Триазен период

Тријазик

Во ерата на Мезозоик имаме неколку периоди во кои ова е поделено геолошко време. Денес ќе разговараме за Тријас. Тоа е поделба на геолошката временска скала на овие три периоди на кои е поделен мезозоикот. Започна пред приближно 251 милиони години и заврши приближно 199 милиони години. Овие датуми на почеток и крај не се точни, но тие се обележани со важни настани од геолошка и биолошка гледна точка. Во овој случај наоѓаме масовно истребување на Пермијан-триазичен и оној на триазично-јураскиот.

Во оваа статија ќе се фокусираме на објаснување на сите карактеристики, биологија и клима на тријасот.

клучните карактеристики

Тријасовно истребување

Овој период главно се карактеризира со појава на првите диносауруси. Овие животни биле претставени со бипедални форми, целосно месојадна диета и мала големина. Сепак, до крајот на Триасикот тие веќе се здобија со голема диверзификација и да, тие станаа доминантни 'рбетници на целата планета. Проширувањето на диносаурусите дојде до истребување на други групи претходни животни, како што се најпримитивните архосаури и многу влекачи на цицачи кои се ширеле во ова време.

Тријаска геологија

Тријаска клима

Во овој период скоро сите земји на нашата планета беа концентрирани на единствен континент наречен Пангеа. Овој континент имаше форма на Ц и на исток се наоѓаше океанот Тетис и околу него беше океанот Панталаса. Овој океан се смета за универзален океан бидејќи ја покрива целата планета.

За време на овие времиња, имаше многу седименти во длабокиот океан што беа депонирани во овој период и кои исчезнаа преку потиснувањето на океанските плочи преку движењето предизвикано од струењата на конвекцијата на платформата на Земјата. Ова е причината зошто не се знае многу за отворениот океан или за време на тријасот.

Континентот Пангеа започна со дислокација во овој период, особено за време на доцниот триазик. И дали е овој период Поделена е на три епохи познати како Долна Тријаска, Средна Тријаска и Горна Тријаска. Вака супер континентот го поделија Лаурасија и Гондвана. Првиот дел го разбира целиот азиски континент, Северна Америка и Европа. Вториот дел од суперконтинентот се состоеше од Африка, Арабија, Индија, Австралија, Антарктикот и Јужна Америка.

Суперконтинентот се движеше многу бавно на север за време на Тријас. Ова е местото каде суперконтинентот започна да ги покажува првите знаци на фрагментација во двата главни делови. Првите седименти што можеа да се најдат надвор од морето беа предизвикани во раздорот што беше причина за првото одвојување на суперконтинентот. Овој раздор е оној што го предизвика првичниот распад на Пангеа и беше во можност да го оддели она што денес го знаеме како Newу erseyерси од Мароко.

Во овој период нивото на морето се зголеми малку, иако обемот на појавените области сè уште беше доста висок. И тоа е дека океанот Тетис формира широк залив што станува пат на морска инвазија.

Тријаска клима

Триски животни

Климата во овој период беше генерално топла и сува. Овие високи температури беа причина за потеклото и проширувањето на пустините и испарувањата. Бидејќи Пангеа беше толку голема, модерирачкиот ефект на океанот беше многу ограничен. И дали океанот делува како модератор на глобалните температури. Затоа, во областите на копното можеме да доживееме поголеми ненадејни промени во температурата бидејќи нема близина на морето што може да ја регулира температурата благодарение на работата на океанските струи.

Континенталната клима беше многу сезонска во овој период со прилично топли лета и многу студени зими. Бидејќи морето не можеше да дејствува како термички регулатор, имаше претерано екстремни температурни опсези во двете сезони од годината. Веројатно имало силни монсуни во зоната на Еквадор, иако нема докази за глацијација во близина или на кој било пол. Всушност, во овој период поларните региони биле очигледно влажни и со умерена клима. Оваа клима беше совршена за да може да се развијат сите суштества слични на рептили чија крв е ладна.

Флора и фауна

Проширување на диносаурус

Како што споменавме претходно, нивото на морето малку се искачи за време на долниот триазик. На крајот на овој период се случи масовно истребување во кое исчезнаа влекачите на конодонтите и плакодонтите. Во ова истребување 20% од морските животни исчезнаа, иако сите овие групи можеа да се обноват за време на периодот Јура. Повеќето жртви кои претрпеле истребување како резултат на ширењето на диносаурусите биле родови на влекачи од цицачи и големи водоземци.

Како што се очекуваше во природата, постојат животни и растенија кои се примарни корисници на истребување на други видови, бидејќи сето тоа може да биде природен предатор. Доколку немаат природни предатори, нивната популација може да расте со побрза стапка. Овие корисници на истребување на земјата беа диносаурусите што брзо се ширеа, претежно за време на периодот Јура, и доминираа во копнените живеалишта во текот на целата мезозојска ера.

Единствените влекачи што можеле да го преживеат ширењето на диносаурусите биле ихтиосаурусите и плесиосаурусите. Научните докази сугерираат дека имало разни курсеви за истребување за време на Тријасот. Едно беше на почетокот на периодот, а друго на крајот. Времето на овие изумирања во морињата не е сосема јасно за науката, но постојат причини за тријаски изумирања кои остануваат непознати.

Една од главните студии спроведена во северозападна Аризона во 2002 година не може да покаже ненадејни промени во животната средина или температурите, така можноста дека причината за истребувањето била климатска е целосно исклучена. Во овие времиња, четинарите и другите групи гимназми беа заменети со флората на семенски растенија кои се раширија и преовладуваа во низинските живеалишта во овие периоди.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за периодот на тријасот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Дејвид dijo

    Многу интересно. Зошто велите дека во Тријас океанот не може да функционира како термички регулатор?