Видови карпи, формација и карактеристики

Видови карпи

Денес ќе разговараме на тема геологија. Е за видовите карпи кои постојат Од формирањето на нашата планета земја, формирани се милиони карпи и минерали. Во зависност од нивното потекло и нивниот вид обука, постојат неколку видови. Сите карпи во светот можат да се класифицираат во три големи групи: магливи карпи, седиментни карпи и метаморфни карпи.

Ако треба да ги знаете сите видови карпи што постојат, нивните услови за формирање и карактеристики, ова е вашиот пост

Седиментни карпи

Седиментни карпи и нивно формирање

Toе започнеме со опишување на седиментни карпи. Неговото формирање се должи на транспортот и таложењето на материјалите поради дејството на ветерот, водата и мразот. Тие исто така беа во можност да бидат хемиски депонирани од некоја водена течност. Со текот на времето, овие материјали се здружуваат и формираат карпа. Затоа, седиментни карпи се составени од многу материјали.

За возврат, седиментните карпи се поделени на аситни и нетритритни

Детритални седиментни карпи

Детритални седиментни карпи

Тоа се оние што се формираат од таложење на фрагменти од други карпи откако претходно биле транспортирани. Во зависност од големината на фрагментите од карпите, тие се идентификуваат на еден или друг начин. Ако рече фрагменти се поголеми од 2 мм  и заоблени се нарекуваат конгломерати. Од друга страна, ако се аголни, тие се нарекуваат празнини.

Ако фрагментите што ја сочинуваат карпата се полабави, тие се нарекуваат чакал. Веројатно сте чуле за чакал. Кога се помали од 2мм и поголеми од 0,6мм, што е да се каже, со голо око дури или со оптички микроскоп се нарекуваат песочници. Кога фрагментите што ја формираат карпата се толку мали што ни треба електронски микроскоп, тие се нарекуваат сили и глини.

Во моментов, чакал се користи за агрегати во градежништвото и производството на бетон. Конгломерати и песочници се користат за нивната издржливост во градежништвото. Глините се користат во нашиот секојдневен живот и за медицинска и козметичка употреба. Тие се користат и за изградба на тули и керамика. Нивните водоотпорни својства ги прават совршени за апсорбирање на загадувачки производи и филтрирање во индустријата. Тие се користат како суровина за изградба на mudидови од кал и кирпич и за производство на парчиња традиционална керамика, земјен сад и порцелан.

Не-атритритивни седиментни карпи

Нетригарен седиментарен карпест доломит

Овие типови карпи се формираат од врнежите на одредени хемиски соединенија во водни раствори. Некои супстанции од органско потекло можат да се акумулираат за да ги формираат овие карпи. Една од најчестите и најпознати карпи од овој тип е варовникот. Се формира преку врнежи на калциум карбонат или акумулација на скелетни фрагменти од корали, остракоди и гастроподи.

Многу е вообичаено да се видат фрагменти од фосили во овој вид карпи. Пример за варовнички карпи е варовнички. Тоа е многу порозна карпа која има изобилство растителни остатоци и потекнува од реките кога калциум карбонат таложи на вегетацијата.

Друг многу чест пример се доломитите. Тие се разликуваат од претходните по тоа што има хемиски состав со висока содржина на магнезиум. Кога се јавува акумулација на школки на организми кои се направени од силициум диоксид, се формираат камените карпи.

Исто така постои и еден вид карпа во рамките на не-атритичниот испарувачки повици. Овие се формираат преку испарување на водата во морските средини и во мочуриштата или лагуните. Најважната карпа во оваа група е гипсот. Тие се формираат преку врнежи на калциум сулфат.

Варовник се користи во производството на цемент и вар во градежништвото. Тие се материјали што се користат за фасадите и подното покривање на зградите. Јагленот и маслото се вид на нетритритивни седиментни карпи органогени повици. Неговото име се должи на фактот дека доаѓа од акумулацијата на органски материјал и неговите остатоци. Додека јагленот доаѓа од растителни остатоци, маслото од морскиот планктон. Тие се од голем економски интерес поради нивната висока калориска вредност за производство на енергија преку согорување.

Игени карпи

Игени карпи

Ова е втор вид карпа. Тие се генерираат со ладење на течна маса на силикатен состав кои доаѓаат од внатрешноста на Земјата. Стопената маса е на екстремно високи температури и се зацврстува кога ќе ја достигне површината на земјата. Во зависност од тоа каде ќе се изладат, тие ќе доведат до два вида карпи.

Плутонски карпи

Грмен гранит од мрсна маса

Овие потекнуваат кога течната маса се лади под површината на земјата. Тоа е, подложен на низок притисок, минералите внатре растат тесно заедно. Ова предизвикува формирање на густи, не-порозни карпи. Ладењето на течната маса е многу бавно, така што кристалите можат да бидат многу големи.

Една од најпознатите карпи од овој тип е гранит. Тие се составени од мешавина на минерали од кварц, фелдспари и мика.

Вулкански карпи

Базалт

Овој тип се формира кога течната маса се крева на надворешната површина на Земјата и се лади таму. Ова се карпите што се формираат кога лавата од вулканите се лади на пониски температури и притисоци. Кристалите во овие карпи се помали и имаат аморфна некристализирана материја слична на стакло.

Една од најчестите и лесни за препознавање тие се базалти и пемза.

Метаморфни карпи

Метаморфен камен мермер

Овие карпи се генерираат од веќе постоечки карпи веќе со минување температурата и притисокот се зголемуваат од геолошки процеси. Повторните прилагодувања што ги претрпеле овие типови карпи ги тера да ги менуваат составот и минералите. Овој метаморфен процес се случува во цврста состојба. Карпата не мора да биде стопена.

Повеќето метаморфни карпи се карактеризираат со општо дробење на нивните минерали што ја прават карпата сплескана и ламинирана. Овој ефект се нарекува фолијација.

Најчестите познати карпи се чеша, мермер, кварцит, гнаис и шисти.

Веќе подобро ги познавате видовите карпи што постојат и нивните процеси на формирање. Сега е вашиот ред да одите на терен и да препознаете какви видови карпи гледате и да заклучите како се формира и како се составува процесот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хозе Хоакин Адармес Хернандез dijo

    Оваа студија е многу интересна, јас сум лоциран во Сан Себастијан де лос Рејес од државата Арагва Венецуела и има важни варовнички ридови и други минерали во системот на пештери и бездна од голема убавина затоа што би сакал да истражувам уште повеќе за карактеристики и видови на минерали кои постојат во овие прекрасни пештери.