Три урагани од категорија 4 го погодија Тихиот океан одеднаш

три урагани од категорија 4 се совпаѓаат во Пацификот

Првпат има метеоролошки записи дека три урагани етикетирани како натпревар од категорија 4 и се формирани на истото место.

Тихиот океан бил сведок како настанал таков извонреден феномен што никогаш не се случил никаде на планетата и во кој се совпаѓаат три урагани големи

Благодарение на сликите што ги нуди сателит на НАСА, може да се види судирот на три урагани од категорија 4 во Тихиот океан. Ураганите го добиле името Кило, Игнасио и Химена и тие се редат на средина на Пацификот. Според сликите, ураганот Кило се наоѓа на исток од океанот и предизвикува ветрови што можат да достигнат 200 км на час. Ураганот Игнасио се наоѓа во центарот, поточно околу 600 километри од Хаваи. Во овој случај, ветровите со урагански сили достигнуваат 220 километри на час.

три урагани се судрија во Тихиот океан

Ураганот Химена се наоѓа на запад од Пацификот и неговите ветрови достигнуваат и 200 км на час. Според повеќето предвидувања, Химена ќе се приближи на Хаваите оваа недела, предизвикувајќи силни дождови и навистина бурен ветер низ целата област.

Овој тотално невиден и историски феномен се јавува кога во Атлантскиот океан Исто така, се случува друг феномен што го привлекува вниманието на експертите. Ураганот Фред ќе биде првиот ураган што ќе помине над Острови од Зелено'ртски Острови, област на Африка каде често се формираат тропски бури, а потоа достигнуваат јачина на ураган кога ќе погодат до карипските острови.

Оваа серија на Метеоролошки појави според повеќето експерти, тие се јасна последица на феноменот од Ел Нињо што ја мачи Јужна Америка, поради прегревањето што го претрпеа водите на тие области.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.