Температура на сонцето

Температура на сонцето и нејзината осветленост

Штом изгрее сонцето, првото нешто што го гледаме е theвездата што доминира во нашата соларен систем. Сонцето не само што ја осветлува нашата планета, туку е и причина за постоење на метеоролошки појави и живот на планетата. Многу луѓе некогаш се прашувале која е температурата на сонцето. И, тоа е дека сонцето се смета за масивен извор на нуклеарна енергија што се наоѓа во центарот на Сончевиот систем.

Во оваа статија ќе ви кажеме што температура на сонцето, какви карактеристики има и какво е нејзиното значење.

клучните карактеристики

Она што дури не сме го измериле и топлината е масивен извор на нуклеарна енергија кој се наоѓа во центарот на Сончевиот систем. Се смета за aвезда. Неговата температура е толку висока што би било можно само да се приближиме до него. Веќе од далечина оној што е до нашата планета од сонцето може да ја изгори нашата кожа и да претрпи сериозни случаи на изгореници. Сончевите зраци продираат во нашата атмосфера, иако има различни филтри кои помагаат да се намали ултравиолетовото зрачење што стигнува до нас. Сепак, на такво растојание може да ни предизвика штета.

Постојат луѓе кои починале од многу долго изложување на сонце и без заштита. Затоа, не размислувате за приближување кон сонцето. Меѓу другото, може да доведе до рак на кожата и дехидратација. Ова е една од главните причини зошто планетите можат да го чуваат животот или не. Во зависност од положбата во која се наоѓаме во Сончевиот систем во однос на главната starвезда, можеме да имаме температура што останува погодна за животна средина. Ова ја прави планетата земја да се смета за една од планетите што влегуваат во „зоната што може да се живее“.

Тој не само што не грее, дозволува постоење на метеоролошки појави и Давид на планетата, туку исто така ни обезбедува витамини. Добивањето на изложеност на сонце во мали количини ни обезбедува голема виталност за човечките суштества и другите живи суштества. Температурата на сонцето зависи од многу фактори. Температурата на сонцето што ја перцепираме зависи многу од сезоната на годината во која сме, глобалното затоплување и други аспекти како што се количината на стакленички гасови во атмосферата.

Која е температурата на сонцето

Температура на сонцето

Нашата атмосфера беше под влијание на дејството на човечките суштества и емисијата на загадувачки гасови и таа веќе ја има истата функција како порано. Бидејќи Сонцето е најголемиот небесен објект во Сончевиот систем, отсекогаш бил предмет на дебата. Уште во XNUMX век, научниците успеале да ја откријат температурата на сонцето. Оваа температура е она што ја означува површината на сонцето. Очигледно, во внатрешноста на сонцето ќе има повисока температура.

За мерење на температурата на сонцето ако сте ја користеле неговата светла и дистрибуцијата во однос на брановата должина на видливиот спектар. Проценета е температура од околу 6000 степени Целзиусови, ова е највидливиот надворешен слој на сонцето. Yellowолтата боја на оваа starвезда се генерира поради нејзината висока температура. Се смета дека ако неговата температура се промени и се зголеми, таа ќе добие повеќе сина боја. Од друга страна, ако температурата на сонцето падне, тоа ќе стане поцрвено.

Сонцето има неколку слоеви исто како што има слоеви на Земјата. Фотосферата е таа област што покажува дамки на нејзината површина поради постоење насилни изливи на енергија. Овие ерупции се манифестираат во оваа област и се оние што се генерираат преку голема количина на енергија задржана од сонцето. Оваа енергија доаѓа од внатрешноста на сонцето. Притисокот е причина за нуклеарните реакции што се случуваат во внатрешноста на сонцето. Овие нуклеарни реакции се одвиваат благодарение на водородните јадра што тонат и формираат јадра на хелиум. Тука се случува нуклеарната фузија.

За да се случи нуклеарна фузија, мора да има слободни молекули на водород, голема количина на притисок и висока температура. Кога ќе се појават овие 3 варијабли, се јавува нуклеарна фузија. Овие реакции предизвикуваат конвекција на излив на енергија низ површината на сонцето. Топлината и светлината се исфрлаат од оваа пупка. Се проценува дека за секоја секунда има околу 700 милиони тони водород кои се претвораат во пепел од хелиум. Чиста енергија од приближно 5 милиони тони излегува од овој процес.

Еден од начините да се измери температурата на сонцето е со мерење на количината на зрачење што стигнува до Земјата и со користење на растојанието и големината на сонцето за да се пресмета.

Важноста на фотосферата во температурата на сонцето

Фотосферата е област што е одговорна за мерење на видливата светлина што ја примаме од сонцето. Тоа е најгустата област што има своја атмосфера. И покрај тоа што може да се види прилично слабо, тоа е најстудениот регион на сонцето. Кога го визуелизираме овој слој, можеме да видиме еден вид диск како црни точки кои се формирани преку силни ерупции на енергија. Во овие области се формира сончево магнетно поле кое е одговорно за контрола на целата активност на сонцето.

Од центарот на сонцето е местото каде што избувнува многу интензивната топлина. Внатрешноста што е под фотосферата е местото каде се произведуваат меурчиња со топла материја кои создаваат региони кои се малку сјајни. Со цел да се толкуваат сите овие области на сонцето, мора да се користат методи за мерење на температурата. Така знаеме дека постојат региони на фотосферата каде што се создаваат посветли области и други потемни области предизвикани од ладна плазма. Оваа плазма се генерира и од внатрешноста на сонцето.

Како и нашата планета, има струи на конвекција на сонцето, постои модел на движење што ќе предизвика овие области да бидат познати како соларна гранулација. Оваа соларна гранулација е одговорна за дистрибуција на целата топлина.

Внатрешната температура на сонцето е 15 милиони степени Целзиусови, додека надворешниот е 5.500 степени целзиусови.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за температурата на сонцето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.