Топењето на снегот може делумно да помогне во климатските промени

снежни крајбрежни шуми

Постојат многу варијабли кои влијаат и на глобалното затоплување и на климатските промени. Понекогаш има феномени кои придонесуваат за зголемување на негативните ефекти, но во други прилики се случуваат настани што придонесуваат за негово подобрување.

Иако зголемувањето на температурите предизвикано од глобалното затоплување предизвикува сезонско топење на снегот пред пролетта, тоа дозволува борелните шуми можат да апсорбираат повеќе јаглерод диоксид на атмосферата. Како се случува ова?

Снег се топи

шуми кои апсорбираат повеќе СО2

Глобалното затоплување главно се должи на апсорпцијата на топлината од јаглерод диоксидот емитиран од човечките активности. Гори нафта, јаглен и природен гас тие генерираат емисии на стакленички гасови кои ја зголемуваат температурата на планетата, а тоа предизвикува топење на снегот пред неговото време. Како што се менуваат климатските промени во светот, има забрзувања на некои процеси како што се топење на поларните ледени капачиња, покачување на нивото на морето и зголемување на фреквенцијата на екстремни временски прилики.

За да се знае точната концентрација на јаглерод диоксид во атмосферата, мора да се направи рамнотежа помеѓу она што го емитираат и апсорбираат растенијата во процесот на фотосинтеза и другите мијалници на СО2 во океаните.

LБореалските шуми се познати како важни мијалници за СО2, но тие целосно зависат од количината на снег што ја имаат, бидејќи тоа е определувачки фактор за апсорпција на СО2. Колку повеќе снег имаат, толку помалку CO2 ќе апсорбираат, иако тие исто така рефлектираат поголема топлина.

Студии за апсорпција на СО2

евроазиски шуми

За да помогнеме да се измерат промените во навлегувањето на јаглерод, Проектот GlobSnow на ESA користи сателитски податоци за да генерира дневни мапи со снежни покривки за целата Северна хемисфера помеѓу 1979 и 2015 година.

Почетокот на растот на растенијата во крајбрежните шуми напредува од просечно околу осум дена во последните 36 години. Ова доведува до тоа вегетацијата да може да задржи повеќе CO2 откако ќе се стопи снегот. Ова е откриено од тим научници специјализирани за клима и далечинско набудување, предводени од финскиот метеоролошки институт.

Кога ќе ги добијат овие информации, тие ги комбинираат со размена на јаглерод диоксид помеѓу екосистемите и атмосферата во шумите на Финска, Шведска, Русија и Канада. Откако го направија ова, тимот беше во можност да открие дека очекуваното напредување на пролетта предизвика задржување 3,7% повеќе СО2 отколку порано. Ова придонесува за ублажување на емисиите на СО2 во атмосферата предизвикана од луѓето.

Покрај тоа, друго откритие направено од овој тим е дека разликата во забрзувањето на пролетта се јавува на поизразен начин во шумите на Евроазија, така што апсорпцијата на СО2 во овие области двојно се зголемува во однос на шумите Американците.

„Сателитските податоци одиграа суштинска улога во обезбедувањето информации за варијабилноста на јаглеродниот циклус. Со комбинирање на сателитски и копнени информации, успеавме да ги претвориме набationsудувањата на топењето на снегот во информации од повисок ред за пролетната фотосинтетичка активност и внесувањето јаглерод “, вели професорот Jуни Пулиаинен, кој го предводеше тимот истражувачи на Метеоролошкиот институт. Фински

Резултатите добиени во овие истражувања ќе се користат за подобрување на климатските модели и за да се направат предвидувања за глобалното затоплување. Бидејќи научниците имаат повеќе информации за функционирањето на екосистемите и нивната размена на материја и енергија со атмосферата, толку подобри модели за предвидување дека ќе се подготват за новите сценарија за климатски промени што не очекуваат.

Важно е да се соберат информации со цел да се креираат политики што ќе ни помогнат да ги ублажиме климатските промени или да се прилагодиме на нејзините повеќекратни негативни ефекти врз општеството. Оваа студија претставува чекор напред во областа на апсорпција на СО2.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.