Суперселула, спектакл на природата снимен на видео

Самоопределениот виртуелен уметник Чад Коуан има почестено неколку зборови што можеме да ги видиме на неговиот профил на мрежата «Го бркам најнасилното време на земјата и се обидувам да ја доловам нејзината убавина".

Компилацијата на временски пропусти собрани во текот на последните 6 години во областа позната како коридор на торнадо меѓу Тексас и Северна Дакота, го покажува значењето на овие зборови, вложеното време ни ја покажува убавината на најнасилното време, супер клетки во сета своја слава.

Supercell

Бура Суперцел

Индекс

Што е супер ќелија?

на суперцелија Тоа е посебен вид на голема бура во која се наоѓа мезоциклон, односно структура што ротира врз себе, огромна ротирачка бура. Нормално, тие имаат важен поврзан електричен уред, тие можат да имаат поврзани врнежи во форма на голем град, па дури и да создаваат торнада.

Самоопределениот виртуелен уметник Чад Коуан издржа неколку зборови што можеме да ги видиме на неговиот профил на мрежата „Го бркам најнасилното време на земјата и се обидувам да ја доловам неговата убавина.

Компилацијата на временски пропусти собрани во текот на последните 6 години во областа позната како коридор на торнадо меѓу Тексас и Северна Дакота, го покажува значењето на овие зборови, вложеното време ни ја покажува убавината на најнасилното време, суперќелиите во целиот нејзин сјај.

Авторот на Видео претпочита да се фокусира на повеќе глобална визија и ги дефинира овие супер клетки како „манифестација на обидот на природата да ја поправи екстремната нерамнотежа“ или со други зборови „како колку е поекстремна нерамнотежата, толку е поголема бурата".

Развој на проект

Проектот започна како обид да се набудува животни циклуси на овие бури како наведува на својата страница „за мое лично уживање и за да го зголемам моето знаење за нив“.

Со текот на времето стана „опсесија“ со улогата на документирајте што е можно повеќе фотогени супер клетки, во најдобра можна резолуција (4K во моментот) за да може „да се сподели со оние кои не можат од прва рака да ја видат зачудувачката убавина што секоја пролет оживува на небото на големите американски рамнини“.

Ова видео е резултат добиен по повеќе од 160000 XNUMX километри на патот и десетици илјади истрели со камерата.

Да заклучам, само се надевам дека ќе уживате во тоа онолку колку што авторот препознава на својата страница дека уживал да го прави тоа и дека знаете како да ја цените одличната работа што стои зад вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.