Како влијаат животните и се бранат од топлина?

куче пие топлина

Над одреден праг на температура, организмите се потешко функционираат. Експертите од WWF (Светски фонд за природата) го предупредуваат ова и тие исто така можат да умрат. Големата топлина што толку многу ги погодува луѓето, влијае и на животните. Во зависност од тоа за каков вид и вид станува збор, промените почнуваат да се забележуваат. Можеме да откриеме од намалување на производството на добиток до намалување на популацијата кај најчувствителните видови.

Исто така, влијае на флората, вишок на топлина и придружено со мал дожд, предизвикува на пример цвеќето да се исуши. Пчелите не можат да произведат толку нектар. На моменти како ова, ова производство опаѓа. Во текот на раните часови на денот, тие можат да поминат време собирајќи нектар. После тоа, тие треба да го остават, да ја оладат кошницата со вода и да ја чуваат помеѓу 32-35ºС.

Како влијае на птиците?

Топлотниот бран во сезоната каде има репродукции, предизвикува на потешкотиите да најдат вода на видовите кои ги одгледуваат своите деца. Со помалку предвидливи алкохоличари, предизвикува зголемување на енергијата за да се бара повеќе вода и насочете го. Тоа има директно влијание врз бројот на кокошки што преживуваат.

пилиња пајчиња

Исто така, се гледа дека птиците поврзани со пасиштата, со зголемувањето на температурите, се помалку зелени. Репродукција на птици паѓа, а паралелно и на инсектиорозни птици. Вторите се во корелација со бројот на цвеќиња што ги има.

Како се штитат?

Од една страна птиците тие го користат својот пердув како климатик. Тоа е многу чест систем кај многу видови. На пример, луѓето ја користат нашата коса како фрижидер делумно во лето, така што температурата не станува превисока. Еднакво и интуитивно не штити од студ во зима.

Урбаните птици имаат поголеми шанси за преживување во урбаните области. Обично има места со храна и вода редовно, како онаа што се користи при наводнување. Тоа им го олеснува просперитетот. Добар начин да помогнете во ублажување на влијанието на топлината врз птиците е да поставите алкохоличари или саксии со вода.

Општо, животните реагираат на топлина на ист начин како и луѓето. Тие ја забавуваат стапката на работа, бараат засолниште во сенка, а метаболичките проблеми произлегуваат од високите температури. Има и такви, како кучиња, кои се почувствителни на топлина отколку што мислиме. Немајќи можност да се пот за да се разладат, можеме да видиме како лежат на земја во потрага по кул, додека задишаат.

Како влијае на влекачите?

Игуана

Во нив наоѓаме дека, од околу 32ºС целзиусови влијае на нив во сексот кога се размножуваат. Тоа е да се каже, се раѓаат повеќе жени. Рамнотежата што обично постои помеѓу двата пола се менува.

Тие се ектотермични животни, не можат да создадат сопствена топлина. Како и при ниски температури, нивните метаболички реакции се забавуваат, а нивото на активност е забавено, тие се чувствителни на високи температури. Во овој случај, биохемиските реакции излегуваат од рамнотежа а активноста на протеините вклучени во нив, ензимите, се менува или дури може да се намали.

Како влијае на рибите?

оптимална температура на рибите

Кога нивото на температурата на водата се зголемува, тие имаат тенденција да се преселат во други области. Морските птици, кои претходно не ги споменавме, се на пример оштетените овде. За да бараат храна, тие обично треба да поминуваат подолги растојанија. И, исто така, влијае на нивното физичко абење на младите.

Во случај на риба, тие се животни кои обично живеат на многу стабилни температури. Во воздушната средина температурата варира многу, но во водната средина варијациите се постабилни. Така, секој вид има „свој регион“. Имаме некои риби кои можат да живеат во ледени води на пол, а други во многу жешки води. Но варијацијата на температурите во нејзините води директно ќе влијае на неговата популација. Ако можат да најдат засолниште во друга област, напротив, секое зголемување или пад на температурите ја прави нивната популација помала од оптималното ниво на температура.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.