Тропопауза

Слоеви на линијата на атмосферата

Сè што ние го нарекуваме метеорологија и различно видови временски услови тие се јавуваат во тропосферата. Тоа е, само во една од слоеви на атмосферата. Тропосферата е подрачје на атмосферата каде што живееме и тоа го има својот крај висок помеѓу 10 и 16 км. Над оваа област се наоѓа стратосфера. Границата што ги обележува двата слоја е тропопауза. Ова е предмет на овој напис.

Тропопаузата има диференцијални карактеристики помеѓу слоевите што ги одделува и е тоа што ја прави климата да биде линија. Во овој пост ви кажуваме сè за тропопаузата.

клучните карактеристики

видете ја тропопаузата

Тоа е дисконтинуирана зона помеѓу тропосферата и стратосферата. Како што добро знаеме, тропосферата е област каде што е различно видови облаци и врнежите се одвиваат. Над овој слој, карактеристиките, составот на гасовите и другите фактори на атмосферата се менуваат целосно. На пример, во стратосферата е добро познато озонски слој Нè штити од штетните сончеви зраци.

Тропопаузата е онаа што ја означува горната граница на присуството на водена пареа во воздухот. Од ова ниво на висина, воздухот е целосно сув. Една од карактеристиките што оваа граница ја претставува е тоа што претпоставува термичка инверзија. Тоа е, температурата во стратосферата се зголемува со висина наместо да се намалува. Ова ги запира сите вертикални движења на воздухот покрај силата на хоризонталните ветрови на стратосферата.

Температурниот градиент на зголемување на термичката инверзија е 0,2 степени на 100 метри. Спротивно на популарното верување, тропопаузата не е континуиран слој. Сосема спротивното. Како што се движиме во средните географски широчини и тропските предели, можеме да забележиме некои паузи во двете хемисфери. Theубопитната работа во врска со тоа е што овие раскинувања се совпаѓаат со траекторите што ги има млазен поток.

Отворите што ги има тропопаузата овозможуваат озонот присутен во стратосферата и остатокот од сувиот воздух да влезат во тропосферата. Висините на висината на тропопаузата се спуштаат во областите од екваторот до половите. Сепак, температурата се зголемува со надморска височина.

Видови на тропопауза според надморска височина и географска ширина

Слоеви на атмосферата

Во зависност од метеоролошките и временските променливи во секој момент, висината на тропопаузата варира. На пример, повисоко е кога има антициклони во долните слоеви и е пониско кога има депресија или невреме. Температурата се менува во зависност од географската ширина каде се наоѓате. Постојат области каде што е на -85 ° C и во други области на -45 ° C

На овој начин, може да се идентификуваат три различни состојби или три типа на тропопауза, во зависност од областа каде што е, како и од географската ширина и надморска височина.

  • Тип 1 или нормално Тоа е оној кој има претежно стационарни ситуации. Во тропосферата нема топло и ладно однесување.
  • Тип 2 или H се нарекува и висока тропопауза. Тоа е оној што сигнализира кога има вид на топло придвижување во горната и средната зона на тропосферата. Ова обично се случува во присуство на топли антициклони.
  • Тип 3 или С. Исто така познат како потонат. Кореспондира кога ладна адвекција потекнува од горните слоеви на тропосферата, а остатокот се формира кога има подрачја со низок притисок во долните слоеви.

Значајност

тропопаза и крај на облаците

Иако можеби не изгледа така, оваа линија што ги одделува двата слоја на атмосферата е од голема важност за животот на Земјата. Првото нешто е што благодарение на стабилноста што ја обезбедува на високо ниво, познатото цирусни облаци.

Служи како резервоар за вода, бидејќи е способен да складира многу водена пареа во долната граница од тропските области. Многу од соединенијата присутни на оваа граница служат за подобро разбирање на ефектите од климатските промени и како тие ќе влијаат на планетата. Така можат да бидат дизајнирани други планови за да се ублажат некои од најопасните штети предизвикани од феноменот.

Облаците што стигнуваат до тропоза со струење на струење престануваат да се зголемуваат и како да наидуваат на стаклен wallид. Не дозволувајте облаците да лебдат нагоре бидејќи има иста густина како и околниот воздух. Спротивниот случај се случува под тропопаузата, каде што воздухот има пловност што му овозможува да се движи нагоре и надолу. Најмоќните бури во тропосферата дуваат облаци над тропопазата.

Феномени предизвикани од тропопауза

Крај на тропосферата

Постојат некои феномени што се случуваат благодарение на постоењето на оваа граница. Oneе ги анализираме еден по еден.

Првиот е дека, како што се зголемуваат концентрациите на СО2, тие го зголемуваат бројот на судири што молекулите ги имаат со другите гасови како азотот. За време на овие удари, кинетичката енергија се апсорбира и тоа е кога се произведува она што е познато како инфрацрвено зрачење. Тоа е вид на зрачење кое припаѓа на електромагнетниот спектар и има долга бранова должина. Ова ја зголемува топлината.

Кога тоа се случи, има прилично лесен пренос на топлина во регионот на тропосферата што ја зголемува температурата. Ако овој феномен се случи во стратосферата, произведеното инфрацрвено зрачење може да избега во вселената, бидејќи има мала густина на воздухот. Со помала густина, воздухот може да ги олади највисоките слоеви на атмосферата.

Вториот феномен што се јавува како резултат на тропопаузата е тоа Тоа се случува со зголемување на концентрацијата на СО2. Во овој случај, таа ја апсорбира топлината што доаѓа од земјата и има зголемување на температурата во долниот дел од атмосферата. Така зрачењето ги достигнува највисоките слоеви.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тропопаузата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.