Тие користат големи податоци во борбата против климатските промени

големи податоци за климатските промени

За да победиме во борбата против климатските промени, ние мора да иновираме, мора да се подобриме и мора да користиме секакви „оружја“ за борба против разорните ефекти што ги има на планетата.

Иновативната иницијатива е промовирана од канцеларијата «Глобален пулс на Обединетите нации»(UNGP) на Обединетите нации и Западна дигитална корпорација (WDG) и има за цел да го користи "големи податоци”Од приватниот сектор да помогне во борбата против климатските промени.

Големи податоци

Идејата за користење на големи податоци Да се ​​бориме против климатските промени е предизвик. Научниците, истражувачите и иноваторите од целиот свет се поканети да учествуваат во ова. На овој начин ќе им се даде време да ги претстават своите предлози на 10 април, сите ќе бидат изложени.

Целта на оваа иницијатива е да генерирајте истражувачка работа што работи со алатки кои демонстрираат како иновациите ориентирани кон податоци и проучување на земјата можат да дадат лесни решенија и со тоа да ги подобрат напорите за борба против климатските промени.

Сите области на Целите на одржливиот развој на Обединетите нации за климатско дејствување работат на тоа. Теми како што се ублажување на климата, прилагодување кон климата и нови сценарија, пошироката агенда 23 и активности што треба да се преземат за да се подобрат врските за промена.

Директорот на УНГП, Роберт Киркпатрик, истакна дека:

"За промовирање на ефективна акција за климатските промени не се потребни само податоци за климата, туку и сеопфатни информации за однесувањето на луѓето".

Затоа се користат големи податоци за борба против климатските промени, бидејќи тие можат да ни понудат одговор за начинот на кој човечкото суштество влијае и е под влијание на ефектите од климатските промени. Со овие информации, можно е да се подобрат и иновираат во прашањата за одржливост и во капацитетот што треба да го обновиме и прилагодиме.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.