Теорија на Биг Бенг

Теорија на Биг Бенг

Како се формирал универзумот? Што доведе до формирање на starsвезди, планети и галаксии? Ова се некои од прашањата што милиони луѓе ги поставувале низ историјата. Поточно, научниците сакаат да најдат објаснување за сите феномени што постојат. Од тука се раѓа теорија на голема експлозија. За оние кои сè уште не знаат, тоа е теоријата што го објаснува потеклото на нашиот универзум. Исто така, се собира објаснувањето за постоењето на планети и галаксии.

Ако сте iousубопитни и сакате да знаете како е формиран нашиот универзум, во овој пост ќе ви кажеме сè. Дали би сакале длабоко да ја знаете теоријата за Биг Бенг?

Карактеристики на теоријата за Биг Бенг

Експлозија што го создаде универзумот

Познато е и како Теорија за Биг Бенг. Тоа е оној кој тврди дека нашиот универзум, како што го знаеме, започна пред милијарди години во голема експлозија. Целата материја што постоеше во универзумот денес беше концентрирана во само една точка.

Од моментот на експлозијата, материјата започна да се шири и тоа се прави и денес. Научниците постојано повторуваат дека универзумот постојано се шири. Поради оваа причина, теоријата за Биг Бенг ја вклучува теоријата за универзумот што се шири. Материјата складирана во една точка не само што започна да се шири, туку и да започнува да формира посложени структури. Ние се однесуваме на атомите и молекулите кои, малку по малку, формирале живи организми.

Датумот на почетокот на Биг Бенг е проценет од страна на научниците. Своето потекло го имаше пред приближно 13.810 милиони години. За време на оваа фаза во која универзумот е само создаден, тој се нарекува исконски универзум. Во него, честичките би требало да имаат огромни количини на енергија.

Со оваа експлозија се формирале првите протони, неутрони и електрони. Протоните и неутроните биле организирани во јадра на атоми. Сепак, електроните, со оглед на нивниот електричен полнеж, беа организирани околу нив. На овој начин настанала материјата.

Формирање на starsвезди и галаксии

Формирање на starsвезди и галаксии

Нашите соларен систем е во рамките на галаксијата позната како Млечен пат. Сите theвезди што ги знаеме денес започнаа да се формираат долго по Големата експлозија.

Се верува дека првите starsвезди започнале да се формираат пред 13.250 милијарди години. Приближно 550 милиони години по експлозијата, тие започнаа да се појавуваат. Најстарите галаксии потекнуваат пред 13.200 милијарди години, што ги прави и постари. Нашиот сончев систем, Сонцето и планетите се формираа пред 4.600 милијарди години.

Докази за проширување на универзумот и експлозијата

Проширување на универзумот

За да се докаже дека теоријата за Биг Бенг има смисла, мора да се пријават докази дека универзумот се шири. Ова се доказите во врска со ова:

 • Парадоксот на Олберс: Темнината на ноќното небо.
 • Хаблов закон: Може да се потврди со набудување дека галаксиите се оддалечуваат едни од други.
 • Хомогеност на дистрибуција на материјата.
 • Ефект на Толман (варијација на сјај на површината).
 • Далечни супернови: Во неговите светлосни кривини се забележува временска дилатација.

По моментот на експлозијата, секоја честичка се ширеше и се оддалечуваше едни од други. Она што се случи тука беше нешто слично на она што се случува кога ќе кренеме во воздух балон. Како што воведуваме повеќе воздух, честичките на воздухот сè повеќе се шират сè додека не стигнат до .идовите.

Теоретските физичари успеаја да ја реконструираат оваа хронологија на настаните почнувајќи од 1/100-та од секундата по Големата експлозија. Целата материја што беше ослободена беше составена од елементарни честички кои се познати. Меѓу нив го наоѓаме електрони, позитрони, мезони, бариони, неутрини и фотони.

Некои понови пресметки покажуваат дека водородот и хелиумот биле примарни производи на експлозијата. Потешките елементи подоцна се формирале во рамките на вездите. Како што се шири универзумот, преостанатото зрачење од Биг Бенг продолжува да се лади сè додека не достигне температура од 3 K (-270 ° C). Овие остатоци од силно зрачење на микробранова позадина беа откриени од радиоастрономите во 1965 година. Ова е она што го покажува проширувањето на универзумот.

Едно од најголемите сомнежи на научниците е да решат дали универзумот ќе се шири на неодредено време или пак ќе се собере. Темна материја има големо значење во тоа.

Откривачи и други теории

Видови елементи што беа во универзумот

Теоријата дека универзумот се шири беше формулиран во 1922 година од Александар Фридман. Тој се засноваше на теоријата за општа релативност на Алберт Ајнштајн (1915). Подоцна, во 1927 година, белгискиот свештеник orорж Леметар се зафати со работата на научниците Ајнштајн и Де Ситер и ги донесе истите заклучоци како и Фридман.

Затоа, научниците не доаѓаат до друг заклучок, само дека универзумот се шири.

Постојат и други теории за создавањето на универзумот, кои не се толку важни како оваа. Сепак, постојат луѓе во светот кои веруваат и сметаат дека се вистинити. Ние ги наведуваме подолу.

