Супервулканите во светот

Супервулкан

За многумина, тие се главната закана за човештвото, дури и пред климатските промени. И дали е дека нејзината сила на уништување е таква што може да заврши ... апсолутно сè, за неколку дена. Но, не грижи се: иако во моментот има околу дваесет на Земјата нема никој што треба да нè засегаДури ни најпопуларниот од сите, оној познат како Јелоустоун.

Ајде да разговараме малку за супервулкани светот.

Супервулканите отсекогаш биле многу iousубопитни за мене, но не поради моќта што може да ја имаат, туку поради нивната старост. Продолжувајќи со Јелоустоун, се проценува дека ова неверојатно природно чудо избувна за последен пат пред околу 640 илјади години, 640 илјади !! Зарем тоа не е зачудувачки број? И, ако овој факт е изненадувачки, тоа е повеќе така да се знае тоа најстарата голема ерупција беше пред 2 милиони години. Нема ништо!

Но ... како нарекуваме супервулкан? Тоа се вулкани кои имаат комора за магма илјадници пати поголема од нормалната под кората., што значи дека ако се разбуди, тоа ќе го стори многу понасилно, испраќајќи илјадници кубни километри материја во атмосферата. Сè што е важно ќе биде да се модифицира околниот пејзаж, покрај климата. Всушност, се верува дека последната ерупција на Јелоустоун е одговорна за последното ледено доба.

Јелоустоун

Покрај Јелоустоун, има и други вулкани во Америка и се наоѓа во различни делови на земјината топка, како што се:

 • Езеро Тоба (Суматра)
 • Вулкански регион Таупо (Нов Зеланд)
 • Калдера Гарита (Колорадо, САД)
 • Калдера де Ла Пакана (Чиле)
 • Калдера Аира (Јапонија)

Како што рековме, иако има неколку, не се предвидува нема голем осип.

Што мислиш? Дали знаевте за овие други супервулкани?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.