Топографска карта

контурни линии

И за професионалци и за кој било тип на личност, а топографска карта тоа е одлична алатка. И тоа е дека тоа е еден вид мапа чија употреба е огромна и за голем број области и во науката и во планирањето на просторот. Неговите главни карактеристики се прилично корисни за многу луѓе.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, комунални услуги и големата количина на информации што може да се добијат од топографска карта.

клучните карактеристики

елементи на топографска карта

Топографската карта не е ништо повеќе од приказ на релјефот на површината на земјата. Најнормално е што е претстава за тоа што е направено од одредена област. Мора да се има на ум дека оваа област е претставена во обем. Главната разлика со топографските планови е во тоа областа што ми се претставува е многу поширока. Во некои прилики, може да се создадат топографски карти на провинции, региони, па дури и земји и континенти.

Контурните линии на топографската карта се суштински дел од кој било вид на мапа. Благодарение на контурните линии можете да ја знаете формата на површината на земјата и нејзината наклонетост. Во овој тип мапи се користат разни симболи што ги користат за да ги разликуваат различните елементи. Благодарение на сите овие симболи и бои тие можат да се разликуваат реки, планини, долини и други карактеристики и елементи на теренот.

Голем број корисни информации за градовите, патиштата, мостовите, брани, човечки конструкции или електрични водови, меѓу многу други работи, се вклучени во топографските карти. Денес, постојат бројни издавачи и јавни услуги кои нудат топографски карти. Во зависност од институцијата или издавачот, тие можат да бидат топографски карти на многу големи области од специфични региони.

Елементи на топографска карта

светска мапа

Ајде да видиме кои се главните елементи што треба да ги содржи топографската карта. За да се смета за такво, мора да се вклучат неколку работи на задолжителен начин. Toе видиме кои се главните и основните точки што треба да се појават на која било топографска карта:

 • Скалата што е користена.
 • Насоката на географскиот север
 • GPS
 • Насоката на магнетниот север
 • Сите користени симболи
 • Однос што постои со други рамнини
 • Автор на мапата или организацијата што ги создаде
 • Година на елаборација

Ова се главните елементи кои не пропаѓаат во топографската карта. Знаеме дека голема количина на информации се собрани во овој тип мапи. Се надевам, сите овие информации треба да бидат добро разбрани. Toе ги групираме главните точки за да го земеме предвид видот на информациите што може да се добијат од овие мапи:

 • Јадра на населението и изолирани згради. Во топографска карта, може да се добијат информации за постојните центри на население во одреден регион и за сите градби што се наоѓаат најоддалечени од наведеното урбано јадро.
 • Начини на комуникација. Овие патеки за комуникација се поделени на патишта, автопати, железници итн.
 • Хидрографија. Тоа има врска со количината на вода или присуството на реки, езера, акумулации и сл.
 • Дали нерамномерноста на теренот и надморската височина на која се наоѓаат областите претставени на картата.
 • Административни граници на териториите. Не се прикажани само природните граници, туку и административните.
 • Вегетација. Не постои детален список на видови на растенија што постојат, но главните видови.
 • Координати: Тие се неопходни за локацијата на претставените места.

Опис на елементите на топографската карта

топографска карта

Inе опишеме подетално кои се елементите што припаѓаат на топографската карта.

 • Криви на ниво: се оние кои се одговорни за прикажување на висината на теренот. Тие се најрепрезентативните карактеристики на овој тип мапи. Контурните линии се одговорни за спојување на точките што се на иста висина над морското ниво. Затоа, тие ќе бидат точки кои имаат идентична надморска височина.
 • Конвенционални симболи: Покрај линиите за контура, се прикажува и голема количина на информации. Сите овие информации се прикажани од симболи и знаци за да претставуваат реки, урбанизирани области или точки на интерес. Боите се користат и за различни функции. На пример, кафеавата боја често се користи за означување на области со висока надморска височина. Зелената се користи за означување на шумски области или големи ливади и сина за означување на вода. Некои патишта и патеки се добро диференцирани со другите бои.
 • Примерни криви: висината помеѓу две контурни линии се користи во овој тип на мапа. Ова е познато како еквидистанца. За појасно да се види разликата во надморските височини, на секои 4-5 контурни линии се користи подебела линија наречена главна крива. Се користи за означување на надморската височина и за подобро пресметување на еднаквоста.
 • Скала: знаеме дека реалноста е претставена во кој било вид на мапа. Очигледно, не сите големини на предмети и елементи можат да бидат претставени во нивната реална скала. Затоа, скалата се применува. Најчестата скала што обично се користи е 1: 50.000. Ова ни кажува дека единица на картата е 50.000 единици во реалноста. На пример, два сантиметри на картата би биле еден километар во реалноста.
 • Во очекување: Наклонот е односот што постои помеѓу нерамномерноста што треба да ја надминеме и растојанието што постои на хоризонталата.

Главни намени

Toе видиме кои се главните употреби што им се даваат на топографските карти. Тие можат да имаат голем број на употреби и може да ги користи секој за различни намени и со леснотија. Најчестите употреби се како што следува:

 • Географско планирање
 • Архитектура од големи размери
 • Земјини науки
 • Електрично инженерство
 • Рударство
 • Пешачење и други активности за слободно време
 • Архитектура од големи размери
 • Градежништвото

Од овој тип на мапи, географските информациони системи се конфигурираат преку употреба на технологија. Овие системи собираат голема количина на информации во форма на слоеви кои потоа служат да се знае голема количина на информации за одредено место. На пример, употребата на земјиштето на една област.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за топографската карта и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.