Одмрзнете ги столбовите

Одмрзнете ги столбовите

Веќе неколку децении тие зборуваат топење на столбовите предизвикани од глобалното затоплување. Просечната температура на планетата се зголемува до таква точка што предизвикува руптура на поларните капачиња и нивно топење. Климатските промени се една од непосредните последици од зголемувањето на ефектот на стаклена градина. Податоците за ова затоплување се доста застрашувачки бидејќи може да се забележи дека процесот се повеќе се забрзува.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за топењето на столбовите.

Што значи топење на столбовите

Кога велиме дека има топење на столбовите, тоа значи дека лепите капачиња на столбовите се топат. Губењето на мразот што водата ја претвора во течна состојба предизвикува зголемување на нивото на океаните и морињата. Мора да се земе предвид дека замрзнувањето и одмрзнувањето е природен процес бидејќи земјата има различни периоди на глацијација и затоплување. Сепак, она од што се плашиме не е дека има топење поради природните циклуси на нашата планета, туку а Забрзан процес заради човечки активности и активности.

Проблемот е што топењето на мразот се случува со многу побрза брзина отколку што се случуваше низ историјата во циклусите на глацијација и затоплување на нашата планета. Ова се должи на големата човечка активност што предизвикува емисии на стакленички гасови способни да ја задржат топлината во атмосферата. Како што се собира повеќе топлина, толку повеќе се зголемуваат просечните температури и предизвикува топење на поларните капаци.

Ова затоплување ни дава природно и треба да се гледа како сериозен и итен проблем за луѓето и остатокот од живите суштества што ја населуваат планетата.

Антарктичко затоплување

Одмрзнување на последиците од половите

Водата претворена во мраз што постои на Антарктикот се затоплува побрзо од глобалниот просек. Знаеме дека целата планета се затоплува, но секаде се затоплува. Областа на Антарктикот или Јужниот Пол се загрева со поголема брзина од останатите поради циркулацијата на подвижната лента. Транспортната лента е поместување на воздухот што ги пренесува воздушните маси од Екваторот до половите. Ако овие воздушни маси носат стакленички гасови во нив, тие почнуваат да се концентрираат во поголем дел во областа на столбовите. Ова предизвикува поголема количина на стакленички гасови да постојат на половите, иако тие директно не испуштаат од таму.

Антарктикот ја зголемува просечната температура со стапка од 0.17 степени Целзиусови, додека во остатокот прави стапка од 0.1 степен годишно. Сепак, гледаме општо одмрзнување низ целата планета. Поради топењето на овој мраз, нивото на морето се крева низ целиот свет.

Постојат некои податоци што покажуваат зголемување на мразот на Антарктикот. Можеби изгледа некако парадоксално и покрај фактот што се случува распространет феномен на одмрзнување. Вкупно, морскиот мраз се намали иако мразот на Антарктикот е зголемен. Ова го прави постојано од 1979 година и мора да додадеме дека Гренланд и сите глечери на планетата исто така беа изгубени. Затоа, може да се каже со целосна сигурност дека Земјата истекува од ледените капаци со скокови и граници.

Оваа широко распространета загуба на копнениот леден покрив предизвикува површината да рефлектира помалку сончева енергија. Ова е познато како албедо. Албедо е способноста на земјата да може да врати дел од инцидентното сончево зрачење на површината назад кон вселената. Фактот дека земјата има помал албедо го прави глобалното затоплување уште поинтензивно и, според тоа, процесот се враќа на забрзан начин. Така, одмрзнувањето се одвива со поголема брзина. Треба да се спомене дека ова влијае на нивото на морето, што предизвикува негово побрзо и драстично покачување.

И покрај сите податоци на кои научниците ги спротивставија, постојат јасни докази дека не само што постои глобалното затоплување, туку се забрзува во последно време. Некои медиуми продолжуваат да ги минимизираат последиците од климатските промени за да се фокусираат на други аспекти.

Мразот на Антарктикот се зголеми во 2012 година

Ова звучи донекаде парадоксално што има повеќе антарктички морски мраз. Научниците веруваат дека причината за овој феномен е ветерот. Постојат различни трендови во морскиот мраз кои се тесно поврзани со локалните ветрови. Тоа е затоа што промената на силите на студените ветрови е она што го носи ледот далеку од крајбрежјето. Овие ветрови се способни да ја замрзнуваат водата. Исто така, се забележува дека озонската дупка на јужната хемисфера влијае на овој феномен.

Поголемиот дел од мразот на Антарктикот дури и на копно. Тоа е огромно проширување што ја покрива површината на земјата и се протега од океанот наоколу. Мразот на Антарктикот се намалува со просечна брзина од 100 кубни километри годишно.

Одмрзнување на половите и последиците

Спротивното е точно на Арктикот. Поголемиот дел од овде е океан, додека Антарктикот е опкружен со копно. Ова ги прави поинакви однесувањата пред времето. Иако пловниот морски мраз се топи, тој има мал ефект врз зголемувањето на нивото на морето. Ова не е случај со глечерите на планините или глечерите на Антарктикот.

Најновите податоци за топењето на половите укажуваат дека Антарктикот има еден од најголемите глечери познат под името Тотен, кој се топи како резултат на зголемувањето на температурата на океанот. Тие изгубија голема количина ледена површина и сето тоа ќе биде под влијание на покачување на нивото на морето. НАСА објави дека се чини дека сме стигнале до точка каде топењето на половите е неповратно.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за топењето на половите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.