Тераформирање

луѓето на другите планети

Знаеме дека човечкото суштество ги уништува природните ресурси на нашата планета со огромна брзина и самото истребување на нашите видови се одгледува во многу наврати поради уништување на нашата планета. Поради оваа причина, се зборува за тераформирање. Станува збор за прилагодување на другите планети во соодветни услови за живеење за луѓето. Потеклото на тераформирањето се случи во научната фантастика, но благодарение на развојот на науката, во научната заедница се одвива.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се чекорите за тераформирање и кои планети можат да бидат условени да живеат.

Тераформирање

други планети за живот

Фактот на зборување за тераформирање е сумиран во барање планета и условување на нејзината атмосфера за да може да биде погодна за живеење за луѓето. Откако една планета е тераформирана можете да зборувате за можните живеалишта што можат да ги користат луѓето. Не е важно само да се знае и прилагоди атмосферата на место за живеење, туку и геолошките и морфолошките структури за да се направат најслични на нашата планета. Еден од најчестите случаи на тераформирање и од научната заедница и од општата заедница е Марс.

Постојат бројни реномирани автори кои предложија Марс да се претвори во свет прилагоден на опстанокот на човечките суштества. Постојат и други планети кои можат да бидат тераформирани и да ги прилагодат условите на човечкото суштество. Тераформирањето е скоро суштински чекор во развојот и опстанокот на човечкото суштество како вид. Да видиме кои се планетите што можат да се колонизираат. Логично е да се започне со оние планети во Сончевиот систем кои се најблиску до Земјата. Иако Венера е најблиската планета, нејзиното ниво на атмосферски притисок е превисоко и има облаци со концентрирана сулфурна киселина и високи температури. Ова го прави предизвикот да се живее на Венера премногу висок.

Поедноставно и поприродно би било да се започне со Марс.

Други планети кои треба да се тераформираат

тераформирање на Марс

Гасните гиганти во Сончевиот систем се Јупитер, Уран, Сатурн и Нептун. Тие имаат очигледен проблем што немаат солидна површина за седење, со исклучок на јадрото. Ова ги прави планети кои не се ни замислени за тераформирање.

Океанските планети кои се скоро составени од еден океан или се многу чести во поставките за научна фантастика. Во филмот Интерстелар или романот Соларис можете да видите како една планета е копно и не може да се колонизира. Ова би можело да се поправи на едноставен начин, за разлика од случајот со гасовити планети, но сепак ќе биде повисока цена. Сепак, овие планети се многу нестабилни од климатска гледна точка, бидејќи тие немаат појавена кора на Земјата и нема циликатни и карбонатни циклуси.

На океанската планета испарувањето е ограничено и јаглерод диоксид тој е ефикасно отстранет од самиот океан, но не се ослободува од литосферата. Ова предизвикува планетата да се олади со голема брзина и да влезе во ледено доба, а во подоцнежната фаза со посветло сонце испарувањето значително ќе се зголеми за повторно да се формира водена пареа и да се стопи мразот. Планетите во океаните се премногу непостојани и не се во предвид за процес на тераформирање.

Тераформирање на Марс

тераформирање на планети

Од причината што ја спомнавме погоре, една од планетите насочени кон тераформирање од страна на луѓето е планетата Марс. Во денешно време Постојат два многу сериозни проекти за патување до Марс, иако не за тераформирање. Ова покажува дека планетата продолжува да предизвикува голем интерес кај луѓето. Оваа планета како Земјата или Венера има геолошка историја. Еден од најважните детали е дали имало вода во минатото и во кое количество. Тоа е аспект за кој секое време е поуверено дека скоро бил и дека океаните зафатиле скоро третина од површината.

Во моментов тоа е јасно непријатно место бидејќи неговата тенка атмосфера го прави да има околу илјадати дел од атмосферскиот притисок што постои на нашата планета. Една од причините за постоењето на толку тенка атмосфера е поради а слаба гравитација достигнувајќи вредности од 40% помалку отколку на Земјата а од друга страна отсуство на магнетосфера. Мора да се земе предвид дека магнетосферата е таа што прави честичките на сончевиот ветер да не се отклонуваат и можат да влијаат на атмосферата. Знаеме дека овие честички постепено можат да ја уништат атмосферата.

Планетата што ја гледаме нема магнетосфера и има густа атмосфера бидејќи нејзината сила на гравитација е многу поголема. Температурата на морето варира многу и може да достигне вредности од стотици степени под нулата до 30 степени во екваторијалните области. Ветровите обично не се многу силни, а бурите од прашина се случуваат со одредена фреквенција. Таквите бури од прашина можат да ја зафатат целата планета.

И покрај фактот дека наоѓаме планета со тенка атмосфера, лесно е да се најдат брзини на ветерот кои достигнуваат и до 90 км / ч. Густината е толку мала на Марс што има мали разлики во притисокот. Друга работа што е направена за производство на електрична енергија на Марс е способноста на ветерот да ги движи мелниците. Овој капацитет би бил значително намален дури и со преземање на брзините на песочна бура повторно предизвикана од малата густина.

Liveивејте на Марс

Карактеристичната црвеникава нијанса на планетата Марс се должи на присуството на железни оксиди како што се лимонит и магнетит во воздухот. Ова го прави дијаметарот на честичките нешто поголем од брановата должина на светлината што влегува во планетата и може да се види во воздухот. Од кислород, водената пареа во атмосферата нема речиси никакви траги, бидејќи составот на атмосферата е со 95% или повеќе јаглерод диоксид, проследено со азот и аргон.

Отсуството на магнетно поле предизвикува космички зраци да го погодат Марс, така што честичките на сончевиот ветер и нивото на зрачење се премногу високи за луѓето. Некој ќе мора да живее под земја.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тераформирањето на Марс и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.