Тапан

тапанџија

Денес ќе разговараме за еден вид геолошка формација која е формирана од глацијалниот релјеф. Тоа е за тапанџија. Ова име потекнува од ирскиот „droim“ или „drim“ и значи „сртот на ридот“. Неговото формирање потекнува од глацијалните релјефи и не е ништо повеќе од мала тумба со мазни падини која е во форма на кит што лежи. Тие се генерираат од моделирањето на еден глечер во насока на движење на мразот во време на глацијација.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, обука и iosубопитност на тапанот.

клучните карактеристики

глацијален релјеф

Станува збор за еден вид мала тумба која е составена од мазни падини. Мазните падини ја имаат оваа текстура бидејќи мразот на глацијацијата и периодите на одмрзнување предизвикуваат ерозија со абразија. Обликот на тапан е како кит што лежи и е генериран од насоката на движење претежно пренесена од мраз за време на ледените доба.

Бидејќи тапанот се наоѓа покрај депозитите на морена, тие се сметаат за формации од морен што се создава на дното на глечерот. Мораните се збир на глацијални седименти кои се акумулираат на страните на ледничката структура. Тие можат да се појават изолирани, но почесто е да се најдат во групи како што се се јавува во областа Чиле Патагонија. И тоа е дека множеството седименти кои ги формираат морените се движат во правец на мразот со преовладувачкиот ветер. Знаеме дека мразот има и свое движење во зависност од наклонот и периодите на ледено доба.

Формација на тапан

акумулација на талог

Ајде да видиме кој е процесот со кој се генерира тапанот. Знаеме дека тие се дел од пејзажот што е обликуван од дејството на глечер. Постојат бројни дебати за потеклото на тапанот, иако најпогодени теории се следниве:

  • Тоа е производ генериран преку поплава под глечер. Овој алувиум е способен да пренесе многу материјал во еден момент и се акумулира во каналите на подмразот. Овие канали се таму каде што тече водата, која замрзнува, но од долниот дел исто така продолжува во течна состојба. Знаеме дека мразот е залепен на седиментот, но не е целосно замрзнат. Долниот дел од мразот што ги ротира седиментите и земјата обично е во течна состојба и е одговорен за движењето на мразот.
  • Формирана од многу голема ледена ледена плоча која постепено ја гребеше површината на земјата. Кога се однесуваме на гребење на површината на земјата, ние се осврнуваме на еден вид ерозија наречена абразија. Абразија е процес што се генерира преку влечење на седименти и тежина на секој од нив. Тоа е да се каже, кога мразот ќе се провлече низ површината, тој генерира абразија поради неговата структура, а почвата е еродирана и има мазна текстура.

Формирањето на тапан е поврзано со видот на материјалот што ги сочинува овие ридови. И, се чини дека пропустливоста на седиментите игра важна улога во процесот на обликување. Ако седиментите што се наоѓаат под мразот акумулирани низ снежните сезони се пропустливи, потешко е да се влечат бидејќи ќе се филтрира.

Материјали за тапани

формација на тапан

Ајде да видиме кои се главните материјали од кои е направен тапан. Прво на сите е да се знае што е составено од глацијална кал. Оваа глацијална кал е позната под името till. Тоа е мешавина од глина, песок и чакал кои имаат аголни рабови, а понекогаш имаат блокови од карпи. Глечерот ги влече и турка овие материјали и ги таложи на дното. На овој начин, тој беше достапен материјал за транспорт со низок алувијален глечер.

Понекогаш седиментот може да формира тапан генериран од движењето на водата низ реките што циркулираат под мразот. Како што споменавме и претходно, под ледената покривка се наоѓа слој вода во течна состојба како река. Во многу малку прилики мразот е целосно замрзнат во целост. Особено во сезоната на топење, делот што најбрзо се претвора во течна состојба е внатрешниот дел од мразот. Во овој случај, кога тапанот е формиран од Реките кои циркулираат под мразот се составени од чакал чакал.

Форми на акумулација

Од последното ледено доба, кое се случи пред приближно 18.000 XNUMX години, мразот се повлече, откривајќи наследени релјефи низ целата мера што ја окупирал за време на последните ледени доба. Тоа е, преку времето на одмрзнување и намалувањето на површината покриена со него, тоа открива олеснување со глацијално моделирање.

Ледничките наслаги познати како до се талози составени од материјали депонирани директно од глечерите. Овие материјали немаат раслојување и нивните фрагменти покажуваат напречности како резултат на поместување и триење со земјата. Мораните се формации составени од косички што се собираат на страните на глечерите. Ако глечерот се повлече се депонира слој на брановидни облици на облик наречен базален морен. Штом предниот дел продолжи да се повлекува, тој може да се стабилизира и да формира моран за назад.

Латералните морени имаат тенденција да бидат повеќе типични за глечерите во долината. Тие се одговорни за транспорт на сите седименти покрај нејзините брегови и се депонираат со долги гребени. Кога страничните морени се спојуваат со сливот на две долини, се формира централна морена.

Конечно, откако седиментите ќе бидат депонирани надвор од површината на глечерот и ќе ги однесе ветрот и дејството на други геолошки агенси, се формира тапанот. Постојат и други геоморфолошки формации кои се резултат на глацијалниот релјеф и кои се составени од слоевити остатоци и се Каме, Каме тераси и Ескери.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тапанот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.