Температурата може да се зголеми за 2 и 5 степени до крајот на векот

Терестријални климатски промени

Се поверојатно е дека Парискиот договор нема да биде доволен за запирање на глобалното затоплување. Намената е да се избегне сценарио за суши, глад и природни катастрофи, но според студијата објавена во „Природата климатски промени“ спроведена од истражувачи од Универзитетот во Вашингтон, постои веројатност од 90 проценти дека до крајот на векот просечната температура на планетата Земја ќе се зголеми за помеѓу 2 и 5 степени Целзиусови.

Ова ја надминува границата на два степени на пораст утврдена со Парискиот договор. Затоа, би можеле да зборуваме за иднина за која не знаеме апсолутно ништо, што е многу загрижувачко.

Ограничувањето на зголемувањето на температурата на два степени е многу оптимистичко. „Оштетувањата од метеорологијата, сушите, екстремните температури и зголемувањето на нивото на морето ќе бидат многу потешки“, објасни Дарган Фриерсон, коавтор на студијата. »Нашите резултати покажуваат дека е потребно да се направи драстична промена на курсот доколку треба да се постигнат целите за само зголемување на температурата за 1,5 степени.".

Со цел да ги направат овие предвидувања, истражувачите развија компјутерски симулации и направија опсервации на климата на планетата, на пример, земајќи ја предвид способноста на океаните да апсорбираат јаглерод диоксид (СО2). Понатаму, користеле податоци акумулирани над 50 години за да создадат сценарија засновани врз бруто домашниот производ (БДП), параметар кој ја пресметува количината на емитирана СО2 за секој долар што се произведува во економска активност.

Така, тие се обидоа да предвидат што ќе се случи ако ништо не се преземе за да се запре глобалното затоплување, или ако земјите навистина се обидат да престанат да горат фосилни горива.

Термометар

Адријан Рафтери, првиот автор на студијата, рече дека целите на Парискиот договор се реални, но не се чини дека тие ќе бидат доволни. Населението на крајот на векот ќе биде или ќе надмине 10 милиони луѓе, така што, иако растот нема да биде многу забележлив бидејќи најголемиот дел ќе се случи во Африка, Освен ако земјите не направат вистински напори да ги намалат емисиите, климата ќе биде многу поразлична од денешната.

Можете да ја прочитате студијата овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.