 • Теорија за големи кризи: Оваа теорија се заснова на фактот дека експанзијата на универзумот полека ќе забавува сè додека не започне да се повлекува. Станува збор за контракција на универзумот. Оваа контракција ќе заврши со голема експлозија позната како Голема криза. Нема многу докази што ја поддржуваат оваа теорија.
 • Осцилирачки универзум: Станува збор за нашиот универзум што осцилира во постојан Биг Бенг и Голема криза.
 • Стабилна состојба и континуирано создавање: Тој тврди дека универзумот се шири и дека неговата густина останува постојана затоа што има материја во континуирано создавање.
 • Теорија на инфлација: Се заснова на истите карактеристики како Биг Бенг, но вели дека постоел почетен процес. Процесот се нарекува инфлација, а експанзијата на универзумот е побрза.

И на крај, има некои луѓе кои мислат дека универзумот е создаден од Бог или некој божествен ентитет.

Со овој напис ќе дознаете повеќе за формирањето на нашиот универзум и проширувањето. Дали мислите дека еден ден универзумот ќе престане да се шири?

Поврзана статија:
Антиматерија

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис Пулидо dijo

  За потеклото на Универзумот
  Постојат различни теории и хипотези за потеклото на универзумот, но за мене, универзумот е единствен, и секогаш ќе биде, дека тој исто така постоел и ќе постои; и дека секогаш е во постојана трансформација и дека ние сме дел од неа; кога времето не постои, ако не и трансформација во сегашен момент, каде што се случуваат промените што ги живееме; Ако го пребарувате универзумот за минатото или иднината, никогаш нема да го најдете, бидејќи тој постои и постои само во сегашноста на нашата душа, дух, ум и мисла. Мерењата на времето се само креација на човечката организација. Никој не може да размислува во минатото или да премине на него, ако не и во мислата за она што го восприемавме и регистриравме како трансформација од она што бевме во она што сме денес, во процес на искрена и континуирана трансформација и еволуција, каде ги ставаме нашите надежи да живееме подобро. Човечкото суштество не е оној што треба да стави крај на Универзумот; и тој ќе биде само помал агент на трансформација, во потрага по подобар квалитет на живот за себе. Ако еден ден луѓето можат да создадат сила способна да ја уништи планетата, ќе мора да влезат во јадрото на неа за да ја експлодираат, и дека мојот драг пријател, мислам дека е и ќе биде невозможно, и вистински чин на самоуништување. Вака го гледам тоа!

 2.   Карлос А.Перез Р. dijo

  Коментарите треба да бидат видливи (не објавувајте го ова)

 3.   Ани dijo

  Верувам во Бог. Сега објасни ми ја теоријата за тоа како се формираме во матката на жената и зошто мажот е тој што ја прави бремената жена, ако сме создавање на бинг-бенг затоа што други луѓе се родени од секс

 4.   Хаиме Ферес dijo

  Ми се чини дека верувањето во создавањето на Универзумот е совршено компатибилно со теоријата за Биг Бенг. Бог постоел пред Големата експлозија и тој бил тој што предизвикал голема експлозија: тој бил тој што ја направил целата материја и целата енергија во тој момент. Потоа започна големата експанзија и разладување што ни ги објаснуваат научниците.
  Но, Бог Создател објаснува зошто се случила експлозијата.
  Во Библијата со фигуративен јазик е опишано дека создавањето се правело во фази. Тој алегоричен опис е компатибилен со објаснувањето за Биг Бенг.

  1.    Леонгм21 dijo

   Ако Бог ги создаде Адам и Ева на почетокот на сè, и тие ги репродуцираа, а подоцна и нивните деца и внуци, но Бог не се согласува со односите меѓу семејството, како сè ќе се појавуваше?

 5.   Бенито Албарес dijo

  Големата експлозија го создава универзумот, животот се појавува во форма на микроорганизми, микроорганизмите еволуираат (тоа би ги објаснило сите опседнати, но се чини дека вашиот ум не дава многу) организмите откриваат дека најефективниот начин за репродукција е живороден начин, за тоа Потребни се 2 организми, машко и женско, сперма и јајце се соединуваат и создаваат друго живо суштество.ВО ДРУГИ ЗБОРОВИ НЕ БИДЕ СОЗДАВАНИ ОД ГОЛЕМИОТ БАНГ, ГОЛЕМИОТ БЕНГ СОЗДАВААТ УНИВЕРЗАТА И НЕ СЕ СОЗДАВАМ ОВА.

 6.   Прво Исус Христос dijo

  Мешавина на теории.
  Бог: Јас сум Алфа и Омега. (Голема експлозија) Битие: Создавање на универзумот. Отпрвин Бог ги создаде небесата - (мислам на универзумот затоа што небото не е син озонски слој) - ... и темнината - (темнината) - го покриваа гредата на бездната - (празна) - .. Бог рече: има светлина и имаше светлина (електрони. Неутрони. Протони) ... и тој ја оддели од темнина (експлозија и експанзија) до светлина наречена ден и темнина ноќ (од експлозијата се појави примарниот производ што беше водород и хелиум (создавање вода), а потоа остатокот што го знаат од Библијата ... Господ има некои вонземјани наречени архангели и бара волонтер и Луз Бела „Луцифер“ се нуди, така што преку духовна резолуција создаденото човечко искушение да избере добро и зло ... вкупно дека сме во моментов Рептилците посетуваат од третата галаксија и оставаат информации дека Бог во кој веруваме е природа, воздух, вода, земја, оган, меѓу другите ... ние сме полни со теории и тоа го одредуваат луѓе кои имаат докази само дека сме родени и умираме на почетокот и на крајот Алфа и Омега големата експлозија