Може ли да се формираат торнада во Шпанија?

Торнадо Ф5

Ако сакате торнада, сигурно сакате да се формира во Шпанија, нели? И, тоа е дека кога знаеш дека во САД се формираат околу 1000 од овие неверојатни циклони секоја година, ве тера да купите авионски билет за Ел Коредор де Лос Торнадос само за да ги разгледате, дури и еднаш.

Но, иако кај нас не се даваат најсоодветни услови за да се види EF5, да, можете да видите торнада во Шпанија. Што е тешко да се знае каде и кога.

И работата е, овие феномени можат да се појават во кое било време од годината, и тие исто така можат да се појават и преку ден и во текот на ноќта; што е да се каже, може да не изненади во секое време. Се разбира, според податоците од АЕМЕТво Шпанија се јавуваат почесто помеѓу месеците септември до декември и кон попладневните часови.

Кај нас е тешко да се формираат торнада што се формираат во САД. Всушност, до денес само оние помеѓу EF0 и EF3 на различни точки во долната половина на полуостровот и на исток од земјата вклучувајќи ги Балеарските острови.

Историски торнада во Шпанија

торнадо

Најважните торнада забележани на територијата на Шпанија беа од категорија EF3, и тие се случија на овие места:

 • Кадиз, во 1671 година
 • Мадрид, во 1886 година
 • Севилја, во 1978 година
 • Сиутадела-Ферери (Балеарски Острови), во 1992 година
 • Навалено-Сан Леонардо де Јагуе (Сорија) во 1999 година

Ветерот од торнадо ЕФ3 дува со брзина помеѓу 219 и 266 км / ч, и може да предизвика сериозна штета. Може да преврти возови, да крева тешки возила и да ги фрла на далечина, да ги оштети структурите со слаби темели, како и да остави жртви.

Значи, ако сакаме да видиме еден, тоа мора да биде на одредено растојание - колку подалеку, толку подобро - затоа што ако не го правиме тоа, би можеле да имаме многу проблеми.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.