Сте биле геолошки

Еволуција на Земјата

За нашата планета се смета дека е родена пред приближно 4.500 милијарди години. Начинот на кој се гледаше тогаш нема никаква врска со она што го знаеме денес. Едноставно, тоа беше конгломерат од карпи чиј ентериер се загреваше и предизвика спојување на сите елементи. Како што се ладеше, надворешните слоеви станаа цврсти и топлината што доаѓаше од центарот на планетата повторно ги стопи. Откако планетата имаше одредена стабилност, она што го знаеме како ти беше геолошки.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за главните геолошки епохи.

Потекло на планетата

Потекло на планетата Земја

Важно е да се знае дека за да се земат предвид геолошките епохи, обемот на геолошко време. Кога Земјата не беше ништо повеќе од конгломерација на стопени карпи, не можеше да се третира како планета. Процесот на ладење и загревање на карпите продолжи сè додека температурата не падна на површината до толкава мерка што а Земјина кора стабилно. Ова се случи пред околу 3.800 милијарди години.. Во тоа време, атмосферата, како што знаеме, сè уште не била формирана и Земјата била погодена од голем број метеорити.

Покрај тоа, мора да додадеме дека вулканите беа целосно активни, па затоа лавата течеше на површината во големи маси и предизвикуваше висока температура. Науката се обиде да ги проучи сите геолошки епохи што се оние кои означуваат како нашата планета се развива во текот на долгиот временски период. Овие истраги се можни благодарение на проучувањето на карпите и фосилите што се содржани во некои.

По проучувањето на карпите, може да се знаат различни информации, како што се:

  • Колку години има нашата планета.
  • Температурите кои постоеле во различните епохи низ кои сме поминале.
  • Движења што се запишуваат во земјината кора и кои доведоа до формирање на планини и депресии.
  • Варијацијата во распределбата на копно и море на површината на планетата. Овие не биле стабилни во сите периоди.

Староста на земјата е пресметана благодарение на конституирањето на радиоактивните материјали присутни во карпите. Атомите на ураниум се менуваат во атоми на олово со постојана брзина. Ако ја споредите количината на олово во карпа во руда од ураниум, можете да пресметате кога е формирана карпата што ја содржи. Така се добиваат информации од минатото.

Студии за геолошки векови

Креда

Проучени се и разни фосили кои се содржани во седиментни карпи. Благодарение на овие фосили, препознаени се различните животински и растителни видови кои живееле во овие времиња. Покрај тоа, можете да ја знаете климата во различни региони благодарение на постоењето на одредени животински и растителни видови со проучување на нивната биологија.

Фосилите изобилуваат со седиментни карпи. Фосил не е ништо друго освен остаток од животинско или растително потекло што се зачувува под земјината кора кога се формираат седиментни карпи. Во секоја ера што поминала низ нашата планета, живееле одредени типични животински и растителни видови кои не инсистирале на другите. Така геолозите можат да утврдат кога е формирана одредена карпа. Благодарение на издигнувањето на типичните фосили, можете да ја знаете староста на карпата.

Еволуцијата на нашата планета е реконструирана благодарение на геологијата. Седиментни карпи се оние што се наоѓаат на дното на морињата и езерата за милиони и милиони години. Карпите ни даваат информации како да се страници на книга. На таков начин што било можно да се знае дека еволуцијата на планетата Земја се состои од 4 големи фази кои биле наречени геолошки епохи. Овие геолошки епохи се: Проторозојски, палеозојски, мезозоици и кенозоици.

Беше проторозојски

Сте биле геолошки

Ова е поделено во две фази познати како архаични и прекамбриски. Во архаикот го имаме почетокот на историјата каде Земјата беше сфера на блескаво гасови што личеа на обликот на сонцето. Во оваа фаза имаше океански формации и првите манифестации на живот. Карпите што ја формирале површината продолжиле да се ладат и се формирала атмосферата.

Во прекамбрискиот јазик, земјината кора беше прилично слаба и се состоеше претежно од гранити и базалти. Во оваа фаза, многу области на Земјата беа нападнати од различни надворешни агенси како што се дожд, ветер и разлики во температурата што резултираше со умерен терен. Формите на животот се манифестираат во форма на едноклеточни организми слични на денешните бактерии. Овие организми не можеле да остават фосилни стапалки.

Палеозојска ера

Мезозојска ера

Во оваа ера земјите кои веќе биле под напон имале моќни мантили за седиментација. Карпите исто така биле видови варовник, мермер и кварцит. Во оваа ера се формираат карпи богати со јаглерод. Имаше големо прочистување на атмосферата благодарение на размножувањето на континенталните растенија.

Оваа возраст се смета за возраста на рибите и големите папрати. Долг временски период немаше големи удари на Земјата. Се смета за една од најстабилните геолошки епохи. Ерозија и интензивно го намалува релјефот на појавените области на океаните.

Мезозојска ера

Во Мезозојска ера се произведува големиот прекин на супер континентот наречен Пангеа. Ова е местото каде теоријата на Тектонски плочи. Климата на нашата планета се смени неколку пати од влажна во пустина. Овде животните претрпеа постојани трансформации и прилагодувања кон променливата околина. Исто така започна формирањето на нафта.

Кенозојска ера

За време на оваа ера опфаќајќи ги последните 60 милиони години Таму се појавија првите суштества слични на човек. Од прекинот на последните глацијации е кога мажите го започнаа својот бавен марш кон цивилизацијата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за различните геолошки епохи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.