Супернова

Светла супернова

Во универзумот работите исто така „умираат“ на некој начин, тие не се вечни. Theвездите што ги гледаме над небото исто така имаат крај. Начинот на кој тие умираат предизвикува a супернова. Денес ќе се фокусираме на тоа што е супернова, како се формира и на последиците од тоа да се има една во универзумот.

Ако сакате да дознаете повеќе за суперновата, ова е вашиот пост.

Што е супернова

Супернова

Сета оваа супернова потекнува од 1604 година, со астрономот Јоханес Кеплер. Овој научник открил појава на нова starвезда на небото. Станува збор за соelвездието Офиух. Ова соelвездие можеше да го види 18 месеци, ништо повеќе. Она што не беше разбрано во тоа време е тоа она што Кеплер всушност го гледаше на небото не беше ништо повеќе од супернова. Денес веќе знаеме што се суперновите и како ги гледаме на небото. На пример, Касиопеја тоа е супернова.

И, тоа е дека суперновата не е ништо повеќе од експлозија на aвезда што се јавува како крај на фазата од животот на една везда. Тие се мали држави кои ја лансираат во сите правци целата материја што беше содржана во вездата. Научниците отсекогаш се прашувале зошто starsвездите експлодираат на овој начин кога веќе умираат. Познато е дека starвезда експлодира кога истекува горивото што создава енергија во јадрото на starвездата. Ова предизвикува притисок на зрачењето што континуирано спречува да се сруши starвездата и theвездата да попушти на гравитацијата.

Кога тоа ќе се случи, се појавуваат toвездени остатоци кои не се стабилни во однос на гравитацијата што не застанува во кое било време. На крајот на краиштата, како и многу работи што ги имаме тука на Земјата кои зависат од гориво, истото се случува и во една aвезда. Без тоа гориво што ја храни вездата, не може да продолжи да свети на небото.

Постојат два вида на супернова. Оние кои се формирани со маса 10 пати поголема од масата на Сонцето и оние кои се помалку масивни. Stвездите кои се 10 пати поголеми од Сонцето се нарекуваат масивни starsвезди. Овие starsвезди произведуваат многу поголема супернова кога ќе завршат. Тие се способни да произведат elвезден остаток по експлозијата што би бил или неутронска starвезда или т Црна дупка.

Механизам на вездите

Гравитациони бранови

Постои уште еден систем што предизвикува појава на супернова и тоа не е со експлозија на aвезда. Познат е како „канибален“ механизам. и резултира со појава на супернова каде што бело џуџе го јаде својот придружник, така да се каже. За да се случи ова, потребен е бинарен систем. И, тоа е дека бело џуџе не може да експлодира, но постепено се лади кога ќе остане без гориво. Постепено станува сè помала и помалку светлосна пора.

Затоа, овој механизам за создавање супернова бара бинарен систем каде што едно бело џуџе може да се спои со друго. Исто така може да се случи јадрото на aвезда што е веќе во последната фаза на еволуција да го јаде својот придружник. Во случај на овие бинарни системи, белото џуџе што треба да умре мора да ја добие потребната материја од својот партнер се додека не формира одредена маса. Нормално, таа маса има ограничување на големината што е обично 1,4 пати поголема од големината на Сонцето.. На оваа граница, наречена граница на Чандрасекар, брзата компресија што се јавува внатре го тера термонуклеарното гориво што ја формира суперновата повторно да се запали. Ова термонуклеарно гориво не е ништо повеќе од мешавина на јаглерод и кислород со голема густина.

Единствениот начин да се направи тоа е дека друга starвезда може да пренесе маса на неа, а тоа е можно само во бинарен систем. Кога тоа ќе се случи, starвездата што умира експлодира и ја одзема неговата сестра, оставајќи никаков преживеан. Ова се случи во 1604 година со epвездата на Кеплер.

По експлозијата на овие бинарни системи, остануваат само облаци од прашина и гас. Во некои случаи, можно е придружната starвезда што е во состојба да се движи од првичното место да остане, поради големиот ударен бран што го генерирала експлозијата.

Супернова видена од Земјата

Кеплер супернова

Како што споменавме неколку пати во оваа статија, Кеплер можеше да види супернова на небото во 1604 година. Се разбира, во тоа време, тој не беше баш сигурен што гледа. Благодарение на технологијата што е развиена денес, имаме пософистицирани и поефикасни инструменти за мерење и набудување со оние од нас кои можат да набудуваат elвездени експлозии дури и надвор од Млечниот пат.

Тие живееле во експлозии на starвезди што влегле во историјата и биле забележани од нашата планета. Овие супернови се појавија како да се нови предмети со elвезден изглед и многу се зголемија во осветленоста. Ова продолжи, до тој степен што стана најсветлиот објект на небото. Замислете дека од ден на ден го набудувате универзумот и, одеднаш, еден ден визуелизирате многу светла тема на небото. Најверојатно станува збор за супернова.

Позната е суперновата што ја забележа Кеплер Беше посветло од планетите во Сончев систем како Јупитер и Марс, иако помалку од Венера. Исто така, мора да се каже дека осветленоста произведена од супернова е помала од онаа што ја произведуваат Сонцето и Месечината. Исто така, треба да ја земете предвид брзината што е потребна за светлината да стигне до Земјата и да ја знаете растојанието на кое се случува супернова. Доколку оваа експлозија се случи надвор од Млечниот пат, веројатно гледаме експлозија што всушност веќе се случила, но дека сликата трае подолго за да стигне до нас поради растојанието на кое се наоѓаме.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за суперновата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.