Температурата на Антарктикот може да порасне за 6 степени до крајот на векот

Антарктикот

La Антарктикот. Леден континент, со прекрасен бел пејзаж, додека планетата го затоплува својот мраз се топи. Ефектот албедо е ваков: сончевите зраци го погодуваат снегот, кој, кога се апсорбира, ја губи својата цврстина додека не заврши растворен од морето.

Од оваа причина, половите се региони најранливи на климатските промени. Во случајот на Антарктикот, температурата може да се искачи до 6 степени до крајот на векот.

Слика - Зборник на трудови

Слика - Зборник на трудови на Националната академија на науките

По последното ледено доба, пред 20.000 XNUMX години, Антарктикот се загреа два до три пати повеќе од просечното зголемување на температурата на глобално нивоСпоред студијата објавена во научното списание „Зборник на трудови на Националната академија на науките“, до тој степен што регистрираше невообичаена температура: 11 степени Целзиусови, кога нормалното е дека е неколку степени под нулата. Во остатокот од планетата, тој само се зголеми за околу 4 степени Целзиусови.

Научниците користени глобални климатски модели кои беа користени за анализа на климата на Земјата пред 20.000 XNUMX години, што е исто како и оние што се користат за да се предвиди глобалното затоплување во иднинарече Курт Кафеј, прв автор на студијата и глациолог на Универзитетот во Калифорнија, Беркли.

Лагос-антартида-климатски промени-6

Така, тие можат да предвидат дека поради сегашните климатски промени Антарктикот ќе се загрее двојно повеќе од остатокот на планетата; Со други зборови, во случај глобалната просечна температура да се искачи за 3 степени Целзиусови, што според моделите е најверојатно да се случи, Антарктикот ќе се загрее околу 6ºС.

Со други зборови, ако не сториме ништо за да го спречиме глобалното затоплување, последиците за Антарктикот и светот би можеле да претставуваат огромен предизвик за сите нас кои живееме на оваа планета.

Можете да ја прочитате студијата овде (Тоа е на англиски јазик).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.