штити нашата кожа. Воздухот е погуст и тропосфера од кој било друг слој на атмосферата. Всушност, се знае дека тропосферата претставува 80% од масата на целата атмосфера. Кога горниот дел од облакот за време на бура ќе се изедначи во облик на наковална, тоа е обично затоа што ажурирањата во бурата веќе достигнале тропопауза. Во тропопаузата, амбиенталниот воздух е потопол од невремето и затоа престанува да расте.

Составот на воздухот во овој слој составен е од 78% азот и 21% кислород. Останатиот 1% е составен од аргон, водена пареа и јаглерод диоксид. Јаглерод диоксидот се знае дека се зголемува пропорционално со текот на годините како резултат на емисиите во луѓето. Долниот дел од тропосферата, тоа е областа најблиску до површината на земјата, се нарекува граничен слој.

Разлики помеѓу стратосферата и тропосферата

Како прво, треба да се истакне дека атмосферата има различни слоеви. Најниска е тропосферата и веднаш над неа е стратосферата. Поради различни фактори, тие мора да се класифицираат во различни слоеви. И тоа е дека секој од нив има различни карактеристики и климатски варијабли. На притисок на воздухот, температура, температурен градиент, брзина на ветерот и насока на ветерот тие се различни во двете камери.

Границата на трактатите ќе биде и тропосферата се нарекува тропопаза и тоа не е постојана зона. Обично се наоѓа на растојанија од 8-14 километри од нивото на морето и е изотерма. Ова значи дека тоа е област каде што температурата е стабилна. Временските обрасци како што го знаеме сонцето се појавуваат во тропосферата бидејќи воздухот во близина на земјата е потопол од воздухот на поголема надморска височина. Ова се случува затоа што почвата ја апсорбира сончевата топлина од зрачење. Со овој негативен градиент на температура во однос на надморската височина, топол воздух е во состојба да се крене и да создаде струја на струење. Овие струи на струење се оние што произведуваат режими на ветер и облаци.

Напротив, во стратосферата озонскиот слој е одговорен за апсорпција на дневната сончева светлина од топлината надолу. Тука температурата се зголемува со надморска височина. Стратосферата е висока приближно 50 километри. Имајќи предвид дека влажноста на топлиот квалитет на воздухот има тенденција да се зголемува и ладниот воздух да се спушта, ветрови, облаци од врнежи се формираат во тропосферата, а не во стратосферата. Во овој слој, условите се постабилни бидејќи воздушниот притисок е многу помал, а топлиот воздух спречува формирање струи на конвекција. Практично нема турбуленции и ветровите се стабилни. Дува во стабилна и хоризонтална насока и затоа комерцијалните авиони летаат во долната стратосфера за да се избегне оваа турбуленција.

Тропосферата содржи околу 75% од гасовите во атмосферата, додека стратосферата има само 19%.

Важноста на тропосферата

воздух во тропосферата

Овој слој стана најважен на целата планета бидејќи е многу чувствителен на процесите што се случуваат на ова ниво. Динамиката на океаните и водниот циклус, фотосинтезата на растенијата, дишењето на животните и човечките активности се јавуваат во тропосферата. Понатаму, Тоа е слојот на атмосферата каде се појавува климата.

Атмосферскиот притисок во горниот дел е скоро петтина од оној во долниот дел. Тоа е, ако тропосферата сите би умреле од висинска болест за неколку дена. Поголемиот дел од ефектот на стаклена градина се должи на водена пареа што се акумулира во долната половина на атмосферата. Без овој слој, ефектот на стаклена градина ќе биде многу помал и океаните на крајот ќе замрзнуваат. Иако во последно време многу се зборува за ефектот на стаклена градина како нешто негативно, тоа е процес што на планетата земја треба да му овозможи живот каков што го знаеме.

Еден од најголемите проблеми што денес ги имаме како резултат на човековата активност е контаминацијата на тропосферата. Смогот што се формира за време на секојдневните активности на човекот и низ градовите е најочигледна форма на загадување на воздухоти. Постојат различни видови на контаминација без оглед дали се видливи или не. Сепак, сите видови на загадување на воздухот придонесуваат за зголемување на ефектот на стаклена градина и глобалното затоплување. Секоја супстанција што луѓето ја фрлаат во атмосферата и има штетно влијание врз живите суштества во животната средина се смета за загадувач.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тропосферата и нејзините главни карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Слика на зачувани места Едуардо Сифуентес dijo

    Многу интересно.