Тафономија

тафономија

La тафономија Тоа е дисциплина што припаѓа на палеонтологијата и е задолжена за проучување на сите процеси што се случиле и пред, за време и по погребувањето на организмот во археолошки локалитет. Оваа дисциплина може да обезбеди многу информации за процесите што влијаат на коските за фосилните записи.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за тафтономијата и нејзината важност за да добиете информации од минатото.

Студија за тафономија

тафономија и важност

Потеклото на оваа дисциплина го даде Иван А.Ефремов во 1940 година. Тоа е научна дисциплина која сака да проучи што се случува со органски остатоци од биосферата до литосферата. Тафономија на грчки значи закони за погреб. Ова настанало преку загриженост што ја имал Ефремов кога станува збор за толкување на одредени грешки што се наоѓале во фосилите поради дејството на разни палеоеколошки агенси.

Од создавањето на оваа научна дисциплина, целите, методите и техниките на студии се зголемуваа. Ова се должи и на фактот што се појавија нови прашања во врска со процесите на фосилизација и зачувување на палеобиолошките карактеристики. Мора да се има на ум дека остатоците од фосилите се исто така предмет на дејство на микроорганизмите и нивните различни однесувања.

Тафономски процеси

Како што може да се очекува, процесите што се случуваат во Тафономијата мора да бидат класифицирани. Овие процеси се групирани во две главни категории:

 • Биостратиномски процеси
 • Фосилдијагенетски процеси

Благодарение на оваа поделба на различните процеси што се изучуваат во Тафономијата, може да се нагласи кои се процесите и агенсите кои делуваат на остатоците од организмите во два добро диференцирани контексти. Од една страна, ја имаме субареалната страна и, од друга страна, подземјето. Toе анализираме подетално кои се секој од двата процеса кои се широко поделени.

Биостратиномски процеси

Тие се оние кои доживуваат фосили пред да бидат погребани. Тоа е, микроорганизмите дејствуваат врз труповите за да можат да ја разложат органската материја. Штом остатоците останат, со текот на времето се погребуваат. Откако ќе биде заклучен, тоа му отстапува место на тафоценозата. Тафоценозата не е ништо друго освен збир на остатоци од организми кои биле закопани заедно. Целата област окупирана од овие закопани организми се нарекува тафотоп.

Фазата каде се закопани ентитетите се нарекува диференцијално зачувување. Оваа фаза се состои од сите процеси, средства и трансформации кои интервенирале на коските во моментите пред погребот. Овие агенси и процеси можат да ја изменат внатрешната и надворешната структура на коските пред да бидат закопани.

За жал, во биостратиномските процеси тоа е местото каде се случува најголемата загуба на информации од фосилните записи. Тоа е затоа што организмите имаат голема количина органска материја што лесно се распаѓа по смртта. Само во некои исклучителни услови може да се зачува дел од оваа органска материја.

Имајте на ум дека мртов организам сè уште е присутен во мрежата за храна. Тоа е затоа што има бројни животни, габи и бактерии кои се чистачи.. Трибачите се оние живи суштества кои се одговорни за отстранување на мртвата материја. Тие се многу важни компоненти во екосистемите и нивната еколошка рамнотежа. Поради оваа причина, бидејќи трупот на еден организам е во трофичката мрежа, голема количина на информации може да се изгуби бидејќи неговата органска материја е намалена.

Овие процеси се поделени во 4 точки:

 • Преориентирање: е процес поврзан со транспорт на остатоците. За време на овој процес, дејството на предаторите е доста важно, бидејќи тие можат да го грабнат својот плен и да го разбијат. Постојат и други брани кои не се толку влошени.
 • Дислокација: тоа е процес што се одвива во организмите кои имаат скелет од различни елементи. Последица на овој процес е одвојување на различните делови на истиот организам.
 • Фрагментација: Тоа е процес што ги вклучува сите кршења на парчињата во помали. Ова е поврзано со дејството на многу чистачи кои завршуваат со јадење остатоци од органска материја до сегашноста околу коските.
 • Корозија: ги опфаќа сите ефекти предизвикани од физичка, биолошка абразија и хемиско растворање. Тоа е ефект донекаде сличен на она што се случува со атмосферските влијанија на карпите.

Фосилдијагенетски процеси

Овие процеси се оние искусни од субјектите кои се зачувани по погребувањето. Откако ќе се најдат во литосферата, се јавува диференцијална конзервација. Тука е онаму каде што го разбира дејството на различните агенси, процеси и трансформации кои интервенираат врз органската материја за време на погребниот период. Како и со претходните процеси, и овие можат да станат деструктивни и да изгубат голема количина на информации и можни.

Некои од процесите што се случуваат се минерализација на ерозија, перминерализација, неоформизам, рекристализација, замена, растворање или набивање. Овие процеси зависат од други варијабли како што се дејството на копање животни како што се црви. Исто така, постојат разни микроорганизми кои живеат под земја, хемиските компоненти на подземјето, влијанието на хидрауличните текови и некои други фактори кои делуваат на фосилните остатоци.

Цел на тафономијата

Откако ќе ги претставиме сите процеси што можат да дејствуваат на организмите во процесот на погребување, ќе анализираме која е целта што ја следи Тафономијата. Тие се фокусираа на проучување на коските на животните пронајдени во археолошките локалитети.

Некои аспекти, како што е транспортот на коските, постепено добија важност со цел да се добијат повеќе информации. Областите на студии за Тафономијата денес се одговорни за анализа на маршевите и трагите што се појавуваат на површината на коските. Овие стапалки може да имаат антропско потекло. Така можете да проучите некој начин на живот на луѓето во минатото и да го потенцирате проучувањето на трагите на колените коски.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Тафономијата и нејзината важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.