Тајфунот Лан се приближува до Јапонија

Тајфунот Лан во петок, 20 октомври 2017 година

Јапонците се подготвуваат за доаѓањето на тајфун лан, дваесеттиот од сезоната во Пацификот, кој достигна категорија 2. Феноменот, кој моментално се наоѓа на Филипинското Море, напредува со 15 километри на час во северна насока, кон островите на јапонската земја.

Лан, кој во моментов има одржлив ветер од 167 километри на час, ќе пристигне во архипелагот во недела, денот на кој е предвидено да се одржат избори.

Каква ќе биде траекторијата на Лан?

Патека на тајфунот Лан

Слика - Cyclocane.es

Лан е тајфун кој се формирал во источен Тајван на 16 октомври 2017 година. Утре, сабота, се очекува да пристигне во Окинава, и да продолжи во североисточен правец, додека изгуби одреден интензитет и стане екстратропска бура. Конечно, во вторникот се верува дека тој ќе се оддалечи од јапонската земја.

На овие две слики ќе биде појасно:

Можна локација на тајфунот Лан за недела, 22 октомври:

Тајфун LAN во недела, 22 октомври 2017 година

Можна локација на тајфунот Лан во вторник, 24 октомври:

Тајфунот Лан во вторник, 24 октомври 2017 година

Каква штета може да предизвика?

Последиците од тајфунот Лан можат да бидат многу сериозни. Јапонија се подготвува додека го чека доаѓањето на обилни дождови и ветрови, што може да биде дури и поинтензивно отколку што се веќе. Во голем дел од Кјушу, Шикоку и Хоншу може да оштети дрвја и структури, како и да предизвика бројни прекини на електричната енергија.. Покрај тоа, најверојатно ќе се појават крајбрежни поплавувања и бранови по пацифичкиот брег на овие острови.

Додека сезоната на урагани во Атлантикот е најпрометна подолго време, Пацификот до неодамна беше релативно мирен. Од 16 октомври се формираа само половина од тропските циклони што беа предвидени; има само еден супер тајфун: Нору, на крајот на јули.

Тајфунот Лан гледан преку сателит

Ние будно ќе го следиме тајфунот Лан.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.