Тајфунот Хагибис

категорија тајфун 5

Знаеме дека тропските циклони можат брзо да се интензивираат. Многу од нив имаат категории од 5 или слични. Кога тропскиот циклон ќе ги достигне овие категории, тој е познат под името урагани или тајфуни. Многу од нив покажуваат мало, добро дефинирано компактно око, кое е најочигледно, особено кај сателитските и радарските слики. Тие обично се карактеристики што ја означуваат моќта на тропскиот циклон. Денес ќе разговараме за Тајфунот Хагибис, бидејќи тој беше доста посебен во однос на своето око и обука.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за тајфунот Хагибис, неговите карактеристики и неговото формирање.

клучните карактеристики

тајфун хагибис

Ако не се осврнеме на урагани и тајфуни, тие во суштина се составени од 3 дела: окото, wallидот на окото и дождовите. Кога зборуваме за окото на ураганот, станува збор за центарот на тропскиот циклон во кој ротира целиот систем. Просечно, окото на ураганот обично има дијаметар од приближно 30-70 километри. Во некои случаи може да достигне поголем дијаметар, иако не е најчест. Само оние огромни тропски циклони го прават тоа. Други времиња, може да имаме око кое е сведено на помали и покомпактни дијаметри. На пример, тајфунот Кармен мора да има око од 370 километри, што е најголем досега, додека ураганот Вилма имаше само едно око од 3.7 километри.

Некои активни урагани и тајфуни создаваат таканаречено око за изнајмување или око за изнајмување. Тоа се случува кога окото на тропскиот циклон е многу помало од вообичаеното. Ова се случи со тајфунот Хагибис во 2019 година. Помало око го прави ураганот помоќен бидејќи циклонот околу окото се врти многу побрзо. Интензивните тропски циклони кои имаат око за изнајмување често создаваат силни флуктуации во висок интензитет поради нивните придружни ветрови.

Меѓу карактеристиките на тајфунот Хагибис ја наоѓаме нејзината големина на мезоскалата. Ова значи дека станува збор за тајфун што е тешко да се предвиди и во однос на траекторијата и интензитетот на ветровите. Друга карактеристика на тајфунот Хагибис, покрај ураганското око, е wallидот на окото и лентите за врнежи што ги претставуваат сите компоненти кои се важни во бурите. Конечно, лентите за дожд се оние облаци кои формираат бури и се движат околу wallидот на окото. Тие обично се долги до стотици километри и се многу зависни од големината на циклонот како целина. Лентите се вртат спротивно од стрелките на часовникот секогаш кога сме во северната хемисфера и тие исто така имаат тенденција да содржат ветрови со голема сила.

Големото засилување на тајфунот Хагибис

игла

Еден од најпознатите специјални случаи во историјата од формирањето на урагани и тајфуни е забележан тајфунот Хагибис. Станува збор за супер тајфун кој помина низ северниот дел на Маријанските острови лоцирани во Тихиот океан на 7 октомври 2019 година. Помина низ овие острови како тропски циклон од категорија 5 проследен со многу интензивни ветрови од 260 километри на час.

Она што најмногу се истакна кај овој тајфун е неговиот степен на ненадејно засилување. И тоа е дека тој имаше степен на засилување што го постигнаа неколку циклони. Се случи за само 24 часа да има ветрови од 96 км на час да има ветрови од 260 км на час. Зголемувањето на оваа брзина во максималните одржливи ветрови е многу редок и брз вид на засилување.

Досега, Одделот за истражување на урагани на НОАА наведува само еден тајфун во северозападниот дел на Пацификот што го сторил тоа: Супер тајфунот Форест од 1983 година. Денес, тој сè уште се смета за најсилна бура во светот. Она што најмногу се истакнува во оваа голема големина, освен малото око што ротира во центарот и околу поголемо око како да е заробено внатре. Како одминуваше времето, дијаметарот на окото на тајфунот измерил 5 наутички милји, додека секундарното око го зафатило.

Окото на ураганот претставува центар на циклон, за кој просекот не треба да биде преголем и се нарекува око со игла. Неколку дена по неговото формирање, тој стапи во контакт со ненаселениот остров Анатахан и се оддалечи од Микронезија. Слабееше кога се движеше на север, а околу една недела подоцна се претвори во бура од категорија 1-2 кога стигна до Јапонија. Името Хагибис на тагалог значи брзина, па оттука и неговото име.

Супер тајфун Хагибис

закана од хајбис од тајфун

Се сметаше за најлош настан на планетата, бидејќи за неколку часа премина од многу едноставна тропска бура во ураган од категорија 5. Тоа е најбрзата трансформација на сите времиња, и една од најмоќните поради сопствениот интензитет . Со сметање на главата за изнајмување го направи навистина опасен тајфун.

Неговото формирање, како и остатокот од урагани, се случи во средината на океанот. Знаеме дека поради пад на притисокот, воздухот има тенденција да ја пополни празнината оставена од падот на притисокот. Откако ураганот ќе се нахрани во океанот и стигне до копното, тој веќе нема начин да се храни себеси и повеќе, па губи сила кога влегува. Супер тајфунот „Форест“ од 1983 година и иако имаше иста брзина на формирање, тој беше помалку моќен поради немањето на истото око.

Оваа трансформација имаше многу врска со нејзините необични карактеристики. Сателитските снимки што беа добиени покажаа дека има многу мало око внатре во поголемо. И двајцата беа споени и создадоа поголемо око и ја зголемија неговата моќ. Како општо правило, сите тајфуни имаат око чиј дијаметар зависи од силата што ја има. Ако е помал, тоа е поопасно.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тајфунот Хагибис и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.