Тераформирање на Марс

тераформирање на Марс

Хипотетичка цивилизација по тераформирање

Зборот „тераформирање“ е концепт што ги опишува дејствата на трансформација на планетата за да се направи населена. Тераформирањето на Марс е токму тоа, планетарниот инженерски процес што ќе помогне да се трансформира преовладувачката клима на планетата. Овој процес би имал за цел да ја зголеми температурата на студената и замрзната планета. Исто така, да се создаде погуста атмосфера, што да ви даде идеја, е 1% од она што го имаме тука, т.е. би можеле да кажеме дека тешко дека има. И, се разбира, создадете реки што имаат кислород, дека има растенија, дрвја, фауна… вкупно, тоа беше најблиску до Земјата.

Многу научници (и некои визионери) дадоа предлози за тоа како да се постигне овој процес. Можеби ви се чини лесно, но ако добро размислите, не е така лесно. Како резултат на најновите откритија, како големите блокови мраз и можноста дека водата е под нив, во голема мера ги поттикнале духовите за да ја тераформираат планетата. Од страна на НАСА, и повеќе компании, веќе дадоа предлози за профилот на луѓе кои ќе одат таму за да го започнат овој амбициозен процес. Еднонасочно патување, но не и повратно патување, што можеме да започнеме да го гледаме во следната деценија. Сепак, преуредувањето на една планета не е лесна задача и тоа е дека кога се обидувате да ја модифицирате, откриени се работи каде што многу експерти во нивните предлози првично не ги земале предвид

Направете клима и атмосфера на Марс

Марс од вселената

Слика на Марс од вселената

Водата не може да постои во течна состојба. Во моментов Марс е планета со многу слабо ниво на атмосферски притисок, со редослед од 0,005, земајќи ја Земјата како референца, 1. Ние исто така треба да ја изброиме температурата, на Земјата околу 15ºС, на Марс, иако нема доволно обемни записи за да се утврди точна точност, можеме да кажеме дека е помеѓу -40 / -70ºС. Постојат многу варијабилни записи, како што е разликата помеѓу максималната и минималната откриена од сондите Викинг, најтоплото е -13ºС и студот -89ºС. И двата регистри можат да бидат надминати со доста разлика во зависност од точката на планетата каде што се мери.

За да се добие вода, не би било доволно само да се зголеми температуратаБидејќи има толку слаб притисок, може да постои само во гасовита или цврста состојба. За тоа, ние мора да го зголемиме притисокот над 0,006. Со доволно висок атмосферски притисок и повисока температура на планетата, еден од основните столбови на Terraforming ќе беше решен. Но ... Како да се добие притисок и температура да се зголемат?

Процесот да се добие вода

Трикратни фази на вода

Дијаграм на фаза на вода

Sabemos que треба да го зголемиме притисокот, да ја зголемиме температурата и сето тоа да постигнеме и вода. Еден од најинтересните начини да се постигнат сите работи е бомбардирање на столбовите. Бомбардирајќи ги, мразот може да ги зголеми степени, дел од СО2 би се сублимирал. Сублимат значи да се оди од цврсто во гасовито. Ова би предизвикало зголемување на СО2 во атмосферата, што би можело да го зголеми атмосферскиот притисок до 0,3. Како што можете да видите на цртежот, Марс е во точката А. Таканаречената тројна точка, Б, е област каде можеме да започнеме да наоѓаме вода. Точката Ц би била точката каде треба да пристигнеме.

Една од предложените форми на бомбардирање потекнува и од устата на Елон Маск, познат по тоа што е сопственик на неколку компании, вклучувајќи ги и славните Тесла или Спејс-Х. Елон мошус предложи пред малку, да се бомбардира со нуклеарни бомби. Прилично ексцентрична идеја, но која го следи следново. Верижната реакција што се спроведува по ослободувањето на СО2 во гасовита форма е дека притисокот се зголемува, се зголемува температурата, се зголемува повеќе ослободување на СО2, што предизвикува притисок повторно да се зголеми, итн. Од ова начин, би добиле процес на позитивна повратна информација.

Процесот за добивање кислород

фитопланктон

фитопланктон

Штом мразот се претвори во вода, ќе имаме атмосфера составена претежно од јаглерод диоксид и водена пареа, но сепак со недостаток на кислород. Идејата тука би била да се пренесе фитопланктон од Земјата. Фитопланктонот и обезбедува на нашата планета повеќе од 50% од кислородот што го дишеме. На овој начин би можеле да создадеме кислород и да постигнеме атмосфера за поголема дишење.

Целиот овој почетен процес би траел многу години. Како што можевме да потврдиме, би можеле да стигнеме до Марс Тераформ. Првите луѓе што НАСА планира да ги испрати се очекува да бидат од 2030 година. Мора да се каже дека некои компании имаат амбиција тоа да биде во следната деценија. Некои од нив, како што е SPACE-X, почнуваат да предлагаат модели за тоа како да се направат овие патувања поекономични и поефикасни.

Слики | i.ytimg.com, nasa.gov, stefaniabertoldo.com, pulpenfantasi.blogspot.com.es


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.