Што е температура, како се мери и за што служи?

термометри се користат за мерење на температурата

За метеорологија, наука, проучување на климатските промени и екосистемите и, општо, за секојдневниот живот, важно е да се знае температурата. Температурата е физичко својство што може да се измери и неговата корисност е огромна во разбирањето на многу работи на оваа планета.

Исто така се смета за важна метеоролошка променлива и затоа ќе ги потенцираме сите карактеристики на температурата. Што треба да знаете за температурата?

Температурата и нејзината важност

термометрите ги мерат максималните и минималните температури

Во светот е добро познато дека температурата е една од големините што повеќе се користат со цел да се опише и објасни состојбата на атмосферата. Во вестите, кога зборуваме за времето, секогаш има дел посветен на температурите што ќе ги имаме, бидејќи е важен за да се објасни метеоролошката состојба на нашето подрачје. Температурата се менува во текот на денот, таа варира во облачни денови, или со ветер, ноќе, од една во друга сезона, на различни места, итн. Никогаш нема да имаме еднаква и стабилна температура за многу часови.

Понекогаш, откриваме дека во зима температурите паѓаат под 0 ° C, а во лето на многу места (и сè повеќе поради глобалното затоплување) тие се зголемуваат и се поставуваат над 40 ° C. Во физиката, температурата е опишана како количина што е поврзана со колку брзо треба да се движат честичките што ја сочинуваат материјата. Колку повеќе возбуда имаат овие честички, толку е поголема температурата. Затоа, кога сме ладни, триеме раце, бидејќи континуираното триење и движење на честичките што ја сочинуваат нашата кожа, предизвикува зголемување на температурата и стануваме топли.

Како ја мериме температурата?

постојат различни видови термометри и мерни скали

За да ја измериме температурата, треба да се потпреме на својствата што ги има материјата кога се менуваат со промените во неа. Тоа е, до неодамна, температурата се мери со живини термометри, врз основа на експанзија на метал од жива со зголемување на температурата. На овој начин, на скала од Целзиусови степени, можеме да знаеме колку степени на температура сме или е некој материјал.

Други начини за мерење на температурата врз основа на својствата на материјата е преку анализа на електричниот отпор на некои материјали, волуменот на телото, бојата на објектот итн.

Максимални и минимални температури во метеорологијата

температурите растат поради глобалното затоплување

Временскиот човек често зборува за максимални и минимални температури. И тоа е дека во метеорологијата е многу вообичаено да се зборува максимални и минимални температури, од највисоки и најниски вредности забележани во одреден временски период, итн. Со овие мерења се создаваат температурни записи што се користат за мерење на карактеристиките на климата во еден регион. Затоа, кога зборуваме за временски услови, зборуваме за метеорологија и кога зборуваме за температури и глобално затоплување, зборуваме за климата.

За мерење на овие екстремни температури се користат максимални и минимални термометри.

 • Максималниот термометар се состои од обичен термометар, чија цевка има задави одвнатре во близина на резервоарот: кога температурата се зголемува, експанзијата на живата во резервоарот турка со доволна сила за да се надмине отпорот на кој се спротивставува задавата. Од друга страна, кога температурата паѓа и масата на жива се собира, колоната се распаѓа, оставајќи го слободниот крај во најнапредната позиција што ја зафатил во текот на целиот интервал.
 • Минимален термометар е алкохол и има емајл индекс потопен во течноста внатре. Кога температурата се зголемува, алкохолот поминува помеѓу wallsидовите на цевката и индексот, и тој не се движи; Од друга страна, кога температурата се намалува, алкохолот го влече овој индекс при движење наназад затоа што наидува на голема отпорност на напуштање на течноста. Позицијата на индексот, според тоа, укажува на најниската достигната температура.

Во кои единици ја мериме температурата?

во студените бранови температурите опаѓаат енормно

Во скоро сите физички величини постојат различни мерни единици во зависност од скалата на која сакате да измерите. Температурата не е исклучок и затоа имаме три единици за мерење на температурата:

 • Скалата во степени Целзиусови (° C): Се состои од редовна поделба на 100 интервали, каде што 0 одговара на точката на замрзнување на водата и 100 на нејзината точка на вриење. Тој е изразен во степени целзиусови и е оној што обично го користиме.
 • Фаренхајтова скала (ºF): Најчесто се користи во САД. Термометарот е дипломиран помеѓу 32ºF (што одговара на 0ºC) и 212ºF (што одговара на 100ºC).
 • Келвинова скала (К): Тоа е скалата што најмногу ја користат научниците. Тоа е скала која нема негативни вредности на температурата и нејзината нула се наоѓа во состојбата во која честичките што го сочинуваат материјалот не се движат. Точката на вриење на водата одговара на 373 K и точката на замрзнување на 273 K. Затоа, промената од 1 степен на скалата Келвин е иста како и промената од 1 степен на Целзиусовата скала.

Од каде знаеме дека добро ја мериме температурата?

мерењето на температурата мора да се изврши на соодветен начин

Едно од важните прашања што треба да се разгледаат при мерење на температурата на воздухот е знајте каде треба да го поставиме термометарот точно и правилно да се измери температурната вредност. Во зависност од областа и висината на која го поставуваме, тоа може да ни предизвика разни проблеми. На пример, ако го поставиме близу wallид, тој ќе ја измери неговата температура; ако е изложен на ветер ќе означи една вредност и ако е заштитена ќе означи друга; ако е под директно дејство на сонцето, тоа ќе го апсорбира сончевото зрачење и ќе се загрее со тешко кој воздух што ќе интервенира, што укажува на температура повисока од таа на воздухот.

За да се избегнат сите овие проблеми и дека метеоролозите ширум светот можат да ги споредат своите мерења едни со други и да имаат веродостојни податоци, Светската метеоролошка организација воспостави упатства за еднакво мерење на температурата во сите земји во светот. Термометри Тие мора да бидат вентилирани, заштитени од врнежи и директно сончево зрачење и на одредена висина од земјата (така што енергијата апсорбирана од земјата во текот на денот не ги менува мерењата).

Како што можете да видите, температурата е основна во метеорологијата и токму благодарение на овие температурни записи се добиваат податоци за климата на планетата. Набудувајќи ги промените во климата што ја создаваат луѓето, можеме да дејствуваме на најпогодените места.

Ако сакате да знаете како се пресметува термичката сензација, не двоумете се да кликнете тука:

Поврзана статија:
Како да се пресмета студ на ветер?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сиралф dijo

  Здраво, се прашувам дали кога го гледам временскиот канал или вестите температурата што беше во Мадрид денес, дали е тоа просек на сите станици или е максималното и минималното мерење во една од нив. Благодарам