Температурните рекорди во историјата во Шпанија

Голема топлина

Минатата недела Шпанија страдаше од температурите повисоки За еден месец мај од целата своја историја, некои области достигнаа над 40 степени, нешто сосема необично во пролетни месеци. Земајќи ги предвид историските податоци, Шпанија е земја навикната на страдање екстремни температури и во зима и во лето, пред сè, на разновидната орографија во која се наоѓа. Следно ќе ти кажам записи за температура на историјата во нашата земја.

Во врска со пониски температури регистрирани во Шпанија, мора да се вратиме на Февруари 1956 година. На овој датум, многу области во земјата достигнаа 20 степени под нулата. Во многу области на Пиринеите температури до 40 степени под нулата. Ако треба да барате провинциски главен град, Албасете го држи рекордот за најниска температура со рекорд од 24 степени под нулата во текот на јануари 1971 година.

топлина

Во однос на највисоките температури, треба да се забележи во јули 1994 година кога се наоѓа во регионот на Мурсија ништо повеќе и ништо помалку од 47 степени. Не смееме да го заборавиме импресивниот топлотен бран што се случи во годината 1995 и што предизвика градови како Севилја и Кордоба мораше да издржи толку екстремни температури 46 степен.

Градот Хаен успеа да стигне 46 степени  во 1939 година, бројка што треба да се земе предвид поради фактот што се наоѓа нејзината опсерваторија надморска височина од 500 метри надморска височина, додека опсерваторијата Севилја и Кордоба е под 1 метри надморска височина.

Како што можете да видите, Шпанија е земја на екстремни температури и во зима и во лето. За жал и поради климатските промени, очекувањата тие не се многу добри а според експертите температурата неизбежно ќе се искачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.