Топлотниот бран во септември, необичен феномен

Топлина

Доживуваме необичен топлотен бран во Шпанија. Во последните денови се регистрирани највисоките температури досега ова лето, сезона која, далеку од крај, се чини дека се одложува. 45,4ºC во Лас Кабезас де Сан Хуан (Севилја), 42,9ºC во Хатива (Валенсија), 39ºC во Сес Салинес, Мајорка (Балеарски Острови),… И така, до 38 провинции минато последно лето, барем врел.

Сега, дали е тоа навистина топлотен бран?

Според експертите од Државната агенција за метеорологија, АЕМЕТ, топлотниот бран мора да трае најмалку три дена по ред и да се забележи во повеќе од 10% од градовите, во кои мора да се достигне прагот на предупредување портокалово, нешто се случува: вкупно 38 провинции се во состојба на готовност за топлина, со температури кои се движат помеѓу 34 и 43ºС.

Така, малку по малку станува извонреден феномен, не само поради датумите во кои се наоѓаме, туку и, пред сè, поради вредностите што се регистрираат. Како што објасни Модесто Санчез Барига, портпарол на АЕМЕТ, регистрирани се екстремни вредности, како на пр 39ºC на аеродромот во Сантијаго де Компостела, 42,3ºC во Касерес или во 39,8ºC во Албасете.

Термометар

На што се должи овој феномен? Сè уште не е можно да се знае со сигурност, но експертите веруваат дека тоа може да биде затоа што феноменот Ел Нињо заврши. Кога тоа ќе се случи, состојбата на атмосферата е значително променета, така се ослободува енергија што предизвикува воздухот да ја промени својата циркулација, како што објасни Белен Родригез де Фонсека, од Катедрата за геофизика и метеорологија на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид.

Кога Ел Нињо завршува и пристигнува Ла Ниња, во Европа често се јавуваат топли бранови и суши. Но, како што споменавме, сè уште е рано да се донесе заклучок.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.