Топол фронт

облаците

Знаеме дека воздушните маси се огромни атмосферски тела во кои има различни влажни и температурни услови кои го карактеризираат типот на воздушна маса со која се работи. Овие воздушни маси ги прифаќаат карактеристиките на областа во која се формираат и зависат од движењето што го генерираат кога се создаваат. Според стабилноста на воздушните маси можеме да најдеме различни видови фронтови. Денес ќе разговараме за топло чело и нивните карактеристики.

Ако сакате да дознаете повеќе за потеклото и последиците од топол фронт, ова е вашиот пост.

Воздушни маси и атмосферска стабилност

топли предни карактеристики

За да разбереме што е топол фронт, мора да ја знаеме атмосферската динамика во однос на функционирањето на воздушните маси. Стабилноста на сите воздушни маси е она што го одредува времето што се јавува во одредена област. Кога имаме стабилен воздух зборуваме за област каде што движењата не се дозволени вертикално. Поради оваа причина, не може да се случи формирање на облаци од врнежи. Кога постои атмосферска стабилност, многу е соодветно да се зборува за антициклони. Додека стабилниот воздух го фаворизира доброто време.

Од друга страна, кога има нестабилен воздух, гледаме дека се фаворизираат вертикални движења и се создаваат облаци од дожд со грубо време. Овие ситуации се поврзани со депресии бидејќи има пад на атмосферскиот притисок и создавање бура.

Ако воздушна маса циркулира над површина што е поладна, се смета за топла воздушна маса. Движењето низ површината што има пониска температура ќе започне да се лади делот што е најблиску до земјата. На овој начин, како воздух на површината почнува да се лади станува погуста и потешка. Со овој тип на карактеристики, се спречуваат вертикалните движења на воздухот, со што се создава стабилна воздушна маса. Оваа стабилност се издвојува за слаби ветрови, вертикална инверзија на температурата што предизвикува зголемување на прашината на загадувачите што постојат во долните слоеви. Оваа стабилност е проблем за најзагадените градови. Исто така, гледаме некои потешкотии за целосна видливост и малку облаци со вертикален развој.

Од друга страна, ако воздушната маса циркулира над површина која е потопла отколку што се нарекува ладна воздушна маса. Како што циркулира на површината, ќе се појави спротивен ефект од оној што го опишавме. Beginе започне да се загрева во својата основа и тие стануваат помалку густи, што ќе им помогне на вертикалните движења. Ова се претвора во нестабилна воздушна маса што предизвикува зголемување на интензитетот на ветерот, подобрување на видливоста, но развој на облачност и врнежи.

Топол фронт

топол фронт

Како што веќе видовме, воздушната маса се карактеризира со слични услови на температура и влажност низ неа. Затоа мора да ги одделиме воздушните маси со површина на дисконтинуитет. Во зависност од карактеристиките на границата на воздушната маса, можеме да видиме формирање на топол фронт, ладен фронт, затскриен фронт или стационарен фронт.

Предниот и топол се формираат кога маса на топол воздух достигнува друга од постуден воздух. Топол воздух има тенденција да се крева над воздушната маса со најниска температура. Оваа воздушна маса со пониска температура е позната како ладен сектор. Кога се судираат воздушни маси, се предизвикува кондензација и последователно формирање на облак. Главната карактеристика на предниот и топол е тоа што има мала падина. Тоа е да се каже, обично патува со просечна брзина од околу 30 км / ч и има висина на облак од приближно 7 километри. Ова значи дека облаците што преовладуваат се ниски и средни облаци.

Облаци и врнежи се развиваат долж контактната површина помеѓу двете воздушни маси. Помеѓу појавата на првите облаци и почетокот на врнежите може да се случат помеѓу 24-48 часа.

Топло време пред

дождови

Да анализираме што времето ни носи топол фронт. Атмосферската состојба што предизвикува фронт и топло започнува со појава на високи облаци. Овие високи облаци се познати под името облаци од цирус. Тие имаат тенденција да бидат на или близу умот 1000 километри или повеќе пред фронтот. Падот на притисокот обично започнува поради покачување на топол воздух и повлекување на ладен воздух.

Прогресивно, гледаме како небото станува облачно кога се приближува до најважниот дел од нестабилната линија. Цирусните облаци стануваат кај циростратус кои се повеќе се згуснуваат и формираат алтостратус. Во зависност од нестабилноста на предниот дел, може да придонесе дождливост при формирање на овие облаци. Гледаме дека вредностите на притисокот продолжуваат да опаѓаат и брзината на ветерот се зголемува. Знаеме дека ветерот оди во правец на оние области каде што има помал притисок. Затоа, ако има опаѓање на притисокот на површината со зголемувањето на топол воздух, ветерот ќе оди во таа насока.

Конечно, се појавува нимбостратус. Овие типови облаци се наоѓаат на истиот фронт и се протагонисти на најважните врнежи. Ветерот го достигнува својот максимален интензитет и притисокот сè уште се намалува. Пониски облаци исто така имаат тенденција да пристигнуваат, како што се слоеви кои се формираат од зголемена влажност како резултат на врнежите што се создаваат. Само некои од овие облаци кои се одговорни за криење на други повисоки облаци и создаваат фронтална магла. Понекогаш, Оваа магла може да даде проблеми со видливоста на хоризонтот.

Фронтовите напредуваат многу слабо и обично произведуваат слаби и умерени врнежи од дожд. Карактеристиката што преовладува напред и топло е тоа што, иако се умерени и слаби врнежи од дожд, тие дејствуваат на голема површина на земјиште и за подолг временски период. Овие се обично студените моменти во доцна есен или рана пролет или во текот на зимата. Во тоа време врнежите можат да имаат форма на снег и се трансформираат во лапавица и завршуваат на дожд.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за топлиот фронт и неговите карактеристики.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.