Колкава е топлинската амплитуда?

топлинска амплитуда

Како што добро знаеме, температурата кога стануваме не е иста со таа што е забележана напладне, кога сонцето е високо на небото. Оваа нумеричка разлика помеѓу минималните и максималните вредности забележани во даден временски период се нарекува топлинска амплитуда, и се користи во истрагата на атмосферата и океанот на одредена географска област, покрај тоа што служи за земјоделците и градинарите.

Овие се, според тоа, многу важни вредности, бидејќи благодарение на нивната студија можеме да знаеме повеќе детали за различните клими.

Кои параметри влијаат на топлинската амплитуда?

природата

Вредноста на топлинската амплитуда, позната и како термичка осцилација, зависи од следниве фактори:

март

Бидејќи има поголем топлински капацитет и спроводливост на топлина, предизвикува намалување на дневниот и годишниот опсег на температурата. Додека земјината кора се лади и брзо се загрева, морето го прави тоа со побавна брзина, така што во крајбрежните области нема голема разлика помеѓу максималните и минималните температури, што е случај во областите на копното.

топографија

Во врска со топографијата, на падините на планините термичката осцилација е помала отколку на рамнините, бидејќи тие се области кои се многу помалку изложени на лошите временски услови.

Облачност

Колку е поголема облачноста, толку е помала амплитудата, бидејќи облаците го покриваат сонцето, спречувајќи нејзините зраци да стигнат до Земјата.

Географска ширина

Колку сте поблиску до половите и екваторската линија, толку е помала топлинската амплитуда. Напротив, ако сте во регион кој има умерена клима, максималната и минималната температура можат да бидат многу различни. (Thisе се вратиме на оваа точка подоцна).

Која е варијацијата на дневната температура?

Тоа е варијација на температурата што се јавува помеѓу најтоплото време од денот и најстуденото ноќе. Варијациите во дневната температура можат да станат многу големи на површината на земјата, како на пример во пустините, каде што во текот на денот се регистрираат 38 ° C или повеќе, а ноќе паѓаат на студено 5 ° C.

El опсег на температура е важен фактор во варијацијата на дневната температура и е дека кога сончевата енергија ќе стигне до површината наутро, лесен слој, помеѓу 1 и 3 см, воздух што е веднаш над земјата се загрева со спроводливост . Размената на топлина помеѓу овој тенок слој на топол воздух и постудениот воздух над него е неефикасна, толку многу што летниот ден температурите може да варираат за 30ºС од веднаш над нивото до половината. Сончевото зрачење што може да влезе во текот на летото е повисоко од топлината што веќе е во внатрешноста на планетата во тој конкретен регион, а ситуацијата не се балансира до попладневните часови.

Кој е температурниот опсег во ...?

Мапа на термички амплитуди на Шпанија

Мапа на термички амплитуди на Шпанија

Како што споменавме, студијата за топлинска амплитуда е исклучително важна за науката, но исто така и за други области како што се земјоделството или градинарството. Не само што е интересно да се знаат повеќе детали за различните клими, туку благодарение на ова ќе ни биде многу полесно да одгледуваме некои растенија или други, бидејќи одредени видови растат во секоја клима. Па тоа, Да видиме каква е топлинската амплитуда според климата:

 • Екваторијална клима: температурите се високи во текот на целата година. Просечната температура е над 18ºС и може да достигне помеѓу 20 и 27ºС. Но, она што е највпечатливо е малата разлика помеѓу најстудениот и најтоплиот месец: 3ºС или помалку.
 • Тропска клима: Температурите остануваат високи цела година, така што е клима без зима. Просечната температура на најстудениот месец е над 18ºС, а термичката осцилација може да достигне 10ºС.
 • Медитеранска клима: температурите остануваат благи практично во текот на целата година, освен во лето, кога се многу високи и можат да достигнат 45ºС. Просечната годишна температура е околу 14 ° C, со температурен опсег помеѓу 5 ° C и 18 ° C помеѓу најстудениот и најтопол месец.
 • Континентално време: температурите се многу ниски во зима, и многу високи во лето. Просечната температура може да биде ниска од -16ºС. Топлинската амплитуда е многу голема, над 30ºС.
 • Клима на високи планини: на планините температурата се намалува со надморската височина, но дури и така можеме да кажеме дека температурите во зима се ниски, може да достигнат -20ºС, а оние во лето се благи. Така, термичката осцилација е помала од 20ºС.
 • Поларна клима: температурите се секогаш ниски или многу ниски. Зимата трае осум или девет месеци, а за неколку недели што трае летото, едвај надминува 0ºС. Со минимум што може да биде -50ºС, поларната топлинска амплитуда е огромна, над 50ºС.

И со ова завршивме. Се надевам дека научивте повеќе за топлинската амплитуда.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.