Температурите опаѓаат во Шпанија од утре

Ладно

Зимата ќе се забележи низ цела Шпанија почнувајќи од утре, петок. Државната агенција за метеорологија (Аемет) најави доаѓање на студен фронт што ќе донесе обилни врнежи од дожд, снег на многу ниско ниво и силен ветер на северотЗначи, ако веќе не сте, време е да ја извадите својата топла облека за да избегнете настинка (или да спречите да се влошува).

Оваа состојба се должи на фактот што антициклонот Азорс се наоѓа во северозападниот дел на полуостровот, така што системот со низок притисок што е во внатрешноста на Европа има слободен начин да се движи кон југ, конкретно кон околината на Италија.

Што се очекува во следните неколку дена?

Врнежи

Според Амет, ќе биде упорен на крајниот север на полуостровот. Во другите области на северната половина, некои дождови може да паднат, но би биле многу слаби. Да го разгледаме подетално моделот Хирлам:

Прогноза за дожд за петок

Слика - слика од екранот

До петок на север од Пиринејскиот полуостров тие може да паднат од 5 на 10 мм. Слаби дождови се очекуваат и во источна Каталонија и во областите на заедницата на Валенсија.

Прогноза за дожд за сабота

Слика - слика од екранот

Во сабота дождовите ќе продолжат на северот на полуостровот и може да паднат до 10 мм во Кантабриа и Баскија. Во јужна Андалузија се очекува да паднат помеѓу 0,5 и 5 мм. Неколку капки може да паднат и на југот на Мајорка.

Прогноза за дожд за недела

Слика - слика од екранот

Во недела ситуацијата ќе започне да се нормализира на полуостровот. Дождовите ќе продолжат да бидат слаби, а северниот дел на полуостровот не се очекува да падне повеќе од 10мм, поточно во Астуриас и Кантабриа. Можат да бидат регистрирани многу слаби дождови на северозападот од Мајорка.

Ладно

Тие чекаат Ветрови од северна компонента кои ќе бидат силни со многу силни интервали во областите на североисточен квадрант и на Балеарските острови. Нивото на снег ќе биде, во зависност од денот, помеѓу 300 и 800 метри на крајниот север. Многу е веројатно дека значителни врнежи од снег ќе бидат регистрирани на Пиринеите и на планините Кантабриа. Но, како и секогаш, да го видиме подетално:

Температура

Прогноза на температурата за петок

Слика - слика од екранот

За утре, петок, мразови до -4 ° С се очекуваат во многу делови на северот на полуостровот: Астуриас, Кантабриа северно од Арагон и Каталонија, југоисточно од Кастилја и Леон и југозападно од Арагон.

Прогноза на температурата за сабота

Слика - слика од екранот

Сабота ќе биде студен ден. На поголемиот дел од полуостровот се очекуваат мразови, што може да биде ниско -8ºС на северот од Каталонија, и пониски од -4ºС во Астуриас, Кантабриа, Мадрид и Арагон.

Прогноза на температурата за недела

Слика - слика од екранот

Во недела мразови до -4 ° С се очекуваат во делови на југот на Кастилја и Леон, Мадрид, делови на Кастилја и Ла Манча, источната половина на Андалузија и на северот на Каталонија.

Ветер

Прогноза на ветер за петок

Слика - слика од екранот

Во петок ветерот генерално ќе биде слаб до 20-29 км / ч во источната половина на полуостровот и на Канарските острови. На Балеарските острови ветерот може да биде силен, до 62 км на час на север од островите и до 50 км на час на југ.

Состојбата на морето ќе биде лоша утре на брегот на Кантабриа, со бранови до 6 метри и во Средоземното море, со бранови од 3 до 4 метри.

Прогноза на ветер за сабота

Слика - слика од екранот

Во сабота ветерот ќе ослабува. На Канарските острови ќе дува околу 29 км на час, како и во голем дел од Балеарските острови, каде што се очекува да надмине само 30 км на час на Ибица.

Состојбата на морето ќе биде лоша во Медитеранот.

Прогноза на ветер за недела

Слика - слика од екранот

Во недела ќе продолжи да слабее, иако на Ибица и Менорка може да дува многу силно, достигнувајќи брзина од 62 км / ч.

Состојбата на морето ќе продолжи да биде лоша во Средоземното море, со бранови што може да надминат 4 метри кон северо-исток од Каталонија и во Менорка.

Ако сакате да го прочитате известувањето за АЕМЕТ, кликнете овде.

Па тоа, многу претпазливост ако треба да го земете автомобилот овие денови. Ние ќе продолжиме да ги известуваме вестите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.