Тајфунот Миндул ја погоди Јапонија

1425656896_тифон

Од вчера, на Јапонија, поточно нејзината престолнина Токио, и се заканува доаѓање на огромниот и опасен тајфун Миндуле. Тоа е метеоролошки феномен кој доаѓа со обилни дождови и со ветрови со брзина до 180 километри на час.

Ова предизвика властите на јапонската земја да мораат веќе да откажат голем број летови затворете ги училиштата поради ризик од можна лична и материјална штета.

Овој тајфун е деветти во годината и нормално е да се појавуваат континуирани тајфуни и циклони во областа на Пацификот бидејќи е поволна сезона за него. Експертите на оваа тема го класифицираа како силен, па се очекува бројна материјална штета во наредните часови. Од вчера воздушниот и железничкиот сообраќај е во прекин и илјадници домови останаа без електрична енергија.

Властите препорачаа на целото население да избегнува напуштање на своите домови бидејќи се очекуваат обилни дождови што можат да предизвикаат сериозни поплави во многу области на јапонската престолнина. Тајфунот Миндул е ​​со таква големина што црвената тревога е одредена во градовите како Токио, Канагава, Саитама и Чиба.

599748_tifon_goni_japon

Според експертите за метеорологија, важниот тајфун се очекува да се движи кон северот на земјата се додека не стигне до островот Хоншу и Хокаидо. Ова се области кои годинава беа погодени од голем број тајфуни иако во оваа прилика, веројатно е дека Mindulle може да предизвика многу поголема штета од претходните. Haveе почекаме ако во следните неколку часа изгуби малку сила или стане еден од најразорните во сезоната.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.